Jednodniowa wyprawa do Twardogóry – między przyrodą a zabytkami

wroclawskiportal.pl 4 dni temu

Jeśli masz ochotę na spokojną, ale pełną odkryć jednodniową wycieczkę niedaleko Wrocławia, Twardogóra może być właśnie tym, czego szukasz. To gmina, która nie narzuca się swoją popularnością, ale nagradza każdego, kto zdecyduje się ją poznać. Dojedziesz tutaj bezpośrednim pociągiem z Dworca Głównego we Wrocławiu – podróż zajmuje od 48 minut do nieco ponad godziny, a kursy realizowane są co godzinę. To idealny kierunek na jednodniowy reset od miejskiego zgiełku. A co czeka na miejscu? Nowoczesna baza sportowa, tereny rekreacyjne z single truckiem, ruiny z przeszłością, świątynie pełne historii, a także największa na świecie prywatna kolekcja fragmentów Muru Berlińskiego.

Spacer śladami historii

Pierwszym punktem wycieczki powinien być twardogórski Rynek gdzie zobaczymy zabytkowe kamienice z XVIII i XIX wieku. Zlokalizowany w centrum Rynku budynek ratusza pochodzi z 1902 r. Początkowo mieścił się w nim sąd rejonowy i areszt. Funkcję siedziby władz samorządowych Gminy Twardogóra przejął po wojnie i pełni ją do dziś.

Kilka minut piechotą od centrum miasta znajduje się kolejne miejsce z przeszłością – posąg Herkulesa z XVIII wieku, który niegdyś zdobił oranżerię pałacu w pobliskim Goszczu. Dziś, odrestaurowany, dumnie prezentuje się przy ścieżce skrzyżowaniu ulic Krzywoustego i Wielkopolskiej. Warto zatrzymać się i docenić jakość rzeźby oraz mitologiczną symbolikę walki Herkulesa z Hydrą.

Śladami wiary i przemian urbanistycznych

Spacerując po Twardogórze, trudno nie zauważyć Bazyliki Mniejszej pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych – neogotyckiej, monumentalnej świątyni z końca XIX wieku. Kościół pierwotnie ewangelicki, po II wojnie światowej funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki. Sanktuarium Maryjne ze słynącą łaskami figurą Matki Boskiej to nie tylko religijne centrum miasta, ale też wyraźny akcent w jego barokowym układzie urbanistycznym.

Niedaleko znajdziemy dawny kościół ewangelicki pw. Świętej Trójcy i Matki Boskiej, zbudowany w konstrukcji szkieletowej, w stylu muru pruskiego. w tej chwili służy jako przestrzeń kulturalna – realizowane są tu wystawy i koncerty. Podczas remontu odnaleziono w jego krypcie trumny właścicieli Twardogóry z przełomu XVI i XVII wieku – historia dosłownie zapisana w murach.

Zespół pałacowy w Goszczu – historia, która trwa

Symbolem rezydencjonalnej przeszłości gminy jest bez wątpienia zespół pałacowo-parkowy w Goszczu. Choć dziś pozostaje w formie trwałej ruiny, zachował swoją monumentalną skalę i unikalny klimat. Porównywany do Wilanowa i Poczdamu, był jedną z najokazalszych rezydencji tej części Dolnego Śląska. w okresie letnim realizowane są tu koncerty, spektakle i plenery artystyczne. Warto na spokojnie przespacerować się po platformach widokowych zabytku, otaczającym go parku czy też zajrzeć do odrestaurowanych części, np. dawnej stajni.

Czas na kontakt z naturą

Po intensywnym poranku spędzonym wśród zabytków, pora na coś spokojniejszego. W Twardogórze znajdziesz mnóstwo możliwości do aktywnego relaksu. Rzeka Skorynia, płynąca przez centrum miasta, prowadzi wzdłuż ścieżki rekreacyjnej idealnej na popołudniowy spacer. Na spacer bądź rowerem można wybrać się też w okolice użytku ekologicznego ,,Leśne stawki koło Goszcza” – 55 hektarowego kompleksu stawów otoczonego naturalnymi lasami łęgowymi gdzie przy odrobinie szczęścia można wypatrzeć żółwia błotnego. Warto odwiedzić też rezerwat „Torfowisko koło Grabowna” – chroniony teren z rzadką florą torfowiskową.

Miłośnicy dzikiej przyrody mogą wybrać się do Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, który objął północną część gminy. Zachęcamy by zabrać lornetkę – tereny te słyną z bogactwa ptactwa wodnego.

Rowerem przez pagórki

Gmina Twardogóra ma aż 250 km tras rowerowych i pieszych. Można pokusić się o wypożyczenie roweru i ruszyć trasą w kierunku Chełstowa, gdzie czeka uroczy, drewniany kościółek św. Idziego z XVII wieku. Alternatywnie warto wybrać się do Grabowna Małego, by zobaczyć drewniany kościół gotycki z 1655 r. – jeden z niewielu tego typu zabytków na Dolnym Śląsku.

Aktywnie w mieście

W Twardogórze znajduje się nowoczesny kompleks sportowy. Hala sportowo-widowiskowa, kryta pływalnia ze strefą SPA i tężnią solankową, single track, basen otwarty ze zjeżdżalniami, boiska, siłownie, korty tenisowe i tor rolkowy przyciągają zarówno lokalnych mieszkańców, jak i gości. w okresie realizowane są tu krajowe i międzynarodowe zawody sportowe jak i wydarzenia plenerowe.

Historia w kawałkach betonu

Na zakończenie warto odwiedzić Sosnówkę, gdzie znajduje się nietypowa atrakcja – największa na świecie prywatna kolekcja fragmentów Muru Berlińskiego. Zebrana przez Ludwika Waseckiego, polskiego stomatologa z Berlina, kolekcja to nie tylko zabytek historii, ale i artystyczna instalacja nawiązująca do podziałów, które przez dekady dzieliły Europę.

Smaczna przerwa – gdzie zjeść w Twardogórze i okolicy?

Po intensywnym dniu wędrówek i zwiedzania warto zaplanować chwilę odpoczynku przy dobrym posiłku. W Twardogórze i najbliższej okolicy znajdziesz kilka lokali, które zadowolą zarówno miłośników domowej kuchni, jak i tych, którzy mają ochotę na coś bardziej nowoczesnego.

Intro Restaurant & Pub (ul. Krzywa 1, Twardogóra) to klimatyczne miejsce w centrum miasta, łączące styl nowoczesny z przytulnością lokalnego pubu. W menu znajdziesz zarówno klasyczne dania obiadowe, jak i propozycje kuchni międzynarodowej. To dobra opcja na obiad z rodziną lub wieczorne spotkanie przy piwie.

Familijna – oferuje szeroki wybór świeżego pieczywa, ciast, tortów oraz aromatycznej kawy i lodów. Wnętrze utrzymane jest w ciepłym, rustykalnym stylu, tworząc przyjazną atmosferę dla gości.

Pizza u Leona (ul. Ignacego Paderewskiego 1, Twardogóra) to z kolei obowiązkowe przystanki dla fanów włoskich smaków. Pizzeria oferuje pizze na cienkim cieście, z różnorodnymi dodatkami, a także przekąski i napoje. Spokojna lokalizacja i swobodna atmosfera sprawiają, iż to dobre miejsce na późny lunch czy kolację.

Bafra Kebab (Plac Targowy 5) to klasyka gatunku – chrupiące pieczywo, dobrze doprawione mięso i świeże dodatki w znanym, streetfoodowym stylu.

Donia Food – Pizza & Kebab (ul. Krótka 2) oferuje szeroki wybór kebabów i pizz, dzięki czemu to świetna opcja dla grup o różnych gustach.

Kebab Orient (ul. Wielkopolska 5) serwuje dania inspirowane kuchnią bliskowschodnią, z aromatycznymi przyprawami i domowym klimatem.

Na kulinarnej mapie regionu warto też zaznaczyć Gospodę Polską Domasławice (Domasławice 30), która słynie z domowej, tradycyjnej kuchni i solidnych porcji. To miejsce, w którym można poczuć klimat dawnej gospody – z pyszną zupą, pieczenią czy deserem na ciepło. Idealna opcja na zakończenie dnia.

Jeśli zdecydujesz się na wyjazd nieco dalej, warto odwiedzić Restaurację Dworek Królewski (Królewska Wola 4a, Międzybórz), mieszczącą się w stylowym, zabytkowym budynku. Serwuje się tu dania kuchni polskiej w eleganckim wydaniu – idealne miejsce na bardziej uroczysty obiad czy rodzinny posiłek w spokojnym otoczeniu. – to nie nasza gmina

Twardogóra – więcej niż się wydaje

Gmina Twardogóra nie próbuje udawać turystycznej mekki. Nie oferuje blichtru znanych kurortów, ale proponuje coś cenniejszego – autentyczność. Jeden dzień wystarczy, by poznać jej różnorodne oblicza: od śladów barokowej rezydencji, przez sakralne dziedzictwo, po miejsca przyrodniczego wyciszenia. To propozycja dla tych, którzy chcą odkrywać Dolny Śląsk bez tłumów i z własnym rytmem. A iż z Wrocławia dojedziesz tu wygodnie pociągiem, wycieczkę możesz zaplanować niemal spontanicznie.

Idź do oryginalnego materiału