Podatek PCC na pewnym etapie życia dotyka prawdopodobnie każdego obywatela. Choć jego stawka jest stosunkowo niska, to kwoty za jego nieuregulowanie potrafią zwalić z nóg, więc lepiej unikać takiej sytuacji jak ognia.
Co to jest podatek PCC i jakie są jego stawki?
Podatek PCC to skrócona nazwa podatku od czynności cywilnoprawnych, a potocznie od wzbogacenia się. Od momentu powstania obowiązku podatkowego konieczne jest złożenie odpowiedniej deklaracji do Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni na formularzu PCC-3 wraz z zapłatą wymaganej kwoty podatku. Zeznanie podatkowe można złożyć na dwa sposoby — przez system e-Deklaracje lub papierowo w placówce skarbowej. Zgodnie z przepisami obowiązek podatkowy powstaje w momencie zawarcia przez strony umowy.
Sprawdź również: Tysiące odbiorców dostaną korekty faktur za prąd. Firma przyznaje się do błędu
W zależności od rodzaju umowy, jaką podpisały strony, różni się także stawka podatku. Wynosi ona:
- 0,1 proc. — w przypadku ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności istniejących,
- 0,5 proc. — w przypadku sporządzenia umowy spółki lub depozytu nieprawidłowego,
- 1 proc. — w przypadku sprzedaży, zamiany, dożywocia, o dział spadku, zniesienie współwłasności oraz darowizny praw majątkowych, a także ustanowienia odpłatnego użytkowania oraz odpłatnej służebności,
- 2 proc. — sprzedaży, zamiany, dożywocia, o dział spadku, zniesienie współwłasności oraz darowizny rzeczy.
W przypadku ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej kwota podatku PCC wynosi 19 złotych.
Sprawdź również: Emeryci zapomnieli, iż mają tam oszczędności. To ponad 230 mld złotych
Kto musi płacić podatek PCC, a kto jest zwolniony z opłat?
Oprócz państw obcych oraz ich przedstawicieli ze zwolnienia z płacenia podatku PCC mogą skorzystać osoby kupujące na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny (także wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle czy samochody osobowe), organizacje pożytku publicznego, Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. W przypadku osób niepełnosprawnych wymagane jest orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, bądź o lekki stopniu niepełnosprawności związanym ze schorzeniami narządów ruchu.
Sprawdź również: Możesz dostać pieniądze na markizę czy zadaszenie balkonu. Sprawdź warunki
Dodatkowo zwolnieniem z konieczności opłacenia podatku PCC objęta jest także sprzedaż bonów i obligacji skarbowych, praw majątkowych, rzeczy ruchomych (gdy podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł) oraz walut obcych lub kryptowalut. W przypadku praw majątkowych muszą zostać spełnione także dodatkowe warunki wymienione w przepisach prawa.
Niezapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych — kara
Najczęściej z koniecznością zapłaty podatku PCC mierzą się osoby prywatne, które kupują samochód od innej osoby prywatnej. W takim przypadku jak najbardziej zachodzi konieczność uiszczenia opłaty, która wynosi 2 proc. przedmiotu umowy. W zdecydowanej większości przypadków jest to kwota niższa niż tysiąc złotych. Dlaczego warto opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w terminie? Gdy nie dopełnimy tych czynności, grozi nam kara. Jest ona ustalana na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 lipca 2024 roku wynosi 4300 zł.
Sprawdź również: W tych miesiącach przejście na emeryturę jest złym pomysłem. Stracisz sporo pieniędzy
Najniższy wymiar kary w tym przypadku to 1/10 tej kwoty, czyli 430 złotych. Jednak organy skarbowe mogą nałożyć także maksymalny wymiar kary, który wynosi... dwudziestokrotność najniższej krajowej. W tym przypadku będzie to kwota 86 tysiące złotych. Czy warto ryzykować tak wysoką karę, która w przypadku zakupu auta może znacznie przewyższać jego wartość? Raczej nie.
Sprawdź również: O tyle wzrosną rachunki za prąd. Ogromna zmiana dotknie 16 milionów Polaków
Jak zapłacić podatek czynności cywilnoprawnych?
Każdy, kto jest objęty obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, musi sam obliczyć jego wysokość oraz uiścić ją do Urzędu Skarbowego. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to płatność przez internet. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl, zalogować się do e-Urzędu Skarbowego, znaleźć deklarację PCC-3, wypełnić dane i wysłać online do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, a następnie wpłacić wysokość podatku PCC na odpowiednie konto. Można także taką deklarację wydrukować lub pobrać z jednostki US, wypełnić, a następnie stacjonarnie udać się do Urzędu Skarbowego, by ją złożyć. Oczywiście przez cały czas ciąży na nas obowiązek zapłaty. Możemy to zrobić przelewem lub w kasie placówki skarbowej.
Zobacz też:
To one "pożerają" najwięcej prądu. Zwróć uwagę na te urządzenia w mieszkaniu
Za karę otrzymają niższe emerytury. Skarbówka przygląda się milionom seniorów
Widzisz taką naklejkę na grobie? Sprawdź, co oznacza