Jeść czy wyrzucić? kilka osób wie, o czym świadczy zbierająca się w musztardzie woda

kobieta.gazeta.pl 4 dni temu
Zdjęcie: fot.archiwum prywatne


Czy musztarda może się zepsuć? jeżeli w słoiczku pojawiła się woda, wiele osób ma wątpliwości, czy można jej jeszcze użyć. Ujawniamy, co się za tym kryje i czy mamy powody do obaw.
Pikantna, aromatyczna i wszechstronna. Musztarda to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych sosów na zimno. Można nią posmarować kanapkę, dodać do sałatki czy uzupełnić smak ulubionej potrawy. zwykle używamy niewielkiej ilości, a resztę odkładamy. Nic dziwnego, iż gdy ponownie po nią sięgamy możemy być zakłopotani, gdy widzimy na jej powierzchni wodę.


REKLAMA


Dlaczego w musztardzie zbiera się woda? Chodzi o specjalne zjawisko
Gdy dłużej przechowujemy musztardę, z czasem może zbierać się w niej woda o żółtawym zabarwieniu. Jest to powszechne zjawisko synerezy, które nie powinno budzić naszych obaw odnośnie spożycia produktu. Nie wpływa na walory smakowe. Świadczy jedynie o naturalnym rozdzieleniu się składników. jeżeli nie mamy w niej dodatków, ocet oddziela się od stałych elementów musztardy, czyli gorczycy, wody, przypraw oraz miodu. Zamiast zbyt gwałtownie skazywać słoiczek sosu na straty, lepiej powinniśmy po prostu rozmieszać ją łyżeczką przed użyciem.


Musztarda Fot. flickr.com/Jessica Spengler CC BY 2.0


Czy musztarda może stać poza lodówką? Wielu się obawia, ale niepotrzebnie
Musztardę można bezpiecznie przechowywać poza lodówką, o ile nie zawiera dodatkowych składników. Dzięki wysokiej zawartości kwasu, który pełni rolę naturalnego konserwantu, nie psuje się choćby w temperaturze pokojowej. Musztardę Dijon czy francuską można przechowywać w szafce bez obaw choćby przez dwa miesiące. Z kolei zamknięte słoiczki można spokojnie przechowywać choćby dwa lata.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału