Jego zegarki nosili Einstein i królowa Wiktoria

nowytydzien.pl 2 dni temu

W ubiegłym tygodniu w Tarnogórze i Piaskach Szlacheckich kręcono sceny do filmu o Antonim Parku, pochodzącym spod Krasnegostawu twórcy legendarnych zegarków, noszonych m.in. przez Alberta Einsteina, królową Wiktorię, czy Walta Disney’a.

Antoni Patek herbu Prawdzic urodził się w 14 czerwca 1812 r. w Piaskach Szlacheckich (dziś gmina Gorzków). Był powstańcem listopadowym, dwukrotnie rannym i oznaczonym Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Po upadku powstania wyemigrował najpierw do Francji, a następnie do Szwajcarii i osiadł w Genewie, gdzie działał na rzecz Polonii i Polaków żyjących zarówno na emigracji, jak i w kraju.

Około 1835 roku wraz z czeskim wspólnikiem założył fabrykę zegarków pod nazwą Patek i Czapek, a następnie firmę Patek Philippe & Co, która jako pierwsza zaczęła masowo produkować zegarki kieszonkowe oraz jedne z najbardziej ekskluzywnych i najdroższych (niezawodne, do tego wykonane ze złota i wysadzane szlachetnymi kamieniami) zegarków na świecie. Marka Patek do dziś cieszy się sławą luksusowej i elitarnej. Zegarki Patka nosili m.in. Ojciec Święty Pius IX, królowa Wielkiej Brytanii Wiktoria, car Mikołaj II, Józef Stalin, Albert Einstein, Walt Disney, czy Maria Skłodowska-Curie. Antoni Patek zmarł 1 marca 1877 roku w Genewie (za wikipedia.org)

Kilka tygodni temu ruszyły nagrania do fabularyzowanego dokumentu opowiadającego o życiu i działalności Antoniego Patka. Producentem filmu jest Palfilmstudio z Warszawy, reżyserem Krzysztof Paluszyński, a w Patka wciela się dwóch aktorów: Hubert Caban (młody Patek) i Andrzej Hamera (postać dojrzała). Na ekranie pojawi się też żona legendarnego zegarmistrza (młoda – Weronika Wankowska, dojrzała Katarzyna Nowak–Reszka).

Na potrzeby filmu uszyto mundury 1 Pułku Jazdy Augustowskiej, w którym służył młody Patek. Zdjęcia kręcone są w Szwajcarii, Francji, Niemczech, Czechach i oczywiście w Polsce. W ubiegłym tygodniu ekipa filmowa zajechała m.in. do Tarnogóry w gminie Izbica oraz Piask Szlacheckich w gminie Gorzków. W Kościele w Tarnogórze kręcono np. akt chrztu Patka. Film „Antoni Patek, patriota i zegarmistrz” ma mieć premierę jeszcze w tym roku. Pokaże go TVP. (kg)

W Piaskach Szlacheckich zorganizowano Festyn Historyczny upamiętniający 212. rocznicę urodzin słynnego krajana – Antoniego Patka, legendarnego zegarmistrza, założyciela szwajcarskiej firmy Patek Philippe & Co., której zegarki do dziś należą do najbardziej ekskluzywnych i najdroższych na świecie.
Organizatorami wydarzenia byli: KGW Piaski Szlacheckie, gmina Gorzków oraz Towarzystwo Historyczne im. Antoniego Patka. Wiceprezes Towarzystwa Andrzej Gołąb i członkini KGW Piaski Szlacheckie Jolanta Antończak rozpoczęli uroczystości od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą Antoniemu Patkowi.
Następnie zespół „Zgrani Chłopcy” wykonał kilka utworów nawiązujących do postaci słynnego zegarmistrza. Podczas imprezy można było degustować potrawy i ciasta wykonane przez KGW z: Piask Szlacheckich, Borowa i Wielkopola. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, m.in. warsztatów „Magia mechanizmów zegarkowych” z udziałem zegarmistrza Macieja Miśnika. (k)

Uczcili słynnego zegarmistrza

W Piaskach Szlacheckich zorganizowano Festyn Historyczny upamiętniający 212. rocznicę urodzin swojego słynnego krajana – Antoniego Patka, legendarnego zegarmistrza, założyciela szwajcarskiej firmy Patek Philippe & Co., której zegarki do dziś należą do najbardziej ekskluzywnych i najdroższych na świecie.

Organizatorami wydarzenia byli: KGW Piaski Szlacheckie, gmina Gorzków oraz Towarzystwo Historyczne im. Antoniego Patka. Wiceprezes Towarzystwa Andrzej Gołąb i członkini KGW Piaski Szlacheckie Jolanta Antończak rozpoczęli uroczystości od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą Antoniemu Patkowi. Następnie zespół „Zgrani Chłopcy” wykonał kilka utworów nawiązujących do postaci słynnego zegarmistrza. Podczas imprezy można było degustować potrawy i ciasta wykonane przez KGW z: Piask Szlacheckich, Borowa i Wielkopola. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, m.in. warsztatów „Magia mechanizmów zegarkowych” z udziałem zegarmistrza Macieja Miśnika.

Więcej o Anonim Patku piszemy w odrębnym materiale, w tym numerze „Nowego Tygodnia”. (k)

Idź do oryginalnego materiału