Coraz chłodniejsze dni sprawiają, iż wiele osób decyduje się na odkręcenie kurków odpowiadających za przepływ ciepła w kaloryferach. Jednak zdarza się, iż grzejnik nie działa prawidłowo, choćby po odpowietrzeniu go. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Podpowiadamy, co robić, gdy kaloryfer nie grzeje.
Kaloryfer nie grzeje pomimo odpowietrzania? O tym musisz wiedzieć
Zazwyczaj, gdy nasz grzejnik jest chłodny i nie spełnia swojej roli, to pierwszą czynnością, jaką wykonujemy, jest odpowietrzanie kaloryfera. Zdarza się jednak, iż to rozwiązanie wcale nie rozwiązuje problemu. Szczególnie w przypadku, gdy nasz grzejnik jest ciepły tylko na górze, a jego dolna część jest znacznie chłodniejsza.
Zanim jednak przystąpimy do diagnozowania problemu, musimy mieć świadomość, iż niektórzy producenci dopuszczają niewielką rozbieżność temperatur pomiędzy górną a dolną częścią grzejnika. Wobec tego, jeżeli wynosi ona od kilku do kilkunastu stopni, to nie powinniśmy się martwić o jego sprawność.
Jeżeli jednak rozbieżność jest większa, to istnieje kilka opcji, dlaczego tak się dzieje. Warto więc je przeanalizować, aby dojść do rozwiązania problemu.
Czytaj również: Myszy pchają się do domu? Wystarczy 1 kosmetyk, by wypłoszyć je na dobre
Co sprawia, iż grzejnik nie działa prawidłowo? Oto przyczyny tego problemu
W przypadku, gdy odpowietrzanie grzejnika nie pomogło, to problemem może być pojedyncza instalacja. Często odpowiada za to nieodkręcony zawór odpływowy. Wobec tego musimy dzięki klucza imbusowego odkręcić nakrętkę, która zwykle umieszczona jest w dolnej części konstrukcji, obok punktu, służącego do przyłączenia odpływu. o ile jednak to nie pomoże, to na brak przepływu ciepłego powietrza w kaloryferze mogą mieć wpływ inne elementy.
Powodu takiej sytuacji można również szukać w tym, iż w obiegu grzewczym znajduje się niedostateczna ilość wody. Wtedy to powinniśmy wyregulować działanie zaworu zasilającego i powrotnego. Jednak zanim do tego przystąpimy, należy sprawdzić poziom na manometrze. W przypadku osób zamieszkałych w bloku powinny one się skontaktować ze spółdzielnią lub dozorcą.
Innym problemem, wpływającym na nieprawidłowe grzanie kaloryfera jest usterka zaworu termostatycznego. To od niego zależny jest przepływ gorącej wody do instalacji. o ile jednak system ten jest sprawny, to powinniśmy upewnić się, iż nasz grzejnik nie został zatkany przez kamień lub rdzę. o ile to jest problemem, to konieczne będzie wypłukanie kaloryfera. Do tej czynności warto wezwać specjalistę, dzięki czemu unikniemy niepożądanych kłopotów.
Zobacz też:
Tak odnowisz literki ma nagrobku. Obejdzie się bez wydawania fortuny na fachowca
Tak w mig wyczyścisz szybę kominka. Nie będziesz potrzebować drogich środków
Gdzie wyrzucasz karton po soku? To podchwytliwie i wiele osób popełnia błąd