Jezioro zostało odkryte przez czeskich naukowców w 2021 roku, jednak wówczas nie dysponowali odpowiednim sprzętem, by dokładnie je zbadać. Czekało więc cierpliwie do zeszłego roku, kiedy wyposażony w specjalne skanery 3D zespół dokonał pomiarów. Ich wyniki nie pozostawiają żadnych wątpliwości.
REKLAMA
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku
Albania. Dokonali niezwykłego odkrycia. Zobaczyli słup pary
Miejsce, w którym zostało odkryte niezwykłe jezioro, znajduje się na obszarze granicznym pomiędzy Albanią i Grecją. Jak informuje portal livescience.com, od ponad wieku jest rejonem napięć politycznych, przez co wcześniejsze ekspedycje oraz badania nie były możliwe. Właśnie dlatego nikt nie wiedział o jego istnieniu aż do 2021 roku, czyli do czasu, kiedy czescy naukowcy eksplorowali okolice albańskiego Leskovik.
W trakcie badań ich uwagę przykuł olbrzymi słup pary unoszący się z pasma górskiego, a dokładnie z ponad stumetrowej przepaści głębinowej. Okazało się, iż wewnątrz znajduje się rozległy system jaskiń z kilkoma gorącymi źródłami oraz jeden z gigantycznym jeziorem. - Od razu zorientowaliśmy się, iż odkryliśmy coś wyjątkowego - przyznał Richard Boud, fotograf oraz członek ekspedycji w rozmowie z euronews.al.
Odkryli największe podziemne jezioro termalne na świecie. Wymiary zaskakują
Badacze wrócili na miejsce w 2024 roku. Tym razem byli wyposażeni w odpowiedni sprzęt, który pozwolił im dokonać niezbędnych pomiarów. Nie było wątpliwości. Odkryte przez nich jezioro termalne, nazwane Neuron, ma 138 metrów długości, 42 metry szerokości i 345 metrów obwodu. jeżeli chodzi o objętość, mowa o ok. 8335 metrach sześciennych gorącej wody, czyli ponad 3,5 krotności basenu olimpijskiego. Równocześnie zyskał tytuł największego na świecie.
Odkrycie jest niezwykle cenne pod względem naukowym. Woda w jeziorze zawiera dużą ilość siarkowodoru, który po kontakcie z powietrzem zaczyna się utleniać. W ten sposób powstaje kwas siarkowy osiadający na wapniu i przekształcający go w miękki gips. Zachodzący proces nieustannie tworzy kolejne przestrzenie podziemne. Czescy naukowcy zapowiadają, iż mają nadzieję wrócić na miejsce i kontynuować badania. Sama Albania zaś zaczęła stanowić łakomy kąsek dla specjalistów z całego świata ze względu na duży potencjał do badań geologicznych i naukowych. Byłe/aś w Albanii? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.