Już niedługo zgasną neony na Kamionku

mieszkaniec.pl 1 dzień temu

Kultowe, unikatowe na europejską skalę muzeum znika z mapy Kamionka. Po 13 latach działalności Muzeum Neonów zmienia lokalizację. Z Mińskiej 25
przeniesie się do Pałacu Kultury i Nauki.

Muzeum Neonów prawdopodobnie skorzysta na tej zmianie, a Praga-Południe? Warszawiacy są w tej sprawie podzieleni. Mieszkańcy dzielnicy generalnie żałują, iż z mapy Kamionka zniknie miejsce z unikatowymi neonami takimi jak logo Cepelii, Społem czy Restauracji Ambasador.

– Szkoda. Muzeum było ciekawym miejscem i dodawało uroku Kamionkowi. – Przecież tu zaglądali nie tylko mieszkańcy, ale i turyści. – Wspaniale! Nowe miejsce, nowe możliwości – czytamy w mediach społecznościowych.

Historia muzeum się nie kończy. Postindustrialne mury zamieni na socrealistyczną salę w PKiN, która klimatem będzie pasować do neonów kojarzonych z okresem PRL-u. Muzeum Neonów będzie prawdopodobnie odwiedzane przez większą ilość turystów i mieszkańców i będzie mieć do swojej dyspozycji większą powierzchnię. Niestety wraz z jego wyprowadzką skończy się historia pofabrycznego terenu, który do niedawna stanowił siedzibę kultury.

Teren Soho Factory należy do prywatnego dewelopera i krok po kroku zamieniany jest w mieszkaniowe osiedle z usługami.

– (…) Firma Yareal sukcesywnie realizuje kolejne inwestycje mieszkaniowe na terenie Soho Factory. Teraz przyszła pora na zabytkowy budynek, w którym znajduje się Muzeum. Właściciel zamierza przebudować obiekt i przeznaczyć go na inne cele – czytamy na stronie Muzeum Neonów.

– Przenosiny muzeum z konieczności, nie z wyboru – w związku z planami dewelopera, który jest właścicielem budynku, w którym się w tej chwili znajdujemy. Kolekcja wymaga odpowiednio dużej przestrzeni ekspozycyjnej, we właściwym stanie i dostępnej od ręki, której w tym momencie w zasobach dzielnicy nie było. (…) Przy okazji zależało nam także na tym, by warunki do pokazywania neonów były lepsze – w tej chwili ograniczała nas już przestrzeń i dużej liczby wartościowych neonów nie byliśmy w stanie eksponować. Niemniej jesteśmy w kontakcie z dzielnicą, myślimy o wspólnych projektach – rozmawiamy też o współpracy w dalszej perspektywie. Nie zakładamy więc, iż rozdział pod nazwą Praga Południe jest definitywnie i na zawsze zamknięty – powiedział Mieszkańćowi Witold Urbanowicz z Muzeum Neonów.

– W tej chwili realizowane są prace (spotkania, ustalenia, wizje lokalne) związane z przejęciem części neonów, eksponatów z Muzeum Neonów, przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe – poinformował Mieszkańca Andrzej Opala, Rzecznik Prasowy UD Praga-Południe.

Budynek w którym w tej chwili znajduje się Muzeum Neonów, podobnie jak jego sąsiad z kominem (po fabryce Pocisk), objęty jest ochroną konserwatora zabytków. Ten po fabryce amunicji ma się stać zagłębiem gastronomicznym. A Mińska 25? Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego budynek ma mieć charakter komercyjno-usługowy. Musi przejść gruntowny remont. Czy po Muzeum Neonów będzie w tym miejscu kolejny lokal gastronomiczny? Czas pokaże…

-->
-->

/MaG/

Foto: gazeta Mieszkaniec

gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje

Idź do oryginalnego materiału