Jest 3,5 razy większe od basenu olimpijskiego. Zaskakujące odkrycie czeskich naukowców

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. unsplash, Yves Alarie


W południowej Albanii dokonano nie lada odkrycia. Okazuje się, iż znalezione kilka lat temu podziemne jezioro termalne jest równocześnie największym na świecie. Po licznych badaniach potwierdzono jego wymiary. Trzeba przyznać, iż są imponujące.
Jezioro zostało odkryte przez czeskich naukowców w 2021 roku, jednak wówczas nie dysponowali odpowiednim sprzętem, by dokładnie je zbadać. Czekało więc cierpliwie do zeszłego roku, kiedy wyposażony w specjalne skanery 3D zespół dokonał pomiarów. Ich wyniki nie pozostawiają żadnych wątpliwości.


REKLAMA


Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku


Albania. Dokonali niezwykłego odkrycia. Zobaczyli słup pary
Miejsce, w którym zostało odkryte niezwykłe jezioro, znajduje się na obszarze granicznym pomiędzy Albanią i Grecją. Jak informuje portal livescience.com, od ponad wieku jest rejonem napięć politycznych, przez co wcześniejsze ekspedycje oraz badania nie były możliwe. Właśnie dlatego nikt nie wiedział o jego istnieniu aż do 2021 roku, czyli do czasu, kiedy czescy naukowcy eksplorowali okolice albańskiego Leskovik.


W trakcie badań ich uwagę przykuł olbrzymi słup pary unoszący się z pasma górskiego, a dokładnie z ponad stumetrowej przepaści głębinowej. Okazało się, iż wewnątrz znajduje się rozległy system jaskiń z kilkoma gorącymi źródłami oraz jeden z gigantycznym jeziorem. - Od razu zorientowaliśmy się, iż odkryliśmy coś wyjątkowego - przyznał Richard Boud, fotograf oraz członek ekspedycji w rozmowie z euronews.al.


Odkryli największe podziemne jezioro termalne na świecie. Wymiary zaskakują
Badacze wrócili na miejsce w 2024 roku. Tym razem byli wyposażeni w odpowiedni sprzęt, który pozwolił im dokonać niezbędnych pomiarów. Nie było wątpliwości. Odkryte przez nich jezioro termalne, nazwane Neuron, ma 138 metrów długości, 42 metry szerokości i 345 metrów obwodu. jeżeli chodzi o objętość, mowa o ok. 8335 metrach sześciennych gorącej wody, czyli ponad 3,5 krotności basenu olimpijskiego. Równocześnie zyskał tytuł największego na świecie.


Odkrycie jest niezwykle cenne pod względem naukowym. Woda w jeziorze zawiera dużą ilość siarkowodoru, który po kontakcie z powietrzem zaczyna się utleniać. W ten sposób powstaje kwas siarkowy osiadający na wapniu i przekształcający go w miękki gips. Zachodzący proces nieustannie tworzy kolejne przestrzenie podziemne. Czescy naukowcy zapowiadają, iż mają nadzieję wrócić na miejsce i kontynuować badania. Sama Albania zaś zaczęła stanowić łakomy kąsek dla specjalistów z całego świata ze względu na duży potencjał do badań geologicznych i naukowych. Byłe/aś w Albanii? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału