Karolinki – malownicze formacje skalne w Górach Opawskich

manawpodrozy.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Karolinki w Górach Opawskich


Karolinki to zgrupowanie skalne, ciągnące się na długości ok. 1 kilometra nad doliną Złotego Potoku w Górach Opawskich. Przez Karolinki poprowadzono szlak turystyczny w kolorze niebieskim. Jest to jeden z najbardziej widokowych i malowniczych szlaków w Górach Opawskich. Jego pokonanie będzie również nie lada gratką dla najmłodszych.

Karolinki w Górach Opawskich

Karolinki to grupa malowniczych formacji skalnych położona na południowych zboczach Krzyżowej (427 m n.p.m.) w Górach Opawskich. Ich największe nagromadzenie znajduje się na północ od doliny Złotego Potoku w miejscu zwanym Słonecznym Stokiem. Skały rozciągają się na długości blisko 1 kilometra i szerokości ok. 100 metrów. Wśród formacji skalnych przebiega szlak pieszy o kolorze niebieskim.

Karolinki — jak tutaj dotrzeć?

Przez Karolinki przebiega tylko jeden szlak turystyczny — o kolorze niebieskim. Prowadzi on nie tylko na Karolinki, ale i na inne zgrupowanie skalne — Karliki (znajdujące się po przeciwnej stronie doliny Złotego Potoku), a także do niezwykle urokliwego miejsca, jakim jest Gwarkowa Perć. Tak, to w Gwarkowej Perci znajduje się słynna drabinka, czyli jedyne sztuczne ułatwienie, jakie można spotkać na szlaku w polskich Sudetach. Cały szlak ma ok. 10 kilometrów długości.

Jednak, jeżeli nie chcecie przechodzić całego szlaku, a Waszym celem są tylko i wyłącznie Karolinki, to najkorzystniej jest rozpocząć wycieczkę w centrum Jarnołtówka. Poniżej na mapie możecie zobaczyć propozycję przejścia:

Trasa: Jarnołtówek – Jarnołtówek, most | mapa-turystyczna.pl

Co nas czeka podczas przemierzania szlaku?

W czasie przemierzania szlaku niebieskiego po północnej stronie doliny Złotego Potoku czeka na nas liczne nagromadzenie formacji skalnych. Są one zbudowane z szarogłazów i łupków ilastych. Łupki mają budowę warstwową, a w niektórych przypadkach niemal płaską (przed laty były one stosowane, m.in. jako dachówki). W niektórych miejscach, w wyniku procesów wietrzenia utworzyły one niewielkie gołoborza.

Karolinki w Górach Opawskich

Skałki Karolinki na całej długości swojego występowania tworzą malownicze wychodnie skalne oraz ambony. Dają one możliwość podziwiania jednych z piękniejszych widoków w całych Górach Opawskich. Wyjątkowo malowniczo wygląda z nich dolina Złotego Potoku z zabudowaniami Jarnołtówka, w tym urokliwym zameczkiem — budynkiem dawnego sanatorium Aleksandrówka. Naszym oczom ukazuje się również najwyższy szczyt Gór Opawskich — Pricny Vrch (pol. Poprzeczna Góra) oraz zaliczana do Korony Gór Polski — Biskupia Kopa.

Karolinki w Górach Opawskich

Skały wchodzące w skład Karolinek przyjmują czasem fantazyjne kształty. W związku z tym niektórym z nich nadano nazwy. I tak możemy spotkać tu “Płetwę”, “Materace”, czy “Kazalnicę”. Wędrując przez Karolinki, warto również spoglądać na otaczającą nas przyrodę. Stok Słoneczny porasta las dębowo-sosnowy. Jednak nie są to zwykłe drzewa, bo sosny i dęby tu rosnące są karłowate.

W tym rejonie występują również dwa bardzo interesujące grzyby. Jeden z nich to ozorek dębowy. Jak sama nazwa wskazuje, rośnie na dębach, a dokładnie na ich pniach. Po odcięciu jego kapelusza, z jego wnętrza wypływa krwistoczerwony płyn. Drugim ciekawym grzybem, jaki tu można spotkać, jest okratek australijski, który swoim kształtem przypomina… ośmiornicę.

Z widokiem na Biskupią Kopę

Karolinki — kilka ciekawostek na temat tego miejsca

Karolinki szczególnie przed II wojną światową były miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Świadczą o tym zapiski o zagospodarowaniu tego terenu w tym czasie. Warto chociaż wspomnieć, iż na zboczach Słonecznego Stoku stała altana. Nie była to jednak zwykła altana, bo przyciągała ona zakochanych. Przez to nazwano ją “Altaną Miłości”. Natomiast na jednej z wychodni skalnych wchodzących w skład Karolinek rosła w przeszłości samotna sosna. Na zdjęciach przedwojennych przypomina ona sosnę znaną z Sokolicy w Pieninach. Niestety, w latach powojennych nikt o sośnie już nie słyszał. Nie wiadomo, jak skończyła swój żywot.

Niebieski szlak przez Karolinki

Karolinki i co dalej?

Karolinki to świetny cel na krótką wycieczkę górską z najmłodszymi. Jednak jeżeli tylko macie nieco więcej czasu i sił to warto dalej odkrywać tajemnicze Góry Opawskie. W okolicy warto zobaczyć Żabie Oczko leżące u stóp góry Olszak. Jak wspomnieliśmy na początku tekstu, ciekawym punktem są skały Karliki oraz Gwarkowa Perć wraz z sąsiadującym Piekiełkiem. Również warto udać się na spacer do niezwykle urokliwej doliny Bystrego Potoku, w której znajduje się rezerwat przyrody Cicha Dolina.

Gwarkowa Perć
Piekiełko

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału