Kama Zboralska: Kompas Młodej Sztuki 2024 rozstrzygnięty

agencja-informacyjna.com 20 godzin temu
Zdjęcie: Kompas Młodej Sztuki 2024


Agencja Informacyjna: Ranking Kompas Młodej Sztuki jest prowadzony od 2008 roku. Pomysłodawcą i organizatorem jest Kama Zboralska – niezależna kuratorka, autorka licznych tekstów i publikacji o sztuce współczesnej, dyrektor programowy Warszawskich Targów Sztuki, wyróżniona nagrodą Ambasador Promocji Sztuki Instytutu Biznesu. Dzięki rankingowi Kompas Młodej Sztuki wybierany jest 100 najbardziej obiecujących artystów, którzy jeszcze nie ukończyli 35 lat.

Spis treści

  • Kompas Młodej Sztuki po raz 14.!
    • Kim jest Lia Kimura?
    • Kim jest Kinga Burek-Domżalska?
    • Kim jest Karolina Jarzębak?
    • Czy Kompas Młodej Sztuki to ważne wydarzenie?
    • Jak Kama Zboralska komentuje Kompas Młodej Sztuki 2024?
    • Kim jest pomysłodawca i organizator rankingu Kompas Młodej Sztuki 2024?
Obrazy – Lia Kimura fot. Konrad Ciszkowski

Kompas Młodej Sztuki po raz 14.!

W 2024 roku w rankingu na najwybitniejszych artystów Kompas Młodej Sztuki uczestniczyło 86 galerii sztuki współczesnej z całej Polski. Rekomendacji udzielili szefowie oraz właściciele prywatnych i publicznych placówek, profesjonaliści najwyższego szczebla. Kierowali się oni osiągnięciami z ostatniego roku typują po 5 nazwisk, ich zdaniem najlepszych twórców, jedynym ograniczeniem jest wiek – maksymalnie 35 lat.

W XIV rankingu Kompas Młodej Sztuki 3 pierwsze miejsca zajęły artystki: Lia Kimura – nagroda pieniężna oraz rezydencja artystyczna na Malcie. Sponsor Omena Art Foundation – Mecenas 14. KMS 2024, wystawa indywidualna i katalog w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Kinga Burek-Domżalska – rezydencja artystyczna na Malcie. Sponsor Omena Art Foundation – Mecenas 14. KMS 2024, Karolina Jarzębak – rezydencja artystyczna na Malcie. Sponsor Omena Art Foundation – Mecenas 14. KMS 2024.

https://www.youtube.com/embed/KVKxeg4plI8

Kim jest Lia Kimura?

Lia Kimura – malarka oraz projektantka. Pochodzi z Japonii. Urodziła się w 1992 roku w Shingu. Artystka za pomocą swoich prac przenosi odbiorcę w świat liryki ludzkich emocji, świat nieoczywisty i melancholijny, skłaniający do egzystencjalnych refleksji. Obrazy malarki artystki stoją w pół drogi między sztuką abstrakcyjną a figuratywną, eksponując na przemian nacechowane emocjonalnie tekstury i wyodrębniające się z nich, zdekonstruowane sylwetki. Lia Kimura w swoich pracach prowadzi narrację z wnętrza osobiście przeżywanych sytuacji granicznych: doświadczenia śmierci, wyobcowania i nadziei

Kim jest Kinga Burek-Domżalska?

Kinga Burek-Domżalska – malarka i historyk sztuki. Pochodzi z Lublina, w którym urodziła się w 1995 roku. Absolwentka Wydziału Malarstwa w pracowni prof. dr hab. Andrzeja Bednarczyka w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Wydziału Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Artystka swoje prace opiera na recepcji codzienności, co następnie osadza w szerszych kontekstach społecznych i politycznych. Tworzy malarstwo, najczęściej w technice tempery jajowej, którą wykonuję sama ucierając pigmenty ze spoiwem. Kinga Burek-Domżalska jest laureatką 19. i 20. konkursu Artystyczna Podróż Hestii, finalistka 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021, zdobywczyni tytułu Osoby Roku 2020 na Krakowskim Salonie Sztuki.

Kim jest Karolina Jarzębak?

Karolina Jarzębak – malarka. Pochodzi z Krakowa, w którym urodziła się w 1990 roku. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2017 roku). Tworzy obiekty, instalacje, wideo i performans. Jest założycielką galerii „Jak zapomnieć”. Interesują ją zjawiska zachodzące w sieci – na forach internetowych, czatach, w grach online. Poszukuje teorii spiskowych, by następnie tworzyć z nich nowe narracje. Internetowe memy urzeczywistnia dzięki tradycyjnych technik, takich jak intarsja. Laureatka Grand Prix ex aequo Bielskiej Jesieni 2023.

Czy Kompas Młodej Sztuki to ważne wydarzenie?

Kompas Młodej Sztuki należy do jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Listę rankingu publikuje dziennik „Rzeczpospolita, W 2024 wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego. Wernisaż 14. KMS 2024 zaszczycił swoją obecnością dr Sławomir Rogowski – wiceminister Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego. Pokonkursowa wystawa rankingu Kompas Młodej 2024 Sztuki jest udostępniona zwiedzającym w. KMS 2024 do Muzeum im. Bolesława Biegasa ( Aleje Jerozolimskie 51, Warszawa) do 17 stycznia 2025 roku.. Partnerem medialnym od lat jest Agencja Informacyjna.

Jak Kama Zboralska komentuje Kompas Młodej Sztuki 2024?

„Gratuluję wsyzsdtkim artystom uwzględniony w rankingu Kompas Młodej Sztuki 2024. Jestem ogromnie wdzięczna wszystkim osobom i instytucjom, które wspierają ranking Kompas Młodej Sztuki.” – Oświadczyła Kama Zboralska – pomysłodawczyni i organizatorka projektu. – „Bez ich zaangażowanie i pomocy bardzo trudno było by mi co roku przygotować Kompas Młodej Sztuki, z którego korzystają wszyscy którym bliska sztuka. Kompas Młodej Sztuki ułatwia też młodym artystom w dalszej karierze. Korzystając z okazji pragnę także podziękować za pomoc przy organizacji wystawy dla Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej oraz Mielżyński Burakowska – Wine Bar & Sklep za wyjątkowe wina dla gości wernisażu.

Kim jest pomysłodawca i organizator rankingu Kompas Młodej Sztuki 2024?

Inicjatorką Kompasu Młodej Sztuki jest Kama Zboralska – niezależna kuratorka, autorka licznych tekstów i publikacji o sztuce współczesnej, dyrektor programowy Warszawskich Targów Sztuki –najważniejszego wydarzenia tego typu w Polsce. Jest laureatką znaczących wyróżnień, z nagrodą Ambasador Promocji Sztuki Instytutu Biznesu na czele. Prowadzi wykłady m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem i stypendystka Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Dziękujemy za zapoznanie się z publikacją. Zapraszamy do lektury innych wiadomości na stronie. AI

Agencja Informacyjna, Kultura /DEC/ Zdjęcie główne: Laureaci Kompasu Młodej Sztuki fot. Konrad Ciszkowski / 18.12.2021

Idź do oryginalnego materiału