Większość gmin wchodzących w skład powiatu konińskiego to ziemia malowniczych akwenów wodnych. Szczególnie jeziora to doskonałe miejsca do wypoczynku, uprawiania sportów wodnych, a także raj dla wędkarzy. Takim właśnie akwenem jest Jezioro Skulska Wieś, nazywane też Jeziorem Pilich, od miejscowości nad którą leży północny brzeg. Kto szuka odpoczynku nad wodą, wśród otaczającej zieleni i chce odpocząć od szarej rzeczywistości nie powinien być tam zawiedzony. W okolicy łatwo znaleźć nocleg, jezioro jest atrakcją turystyczną i wędkarską, a na niepogodę w regionie jest co zwiedzać. Na poniższych zdjęciach zobaczycie, iż choćby w okresie zimowym warto tam pojechać na spacer wzdłuż linii brzegowej.
Jezioro Skulska Wieś położone jest w północnej Wielkopolsce, na terenie gminy Skulsk, zaledwie kilka km na południe od historycznego Jeziora Gopło i granicy z woj. kujawsko-pomorskim. Obszar akwenu wchodzi w skład Pojezierza Kujawskiego, stanowiący południowo-wschodnią część Pojezierza Wielkopolskiego.
Charakterystyka jeziora i podstawowe dane statystyczne
Powierzchnia tego zbiornika wodnego według kilku źródeł wynosi ok. 132,5 ha, zwierciadło wody znajduje się na wysokości 86 m n.p.m., maksymalna długość wynosi 2200 m, a max szerokość – 600 m., średnia głębokość to ok. 4,3 m, a max dochodzi do 8,2 m. Linia brzegowa o sporej długości wynoszącej 5500 m jest słabo rozwinięta. Teren otaczający zbiornik jest równinny (jedynie w okolicy wsi Pilich występują wzniesienia od zachodu); 60% linii brzegowej stanowią pola uprawne miejscowych rolników, a w 40% zabagnione łąki i mokradła. Dno jeziora jest w miarę regularne z dwoma głęboczkami – w północnym i południowym krańcu.
Roślinność na powierzchni wody zajmuje 85% linii brzegowej (pas o szerokości do 15 m i powierzchni ok. 10 ha). Stanowią ją przede wszystkim: trzcina, sitowie i pałka wąskolistna. Roślinność pod powierzchnią wody (tzw. zanurzona) reprezentowana jest przez kilka popularnych gatunków: mech wodny, wywłócznik kłosowy, ramienicę, rdestnicę połyskującą i grążel żółty. Występuje ona na głębokości do ok. 2,5 m. i zajmuje powierzchnię prawie 14 ha.
Od wschodu jezioro otaczają tzw. łąki suche, nie podlegają one zalewom, latem przy małych opadach deszczu roślinność jest wysuszona. Jedynie wiosną porastają bujnymi trawami, ale w okresach suszy rośliny tracą swój wigor i soczystą, zieloną barwę. Natomiast od północy akwenu rozciągają się wilgotne łąki, które podlegają okresowym zalewom. Po opadnięciu wody, porastają wysoką trawą oraz kwitnącymi bylinami łąkowymi. Zobaczymy tam łąkę, na której kwitną: niezapominajka błotna, stokrotka pospolita, firletka poszarpana, jaskier ostry oraz dzwonek rozpierzchły.
Ichtiofauna i wędkarstwo
Wody Jeziora Skulska Wieś są bogate w różne gatunki słodkowodnych ryb. Akwen jest dobrym łowiskiem, można tu spotkać miłośników wędkowania, zarówno z licznych pomostów ukrytych w trzcinie lub z brzegu. Podobno można złowić sporo białej ryby spokojnego żeru (płoć, okoń, leszcz, karaś, lin, wzdręga, sporo krąpia i wszędobylską ukleję). Z drapieżnika najczęściej trafia się szczupak, ale też węgorz i czasem sum. Miejscowi wędkarze powiedzieli mi, iż dawniej to jezioro było bardzo obfite we wszelakie ryby, w sporych ilościach przynosili do domu na rodzinną ucztę. Ten zbiornik wodny (również kilka sąsiednich) jest we władaniu Gospodarstwa Rybackiego Gosławice, tam można nabyć pozwolenia na wędkowanie od połowy marca.
Kąpieliska i plaże
Wokół tego jeziora dostępne są następujące plaże: w Pilichu z drewnianym pomostem, przy domkach Stary Sad (możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego: żaglówka, łodzie, rowery wodne, kajaki itp.). Najbardziej popularna jest plaża gminna w Skulsku, dla miejscowych plażowiczów i turystów dostępna jest wypożyczalnia sprzętu wodnego, mały park wodny oraz plac zabaw (w sezonie letnim). Na plaży urzęduje ratownik, oraz czynny jest punkt gastronomiczny.
Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:
- Grodzisko w Mietlicy, Sanktuarium MB Bolesnej w Skulsku,
- Gminna Izba Tradycji i Pamięci w Kuśnierzu, Krzywe Kolano,
- Łuk triumfalny na cześć Napoleona w Ślesinie, Kanał i Jezioro Ślesińskie,
- Rzeszynek – drewniany spichlerz dworski z 1709 r., eklektyczny dwór,
- Nadgoplański Park Tysiąclecia z muzeum, Jezioro Gopło,
- Romańska kolegiata pw. śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy,
- Mysia Wieża, Statek „Rusałka”, kruszwickie murale,
- Pałac w Lisewie, Kopydłowie, Sukowach, Kobylnikach, Gocanowie,
- Wiatrak koźlak w Chrośnie, Ostrowie, Wilczogórze i Budzisławiu Kościelnym,
- Drewniany kościół w Ostrowążu, Siedlimowie, Wilczynie, Rechcie, Kościeszkach,
- Wilczyn: Gotycki kościół pw. św. Urszuli, Gotycka Madonna,
- Skansen archeologiczny w Mrówkach, Posąg Świętowida,
- Bazylika św. Trójcy, Rotunda św. Prokopa, Romańskie Muzeum w Strzelnie,
- Sanktuarium Matki Bożej Pani Kujaw w Markowicach,
- i wiele innych atrakcji, o których niedługo na portalu dziedzictworegionu.pl
Damian Rybak
Fotogaleria – Jezioro Skulska Wieś w okresie zimowym od strony miejscowości Pilich:
Czytaj także: inne jeziora na Kujawach, Pałukach i w Wielkopolsce.
Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl
Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie Obserwuj lub polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeżeli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeżeli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.
Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów znad Jeziora Skulska Wieś (Pilich) z dawnych lat XX wieku… Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848
Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).
Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).
O wybranych zabytkach i atrakcjach opisywanych na tym portalu, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …
REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !
Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy