Borowina to rodzaj torfu. Zawiera cenne minerały, takie jak wapń, żelazo oraz krzemionka. W Polsce zaczęto używać jej do celów leczniczych w 1858 roku w Krynicy Górskiej. Okazała się niezwykle skuteczna, dlatego do dzisiaj wykorzystuje się ją do różnych zabiegów. Najpopularniejsza jest kąpiel borowinowa, która działa zbawiennie na ciało i przynosi ukojenie w bolesnych schorzeniach.
REKLAMA
Zobacz wideo Przygotuj domowe spa - przepisy na pachnące kosmetyki do kąpieli
Na co pomaga kąpiel borowinowa? To ratunek nie tylko dla kręgosłupa
Borowina nazywana jest "czarnym złotem" ze względu na bogactwo substancji organicznych. Ma wiele zalet. Oczyszcza skórę, regeneruje i ujędrnia. Regularnie stosowana może zmniejszyć widoczność cellulitu, dlatego kobiety chętnie korzystają z zabiegów na jej bazie. Oczywiście przed zapisaniem się na taką leczniczą terapię należy skonsultować się z lekarzem.
Mgr farmacji Monika Cichocka na stronie gemini.pl poinformowała, iż kąpiel borowinowa pomóc osobom cierpiącym na reumatyzm, zwyrodnienie stawów, rwę kulszową, urazy układu ruchu, nerwobóle oraz choroby ginekologiczne. W specjalnej kadzi miesza się torf i wodę w celu uzyskania gęstej papki. Jej temperatura wynosi najczęściej 42-45 st. C.
Na co pomaga kąpiel borowinowa? Fot. Marzena Hmielewicz / Agencja Wyborcza.pl
Kiedy nie stosować borowiny? Nie każdy może skorzystać z zabiegu
Borowina ma adekwatności przeciwzapalne oraz bakteriobójcze. Działa rozgrzewająco, przeciwzmarszczkowo oraz poprawia krążenie. Papka jest ciężka, gęsta i gorąca, dzięki czemu pobudza repetory w skórze oraz zwiększa wydalanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii. Rozszerzają się wówczas naczynia krwionośne. Po takim zabiegu trzeba godzinę odpocząć, bo jest on obciążający dla organizmu. Nie wszyscy mogą jednak z niego skorzystać. Są pewne przeciwwskazania, a mianowicie:
ciąża,
żylaki,
ostre stany zapalne,
niewydolność krążenia,
wady serca,
nowotwory,
niewydolność oddechowa,
nieuregulowane ciśnienie tętnicze,
nadczynność tarczycy.
Korzystałeś/aś kiedyś z kąpieli borowinowej? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.