Czy Wasz związek potrzebuje terapii? 5 sygnałów ostrzegawczych
1. Te same problemy wracają jak bumerang
Czy macie wrażenie, iż każda kłótnia dotyczy tego samego tematu? Może to jakiś problem z przeszłości, zazdrość o ex partnera, różnica w podejściu do finansów, nierówny podział obowiązków w domu lub inne kwestie, które niezmiennie prowadzą do napięć.
Jeśli mimo wielokrotnych rozmów nie udaje się rozwiązać tych problemów, to znak, iż ich źródło może być głębsze. Często przyczyną takich sytuacji są nieuświadomione przekonania, wcześniejsze doświadczenia lub nieumiejętność wyrażania emocji w sposób, który sprzyja rozwiązaniu konfliktu.
Terapia może pomóc w dotarciu do tych ukrytych mechanizmów, nauczyć lepszej komunikacji i znaleźć sposoby na realne rozwiązanie problemów, a nie tylko ich powierzchowne załagodzenie.
2. Nie czujesz się sobą w związku
Zdrowy związek powinien być przestrzenią, w której możemy czuć się sobą – bez lęku przed oceną, krytyką czy odrzuceniem. jeżeli masz poczucie, iż nie możesz otwarcie mówić o swoich potrzebach, iż dostosowujesz się do partnera kosztem własnego komfortu lub iż musisz tłumić emocje, to znak, iż coś jest nie tak.
Życie pod ciągłą presją, by spełniać oczekiwania drugiej osoby, może prowadzić do poczucia frustracji, przemęczenia i utraty własnej tożsamości. W takiej sytuacji terapia par może pomóc określić, skąd bierze się ta nierównowaga oraz jak przywrócić równość i swobodę w relacji.
3. Brak rozmów albo unikanie trudnych tematów
Komunikacja jest fundamentem zdrowego związku. jeżeli jedna lub obie strony unikają rozmów na trudne tematy – czy to dotyczące uczuć, planów na przyszłość, problemów w relacji czy innych kluczowych spraw – może to oznaczać, iż w związku narasta dystans.
Niewyjaśnione napięcia nie znikają same z siebie, a tłumione emocje z czasem przeradzają się w żal, pretensje i frustrację. Może się wydawać, iż unikanie rozmów to sposób na uniknięcie konfliktu, ale w rzeczywistości prowadzi to do jego pogłębienia.
4. Oddalenie emocjonalne lub/i fizyczne
Czy zdarza się, iż czujesz się samotnie, mimo iż jesteś w związku? Brak bliskości emocjonalnej często przejawia się tym, iż partnerzy przestają się dzielić swoimi przeżyciami, myślami czy uczuciami. W skrajnych przypadkach mogą czuć się jak współlokatorzy zamiast partnerów.
Brak fizycznej czułości, unikanie dotyku, abstynencja seksualna mogą być zarówno skutkiem, jak i przyczyną problemów w relacji. Zdarza się, iż partnerzy nie mówią otwarcie o swoich potrzebach, co prowadzi do narastającego dystansu.
Terapia może pomóc przełamać ten impas, odbudować poczucie więzi i znaleźć sposoby na ponowne zbliżenie się do siebie – zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie.
5. Więcej smutku niż radości
Związek powinien być źródłem wsparcia, a nie ciągłego stresu i negatywnych emocji. Oczywiście, każda relacja przechodzi przez trudniejsze momenty, ale jeżeli częściej czujesz się przygnębiony/a, sfrustrowany/a czy zraniony/a niż szczęśliwy/a i spełniony/a, warto się zastanowić, dlaczego tak się dzieje.
Gdy konflikty i napięcia stają się dominującym elementem codzienności, a relacja bardziej obciąża niż daje radość, to znak, iż potrzebujecie pomocy z zewnątrz.