Jedna z ciekawszych destynacji 2025. Zobaczysz tu nuragi, miasto murali i Grotę Neptuna [ZDJĘCIA]

g.pl 12 godzin temu
Zdjęcie: iStock


To przepiękna wyspa, która ma wiele do zaoferowania turystom z Polski i nie tylko. Przede wszystkim jednak gwarantuje wakacje pełne słońca. Co warto o niej wiedzieć? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
Sardynia słynie z malowniczych plaż oraz niesamowitej natury. Zadowoli zarówno fanów błogiego wypoczynku, jak i turystów aktywnych. Sprawdź, jakie są największe atrakcje Sardynii.


REKLAMA


Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]


Sardynia: wakacje dla mniej i bardziej aktywnych
Dlaczego właśnie Sardynia? Wakacje na tej włoskiej wyspie to gwarancja dobrej pogody. Słonecznie jest tu przez ponad 300 dni w roku. Lipiec i sierpień to temperatury w przedziale od 30 do 40 stopni Celsjusza. jeżeli więc jesteś fanem plażowania, to nie możesz lepiej trafić. Wśród najpiękniejszych plaż Sardynii wymieniane są: La Pelosa, Cala Luna, Tuerredda i Spiaggia Piscinas.


Morze Śródziemne, Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl


Sardynia ma również idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Nic dziwnego, iż odwiedzają ją miłośnicy nurkowania i snorkelingu, a także amatorzy windsurfingu i kitesurfingu. Z powodzeniem można tu też popływać kajakami czy rowerami wodnymi. Sardynia to również raj dla osób uprawiających wspinaczkę, z uwagi na licznie występujące skałki wapienne, granitowe i bazaltowe. Tereny Sardynii idealnie nadają się do trekkingu czy wypraw rowerowych, a choćby jazdy konnej.
Sardynia to jednak również liczne atrakcje przyrodnicze oraz wiele miejsc do zwiedzenia. W tym celu lepiej odwiedzić ją w maju lub czerwcu albo wczesną jesienią – będzie wówczas ciepło, ale nie upalnie, a zdecydowanie mniejszy ruch turystyczny ułatwi zwiedzanie.


Sardynia: wycieczki dla turystów
Z czego słynie Sardynia? Wycieczki organizowane przez biura podróży kuszą wieloma atrakcjami typowymi dla tej słonecznej wyspy. Najczęściej oferowanymi wycieczkami fakultatywnymi po Sardynii są te, które pozwalają na rejs po archipelagu La Maddalena.


La Maddalena. Zdjęcie ilustracyjne iStock / Travel Wild


Ten archipelag blisko 60 wysepek objęty jest ochroną od 1994 roku. Większość wysp jest całkowicie bezludna, bądź zasiedlona w niewielkim stopniu, co pozwoliło zachować dziewiczość tutejszych krajobrazów. Rejs pozwalający na odwiedzenie plaż i zatoczek nieskalanych ludzką ręką może być więc bardzo atrakcyjny.
Sardynia: co zwiedzić?
Gdy przybędziemy na Sardynię, co zwiedzić trzeba koniecznie? Na pewno Cagliari, stolicę wyspy. Wąskie uliczki, malownicze zaułki czy mury obronne najlepiej zwiedzać wczesnym rankiem. Koniecznie trzeba zobaczyć rzymski amfiteatr z II wieku, XII-wieczną katedrę Santa Maria czy kościół San Saturnino, a także odwiedzić Bastione San Remy, skąd podziwiać można panoramę miasta.


Cagliari Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl


Absolutnie warte zobaczenia jest także Alghero, z uwagi na wyraźne wpływy hiszpańskie w architekturze nazywane małą Barceloną. Tu na turystów czekają: kościół św. Michała, katedra św. Marii oraz najważniejsza budowla katalońska Sardynii – kościół św. Franciszka. W pobliżu Alghero warto też zwiedzić Grotę Neptuna, jedną z ponad 3300 jaskiń Sardynii. Ma długość ok. 4 km (turyści mogą zwiedzić blisko 500 metrów), a dostać się do niej można dzięki schodów, dokładnie 656 stopni.


Grota Neptuna. Zdjęcie ilustracyjne iStock / T_o_m_o


Sardynia: atrakcje [lista]
Jakie zatem atrakcje kryje Sardynia? Lista jest całkiem spora:


Cagliari – stolica wyspy
Alghero („mała Barcelona")
Olbia – w pobliżu słynnego wybrzeża Costa Smeralda
Sassari – z Fontaną di Rosello z XVII w. i katedrą św. Mikołaja z przełomu XVIII i XIX w.
Orgosolo – miasto murali
Bosa – miasteczko słynące z wielobarwnych budynków, z ciekawą starówką (Sa Costa), zamkiem Castello Malaspine, katedrą, kościołem i mostem
średniowieczne Castelsardo – z ruinami zamku, katedrą i kościołami
Park Narodowy Asinara – gdzie można zobaczyć osły albinosy
Park Narodowy Zatoki Orosei i Gór Gennargentu
Grota Neptuna
Wąwóz Su Gorroppu
Grota Is Zuddas
Pan di Zucchero
Półwysep Sinis – z rezerwatem przyrody, flamingami oraz ruinami osady z VIII w. p.n.e.
nuragi – warowne wieże z połowy II tysiąclecia p.n.e.


Sardynia: ważne informacje dla podróżujących
jeżeli celem naszej podróży jest Sardynia, ważne informacje warto sprawdzić na stronach rządowych przed wyjazdem. Należy pamiętać, iż aby wjechać do Włoch, trzeba mieć przy sobie istotny dowód osobisty lub paszport, a najlepiej podróżować z obydwoma dokumentami, trzymając je w różnych miejscach. Należy bardzo uważać na złodziei, pilnować dokumentów, pieniędzy i wartościowych rzeczy.
W przypadku utraty dokumentów lub kradzieży trzeba bezzwłocznie zgłosić się na posterunek karabinierów lub policji. W uzyskaniu niezbędnej bezpłatnej pomocy medycznej w nagłych sytuacjach pomoże karta EKUZ, jednak warto też wykupić dodatkowe ubezpieczenie.


Morze Śródziemne, Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl


Sardynia: ceny, która warto znać
Jak droga jest Sardynia? Ceny, podobnie jak w całych Włoszech, są nieco wyższe, niż w innych krajach europejskich nastawionych na turystykę. Nie są to jednak ogromne różnice, a na Sardynii wiele usług i towarów ma całkiem przystępne ceny poza szczytem sezonu letniego.


I tak na przykład średni koszt wynajęcia mieszkania w okresie letnim to około 165 euro, gdy od września cena ta może spaść choćby do 90 euro. Ceny noclegów zależne są również od standardu i lokalizacji. Najdroższa pod tym względem jest prowincja Olbia-Tempio, najtańszym regionem jest Oristano. Również ceny w restauracjach są mocno zróżnicowane. W średniej klasy restauracji za jedną osobę zapłacimy z reguły w przedziale od 25 do 60 euro. Dla porównania: typowy fast food to koszt około 7 euro, za kawę zapłacimy około 1,2 euro (w przypadku cappuccino) i 0,9 euro (espresso).
Sardynia: jaka waluta obowiązuje na wyspie?
Jaka waluta obowiązuje na Sardynii? Ponieważ Sardynia należy administracyjnie do Włoch, to obowiązującą w niej walutą jest euro. Jak zatem płacić na Sardynii za towary i usługi, by nie stracić na tym zbyt wiele? Najlepiej po prostu zabrać ze sobą euro.
Wymiana złotówek na euro w Polsce jest zwykle najkorzystniejsza. Lepiej nie korzystać z kantorów na miejscu. Warto rozważyć płatności kartą, tu jednak należy być ostrożnym w przypadku kart kredytowych. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się karta wielowalutowa. Pamiętajmy jednak, iż w wielu miejscach na Sardynii posiadanie gotówki okaże się niezbędne.


Sardynia: jak się dostać na wyspę?
jeżeli naszym celem jest Sardynia, jak się dostać na tę wyspę na Morzu Śródziemnym? Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie podróż samolotem. Na Sardynii funkcjonują trzy lotniska: w Olbii, Alghero i Cagliari. Bezpośrednie połączenia z Katowic lub Warszawy do Alghero oferuje WizzAir, natomiast Rayanair lata z Modlina, Krakowa lub Poznania do Cagliari. Na Sardynię można się również dostać z powodzeniem samochodem. Najpierw trzeba dojechać do Włoch, a potem z Piombino, Civitavecchi lub Livorno przepłynąć na wyspę promem.


Zobacz też: Te malownicze jeziorka to nieodkryty klejnot znajdujący się na pograniczu woj. śląskiego i małopolskiego
Idź do oryginalnego materiału