Karkonosze to magiczne miejsce, które przyciąga turystów przez cały rok. Ale czy wiedzieliście, iż te piękne góry kryją w sobie trasy, które idealnie nadają się na rodzinne wycieczki? jeżeli marzy Ci się aktywny wypoczynek w otoczeniu malowniczych krajobrazów, ale nie wiesz, które szlaki będą najlepsze dla Twojej rodziny, dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawiamy listę tras, które są nie tylko piękne, ale i dostosowane do możliwości najmłodszych piechurów.

Karkonosze z dziećmi – na które szlaki się wybrać?
Podczas planowania górskich wycieczek z dziećmi najważniejsze jest dobranie trasy o odpowiedniej długości i stopniu trudności. Karkonosze oferują wiele urokliwych miejsc, do których można dotrzeć stosunkowo łatwymi szlakami, bez konieczności pokonywania stromych podejść czy wymagających odcinków. W naszym zestawieniu znajdziesz propozycje na krótkie spacery, jak i nieco dłuższe trasy, które wciąż pozostają dostępne dla rodzin z dziećmi. Wśród nich znajdują się m.in. Karpatka w Karpaczu, widowiskowe Krucze Skały, legendarne schronisko Samotnia czy malownicze wodospady Kamieńczyka i Szklarki.


Niektóre z tras nadają się choćby dla rodzin podróżujących z wózkami, inne wymagają już większej samodzielności maluchów, ale każda z nich kryje w sobie coś wyjątkowego – piękne widoki, interesujące formacje skalne czy elementy historii, które mogą zaciekawić najmłodszych odkrywców. W tekście znajdziesz szczegółowe opisy poszczególnych szlaków, a jeżeli chcesz jeszcze lepiej zaplanować swoją wyprawę, możesz skorzystać z mapki, na której zaznaczyliśmy wszystkie wymienione miejsca:
1. Karpatka
Karpatka (726 m n.p.m.) to malowniczy szczyt w Karkonoszach, znajdujący się w Karpaczu. Aby dotrzeć na wierzchołek, wystarczy krótki spacer trwający około 30 minut z centrum miasta. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama Karkonoszy. Szlak prowadzący na Karpatkę jest idealnym wyborem na wycieczkę, szczególnie z dziećmi.
Karpatka to granitowe wzgórze, usytuowane w pobliżu jednej z głównych atrakcji Karpacza – kamiennej zapory na Łomnicy. Chociaż trasa jest stosunkowo krótka, prowadzi przez kamienisty teren, przez co nie nadaje się dla wózków dziecięcych. Niemniej jednak dla dzieci może być to ekscytująca przygoda, gdyż szlak obfituje w interesujące formacje skalne. Choć wędrówka nie stanowi dużego wyzwania dla dorosłych, dzieci mogą napotkać trudniejsze odcinki, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie trekkingowe. Karpatka, mimo iż znajduje się w samym centrum Karpacza, nie jest szczególnie oblegana przez turystów, co sprawia, iż można tu cieszyć się spokojem oraz przepięknymi widokami.
Opis szlaku na Karpatkę znajdziesz pod linkiem: https://manawpodrozy.pl/karpatka-trasa-z-dzieckiem-szlak-punkt-widokowy/

2. Krucze Skały
Krucze Skały to grupowanie skał w wschodniej części Karpacza, których wysokość sięga choćby 25 metrów. Wykorzystano ich imponującą wysokość, tworząc dostępny dla turystów punkt widokowy. Miejsce to jest również popularne wśród wspinaczy. Przez setki lat w tym rejonie wydobywano kamienie szlachetne, w tym cenne szafiry.
Krucze Skały to doskonała propozycja na krótką wycieczkę. Punkt widokowy na szczycie skał oferuje przepiękny widok na Karpacz oraz Karkonosze, w tym najwyższy szczyt – Śnieżkę. Wejście na punkt widokowy zajmuje zaledwie 10-15 minut, choć warto poświęcić dłuższą chwilę, by odkrywać okolicę i poczuć się jak poszukiwacz skarbów z dawnych czasów. Kto wie, może to właśnie Tobie uda się znaleźć szafir, który niegdyś był poszukiwany w tym regionie!
Opis trasy na Krucze Skały znajdziesz pod linkiem: https://manawpodrozy.pl/krucze-skaly-karpacz-punkt-widokowy-trasa/

3. Samotnia
Schronisko Samotnia to jedno z najpiękniej położonych schronisk w polskich górach oraz jedno z najstarszych w kraju, z pierwszymi wzmiankami sięgającymi 1670 roku. Znajduje się na wysokości 1195 m n.p.m. nad brzegiem Małego Stawu w Karkonoszach. Najkrótsze szlaki prowadzące do schroniska zaczynają się w Karpaczu. W jedną stronę mają one ok. 4 kilometry długości.
Samotnia z charakterystyczną drewnianą konstrukcją i smukłą wieżyczką, która dodaje jej uroku, doskonale wpisuje się w krajobraz wokół Małego Stawu. Ciemne, starodawne drewno budowli harmonizuje z otaczającą przyrodą. Wokół schroniska rozciąga się kocioł górski z Małym Stawem, którego spokojna tafla wody, otoczona wysokimi ścianami, tworzy niesamowity widok. Dla wielu turystów Samotnia i jej okolice należą do najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. To również świetny pomysł na rodzinną wycieczkę. Spod Kościoła Wang możecie choćby pokusić się o dotarcie tutaj z wózkiem dziecięcym.

4. Zamek Chojnik
Zamek Chojnik to średniowieczna twierdza wzniesiona w XIV wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II. Był kluczowym elementem fortyfikacji księstwa i dzięki swojemu strategicznemu położeniu stanowił trudny cel do zdobycia. Po okresie, gdy władzę nad zamkiem sprawowali Polacy i Czesi, przeszedł on w ręce rodu Schaffgotschów, którzy przekształcili go w renesansową rezydencję. W 1675 roku zamek został zniszczony przez piorun, a ponieważ ród niemiecki miał pałac w pobliskich Cieplicach, nie zdecydowano się na jego odbudowę. Zamek pozostaje w stanie ruiny do dziś.
Szlak na Zamek Chojnik z Sobieszowa jest krótki, ale niezwykle ciekawy. Jednym z wariantów na dotarcie do celu jest przejście przez… jaskinie! Do tego malownicze, kamienne schody i liczne skalne przeszkody. Tu najmłodsi nudzić się z pewnością nie będą!
Więcej o Zamku Chojnik przeczytacie we wpisie: https://manawpodrozy.pl/zamek-chojnik-szlak-zwiedzanie-bilety/


5. Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka to jedna z głównych atrakcji przyrodniczych Karkonoszy i najwyższy wodospad w polskiej części Sudetów, osiągający wysokość 27 metrów. Warto koniecznie odwiedzić to miejsce i zejść do wąwozu, w którym spływają jego wody – wrażenia są niezapomniane!
Wodospad składa się z trzech kaskad, które łącznie mają 27 metrów wysokości. Za środkową kaskadą znajduje się niewielka jaskinia, zwana Złotą Jamą, wykutą przez Walończyków poszukujących drogocennych minerałów i kamieni szlachetnych w okolicach Szklarskiej Poręby.
Woda z wodospadu wpada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, którego ściany skalne osiągają wysokość od 20 do 30 metrów. W niektórych miejscach wąwóz jest bardzo wąski, mając zaledwie 4 metry szerokości, co nadaje temu miejscu tajemniczy i niepowtarzalny charakter. Wąwóz ma około 100 metrów długości, a między jego ścianami poprowadzono drewniany podest dostępny dla turystów.
To doskonały cel na górską wędrówkę z dzieckiem, a zejście do wąwozu to dla najmłodszych świetna przygoda, która dostarczy im niezapomnianych emocji! Warto odwiedzić to miejsce, by poczuć magię tego niezwykłego zakątka Karkonoszy.
Opis trasy do Wodospadu Kamieńczyka znajdziesz pod linkiem: https://manawpodrozy.pl/wodospad-kamienczyka-szlak-schronisko/


6. Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki to drugi co do wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy, mający 13,3 metra wysokości. Choć jest niższy od Wodospadu Kamieńczyka o prawie połowę, zachwyca swoim urokiem i unikalnym wyglądem. Najkrótszy szlak prowadzący do wodospadu jest łatwy i odpowiedni dla całych rodzin, w tym także dla osób podróżujących z wózkami dziecięcymi. Spacer z parkingu przy drodze krajowej „3” na Wodospad Szklarki trwa tylko około 15 minut.
Dodatkowo, po drugiej stronie drogi warto udać się do skały Chybotek, choć znajduje się ona już w Górach Izerskich. Dotrzemy tam po 15-20 minutach. To ogromny głaz, który można… rozbujać! Niedaleko znajduje się także interesująca platforma widokowa na Karkonosze, zwana Złotym Widokiem, oddalona o zaledwie 10 minut spacerem.


7. Złoty Widok w Michałowicach
Złoty Widok w Michałowicach to jeden z najlepszych punktów widokowych w Karkonoszach. Choć jest mniej znany niż jego imiennik w Szklarskiej Porębie, to z naszego punktu widzenia panorama z tego miejsca pozostało piękniejsza. Szlak prowadzący na Złoty Widok w Michałowicach jest krótki i łatwy, co sprawia, iż jest idealnym celem na rodzinne wędrówki. Dodatkową atrakcją są wyjątkowe formacje skalne, zwane kociołkami, które można zobaczyć po drodze.
Szczegółowy opis trasy na Złoty Widok w Michałowicach znajdziecie we wpisie: https://manawpodrozy.pl/zloty-widok-w-michalowicach/

8. Góra Witosza
Góra Witosza to niewielkie wzniesienie położone między Jelenią Górą a Karpaczem. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Karkonosze. To jednak nie koniec atrakcji tego miejsca. Na szczyt Góry Witosza prowadzą wykute w skale schody, a po drodze można odkrywać fascynujące jaskinie, komory i wąskie skalne korytarze, które nadają temu miejscu tajemniczy charakter. To idealne miejsce dla dzieci, które będą mogły bawić się w skalnym labiryncie i próbować znaleźć wyjście.
Więcej o tym miejscu znajdziesz we wpisie: https://manawpodrozy.pl/gora-witosza-szlak-trasa-punkt-widokowy/

9. Zamek Księcia Henryka
Zamek Księcia Henryka to XIX-wieczny dworek myśliwski, wzniesiony na szczycie Wzgórza Grodna (504 m n.p.m.), które stanowi najwyższy punkt Wzgórz Łomnickich. Znajduje się on pomiędzy Sosnówką a Marczycami. Z wieży zamku rozpościera się przepiękna panorama obejmująca Karkonosze, w tym najwyższą Śnieżkę, Góry Izerskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. Na Wzgórze Grodna prowadzą krótkie i łatwe szlaki, a najbardziej popularny z nich zaczyna się w Sosnówce.
Opis tego miejsca znajduje się we wpisie: https://manawpodrozy.pl/zamek-ksiecia-henryka-szlak-mapa-dojazd/


10. Pecka Kraina Zabawy
Plac zabaw w Karkonoszach? Tak, choć nie w Polsce, a u naszych południowych sąsiadów – w Czechach! Pecka Kraina Zabawy to wyjątkowy drewniany plac zabaw, który nie tylko zapewnia rozrywkę, ale również edukację.
Znajduje się on w okolicach schroniska Portášova Bouda, na wysokości niemal 1100 m n.p.m., w czeskich Karkonoszach. Teren ten został fantastycznie zagospodarowany, a plac zabaw nie jest przeznaczony tylko dla dzieci – również dorośli znajdą tu coś dla siebie! Głównym celem tego miejsca jest połączenie zabawy z edukacją, oferując atrakcje, które rozweselą i uczą jednocześnie.
Więcej o tym miejscu, oraz informacje, jak do niego dotrzeć znajdziesz we wpisie: https://manawpodrozy.pl/pecka-kraina-zabawy-czyli-plac-zabaw-karkonosze/


Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!