Katedra we Wrocławiu to najważniejszy zabytek na Ostrowie Tumskim. To gotycki kościół z XIII i XIV wieku, choć dopatrzymy się tu późniejszych renesansowych i barokowych dodatków. Katedra to pierwszy w pełni gotycki kościół na ziemiach polskich. Dla odwiedzających Wrocław zdecydowanie polecamy historyczną podróż do początków miasta. Podziwiamy wnętrze kościoła i wchodzimy na taras widokowy na wieży.
Spis treści
- Ostrów Tumski
- Wyspa poza prawem świeckim
- Katedra Świętego Jana Chrzciciela
- Zasady zwiedzania, godziny otwarcia i ceny biletów
- Zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem
- Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Ostrów Tumski
To najstarsza część Wrocławia. Zlokalizowana była na wyspie w okolicy ujścia rzeki Oławy. Piszemy w formie przeszłej, ponieważ w tej chwili nie jest to już wyspa. Wszystko przez zasypanie jednej z odnóg rzeki w roku 1824. Warto jeszcze wspomnieć o pochodzeniu nazwy Ostrów Tumski. W języku staropolskim katedrę nazywano „tumem”, wyspę zaś „ostrowem”. Ostrów Tumski jest więc wyspą katedralną. Stanowiący siedzibę pierwszych Piastów gród na Ostrowie Tumskim założony został prawdopodobnie w X stuleciu. Zbudowana z drewna i otoczona drewniano-ziemnym wałem konstrukcja nie posiadała początkowo elementów murowanych, a pierwszym wzniesionym z trwałego budulca gmachem była kaplica pod wezwaniem św. Marcina. Powstała ona przypuszczalnie na początku XI wieku. Po niej zbudowano dopiero pierwszą katedrę.
Wyspa poza prawem świeckim
W roku 1315 cały Ostrów Tumski sprzedany został władzom kościelnym i od tego czasu jurysdykcja świecka przestała na wyspie obowiązywać, ale za to trzeba było zdjąć nakrycie głowy, wchodząc na teren kościelny. I teraz ciekawostka – na moście znajdował słup graniczny z herbami biskupstwa. Od 1504 roku sąd miejski nie mógł ścigać przestępców poza tę granicę i choćby najbardziej zatwardziały grzesznik miał szansę dostać na wyspie azyl. Tak było aż do roku 1810. Wyspa należąca do kościoła i zamieszkała przez wielu duchownych wcale nie była taka święta. Wprost przeciwnie. Prowadzona przez kanoników piwiarnia na Ostrowie Tumskim w XV wieku była siedliskiem hazardu i przestępców uciekających przed karzącą ręką miejskiej sprawiedliwości.
Katedra Świętego Jana Chrzciciela
Gotycka budowla, która dotrwała do naszych czasów jest czwartą katedrą. Gotycka rozbudowa rozpoczęła się w latach 1244–1272. Wtedy od wschodu dobudowano ceglany chór, Pojawiły się też dwie niewielkie wieże, które pozostały nieukończone do dziś. Na elewacji wschodniej umieszczono wielkie okno z witrażami. Prezbiterium otrzymało sklepienie sześciodzielne. Na początku XIV wieku rozpoczęła się budowa gotyckiej nawy głównej i bocznych.
Popełniono jednak błąd i oś nawy głównej, przesunięta jest od osi prezbiterium o kilkanaście centymetrów, co jest widoczne do dziś w postaci uskoku w południowej zewnętrznej ścianie katedry. Potem powstała kaplica Mariacka i kaplice boczne. Gotycka rozbudowa kończy się roku 1517, kiedy powstał nowy portal zakrystii uważany za pierwsze dzieło epoki renesansu na Śląsku. Oczywiście w kolejnych wiekach katedra przechodziła kolejne renesansowe i barokowe przebudowy, ale jednak zachowała gotycki charakter.
Zasady zwiedzania, godziny otwarcia i ceny biletów
Zwiedzanie katedry nie jest możliwe podczas trwania nabożeństw. Katedra jest otwarta dla wszystkich. Płatne są: tras widokowy, wystawa misyjna i kaplice barokowe wraz z ołtarzem głównym św. Jana Chrzciciela fundacji biskupa Jerina. Taras Widokowy, godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-17.00, w niedzielę w godzinach 14.00-16.00. Ceny biletów: 25 zł bilet normalny, ulgowy 20 zł, dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. Na taras można wejść po schodach lub wjechać windą.
Zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem
To doskonały sposób na zwiedzanie Wrocławia, poznanie historii, ciekawostek i przede wszystkim doskonała zabawa. Korzystając z wycieczek przygotowanych przez profesjonalnych przewodników, możecie wybrać spośród kilku dostępnych opcji. Więcej dowiecie się na stronie Wrocmania.pl
- Stary Rynek na gwałtownie – 2h – Wycieczka zajmie tylko 2 godziny i będzie bardzo intensywna. Poznasz i zobaczysz najważniejsze atrakcje turystyczne Wrocławia: Stary Rynek, ratusz, pręgierz, Stare Jatki i Dawne Więzienie. To Wrocław w pigułce dla osób, które nie mogą poświęcić więcej czasu w zwiedzanie.
- Ostrów Tumski i Stare Miasto na gwałtownie – zagłębiamy się w dawne wieki i poznajemy zakamarki i tajemnice najstarszej części Wrocławia. Wycieczka prowadzi przez Ostrów Tumski na Stary Rynek. Ta wycieczka z przewodnikiem potrwa 3 godziny.
- Wrocław na całego – to już wycieczka całodniowa, z przewodnikiem spędzamy 5 godzin, wędrując i podziwiając kilkanaście najważniejszych atrakcji Wrocławia. To znakomita okazja, żeby Wrocław poznać dokładnie.
- Odyseja wodna w Hydropolis – to ikona na mapie turystycznej Wrocławia. O wodzie dowiecie się wiele ciekawych informacji. Nasz Maks Hydropolis był zachwycony. To świetne miejsce dla dzieci.
- Szlakiem wrocławskich krasnali – prawdopodobnie wszyscy słyszeli wrocławskich krasnalach. To wycieczka z myślą o najmłodszych turystach. Z przewodnikiem podążamy po mieście w poszukiwaniu krasnali. Przy okazji poznajemy Wrocław.
- Przygoda w Afrykarium – to propozycja dla uczniów klas 1-6. Przewodnik zabiera uczniów na przygodę po Czarnym Lądzie, gdzie czyha na nich wiele niebezpieczeństw i wyzwań. Kinga miała okazję ze swoimi uczniami przeżyć tę przygodę i widziała jaką frajdę miały dzieci podczas tej wycieczki.
- Wycieczka w czasie – tu konwencja jest trochę luźniejsza. Przewodnik wciela się w średniowieczną mieszkankę Wrocławia. Kobieta cudem uniknęła spalenia na stosie i teraz zamierza wprowadzić chętnych po mrocznych i tajemniczych zakamarkach swojego miasta. Brzmi intrygująco. Przy następnej wizycie we Wrocławiu weźmiemy udział w tej akcji.
- Wycieczka rowerowa Wrocław – interesująca propozycja nie tylko dla maniaków jednośladów. Poruszanie się po centrum dużego miasta rowerem pozwala zaoszczędzić czas. Dzięki temu w 2 godziny przewodnik pokaże o wiele więcej ciekawych miejsc niż podczas pieszej wędrówki.
Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas
- Wrocławskie Nadodrze
- Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
- Kościół w Małujowicach i największe gotyckie polichromie w Polsce
- Ślęża – najciekawsze szlaki na widowiskowy szczyt
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.