Kamień Rolanda (cz. Rolandův kámen) to formacja skalna znajdująca się niedaleko popularnej miejscowości uzdrowiskowej, Karlowa Studzienka. Na szczycie formacji znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama na szczyty Wysokiego Jesionika. Na Kamień Rolanda prowadzi ścieżka spacerowa (tzw. pętla uzdrowiskowa) o długości ok. 5 kilometrów.
Kamień Rolanda- skąd rozpocząć wędrówkę?
Wycieczkę na Kamień Rolanda najłatwiej jest rozpocząć w Karlowej Studzience. Z tej uzdrowiskowej miejscowości pod samą formację skalną prowadzi ścieżka spacerowa znakowana na kolor niebieski.
Wycieczkę można rozpocząć niedaleko Śląskiego Domu, czyli jednego z sanatoriów w Karlowej Studzience. Przy nim ścieżka zatacza pętlę. jeżeli przyjedziemy tutaj własnym samochodem, to mamy możliwość zaparkowania na dwóch parkingach- dolnym lub górnym. Aby pozostawić samochód na innych miejscach parkingowych, konieczne jest posiadanie specjalnego pozwolenia. W przeciwnym wypadku możecie wrócić z wysokim mandatem.
Więcej o tym jak dojechać do Karlowej Studzienki, oraz co w niej zobaczyć przeczytacie we wpisie Karlowa Studzienka- tu pooddychasz najczystszym powietrzem w Europie Środkowej.
Kamień Rolanda- szlak
Z Karlowej Studzienki na Kamień Rolanda poprowadzono ścieżkę spacerową znakowaną na kolor niebieski. Ma ona długość ok. 5 kilometrów i zatacza bardzo przyjemną pętlę. Trasa jest dość łatwa i nie ma zbyt dużego przewyższenia (ok. 150 m up). Przez cały czas wędrujemy przyjemnymi leśnymi duktami, które tylko nieznacznie wznoszą się do góry.
Na całej pętli mamy dwa miejsca, gdzie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Pierwsze to przejście w poprzek stoku narciarskiego. Idąc od Śląskiego Domu w kierunku Kamienia Rolanda, po ok. 1 kilometrze docieramy do stoku narciarskiego. W zimie kiedy jest on czynny, przejście tędy może być problematyczne. Co istotne, nie ma wytyczonego żadnego obejścia.
Drugim miejscem, które może być nieco kłopotliwe, jest miejsce, z którego spływa wodospad w okolicach górnego parkingu. Woda, która go tworzy, pochodzi z potoku, płynącego wzdłuż ścieżki spacerowej. Aby spłynąć w dół, musi ona w poprzek “przekroczyć” szlak. Przy wyższych stanach wody pokonanie tego fragmentu niekoniecznie musi być łatwe.
Formacja skalna Kamień Rolanda
Formacja skalna Kamień Rolanda położona jest 910 m n.p.m. Ma ona wysokość 26 metrów. W jej najwyższym punkcie znajduje się punkt widokowy. Prowadzą do niego wykute w skale stopnie. Szlak ten stworzono już w 1833 roku, w odpowiedzi na rosnącą popularność Karlowej Studzienki. Tłumy turystów, jakie przybywały do uzdrowiska, poszukiwały miejsc, do których mogą się udać na krótki spacer. Kamień Rolanda idealnie wpisywał się w ich potrzeby. Na szczycie formacji skalnej znajduje się krzyż. Obecny wzniesiono w 2016 roku, jednak pierwszy krzyż w tym miejscu postawiono już w 1924 roku. w tej chwili na Kamieniu Rolanda wytyczono także 28 dróg wspinaczkowych.
Z Kamieniem Rolanda związana jest pewna legenda. Przez lata starano się poszukiwać odpowiedzi na pytanie, skąd w środku lasu wzięła się tak potężna samotna formacja skalna. Jedna z odpowiedzi zawarta jest w legendzie. Mianowicie diabeł, który przebywał w Jesenikach upodobał sobie jako swój cel do zniszczenia kościół w Karlowej Studzience. Aby go zniszczyć, wziął potężny kamień, który cisnął w świątynie. Boże moce miały zmienić tor lotu kamienia, a ten usadowił się właśnie w tym miejscu, w którym można go zobaczyć dzisiaj. jeżeli tak było, to wiemy, komu możemy zawdzięczać wspaniały cel wędrówki w pobliżu Karlowej Studzienki.
Co warto jeszcze zobaczyć w okolicach Karlowej Studzienki?
Oprócz wejścia na Kamień Rolanda, będąc w okolicach Karlowej Studzienki, koniecznie należy przejść się szlakiem żółtym, który biegnie przez Dolinę Białej Opawy. Przez wielu jest on uważany za najpiękniejszy w całych czeskich górach. Z żółtego szlaku kontynuując wędrówkę za niebieskimi szlakowskazami dojdziemy na Pradziada, najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich.
Oczywiście, należy także przeznaczyć dłuższą chwilę na zwiedzanie Karlowej Studzienki. Ta niezwykle urokliwa miejscowość stała się uzdrowiskiem pod koniec XVIII wieku. Wtedy to zbudowano tu sanatoria, łaźnie, pijalnię wody. Wszystkie budynki są drewniane i wzniesione w jednym stylu. To tylko dodaje wyjątkowego charakteru tej miejscowości.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!