Nowoczesne pawilony, park zdrojowy i kompleks tężni solankowych to tylko część imponującej infrastruktury, którą tworzono przez ostatnie 10 lat w Lidzbarku Warmińskim. Inwestycja warta setki milionów złotych obejmuje także szpital uzdrowiskowy z basenem, gotowy przyjąć choćby 400 osób dziennie. Pełny status uzdrowiska miasto uzyska latem 2025 roku, a tuż po wakacjach otworzy się na pierwszych gości. Jakie schorzenia będzie można leczyć w tym wyjątkowym miejscu? Już teraz mieszkańcy korzystają z niektórych udogodnień.
REKLAMA
Zobacz wideo Marzena Okła-Drewnowicz: Szara strefa w opiece nad osobami starszymi rośnie
Czy tężnie w Lidzbarku Warmińskim są płatne? Korzystaj z nich do woli
W tym miejscu oddycha się inaczej, dosłownie i w przenośni. Otoczony lasami i łąkami Lidzbark Warmiński może pochwalić się wyjątkowym mikroklimatem, który sprzyja regeneracji i poprawie zdrowia. Powietrze bogate w fitoncydy działa antybakteryjnie, wspiera układ oddechowy i obniża ciśnienie krwi, a dominujące wiatry zachodnie i południowo-zachodnie zapewniają jego wysoką jakość przez cały rok. Kuracjusze będą mieli dostęp do szerokiej gamy terapii wspomagających leczenie schorzeń układu krążenia, problemów neurologicznych oraz chorób narządu ruchu.
Oprócz klimatoterapii, helioterapii i kinezyterapii, dostępne będą krioterapia, fizykoterapia oraz balneoterapia z wykorzystaniem wody leczniczej o wysokiej zawartości chlorków i jodków. W ramach infrastruktury uzdrowiskowej powstaje także grota solna oraz ścieżki zdrowia, dostosowane do różnych poziomów aktywności fizycznej. Już teraz z części uzdrowiskowej infrastruktury mogą korzystać mieszkańcy i odwiedzający. W Parku Uzdrowiskowym Doliny Symsarny dostępne są tężnie solankowe, które działają przez większą część roku. Wdychanie aerozolu bogatego w minerały wspomaga układ oddechowy i poprawia odporność, a co ważne, korzystanie z nich jest całkowicie bezpłatne.
Co jest interesującego w Lidzbarku Warmińskim? Okolica oferuje wiele atrakcji
Po zabiegach warto odkryć uroki miasta, bo Lidzbark Warmiński to znacznie więcej niż tylko uzdrowiskowa oaza. Największą perełką jest Zamek Biskupów Warmińskich, dawna rezydencja Mikołaja Kopernika, w której dziś mieści się Muzeum Warmińskie. Spacer po starówce to podróż w czasie - gotycka architektura, klimatyczne uliczki i historia zaklęta w murach miasta. Na miłośników relaksu czekają Termy Warmińskie, gdzie można zanurzyć się w mineralnych wodach i odpocząć w saunach.
Nieco mniej oczywistą atrakcją jest XIX-wieczna remiza strażacka, która wyróżnia się ciekawą architekturą i historią. Warto też odwiedzić Oranżerię Krasickiego, czyli zabytkowy pałacyk z punktem widokowym, skąd rozciąga się malownicza panorama okolicy. Dla spragnionych kontaktu z naturą idealnym miejscem będzie Jezioro Wielochowskie. Tam popływasz, pospacerujesz czy po prostu odpoczniesz nad wodą. A jeżeli masz ochotę na więcej, Olsztyn leży zaledwie 50 km stąd i oferuje mnóstwo atrakcji, jak np.: Zamek Kapituły Warmińskiej, Starówka z Wysoką Bramą czy Jeziora Ukiel i Kortowskie.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.