Janina Wierusz-Kowalska: 2 razy 2 jest 4

agencja-informacyjna.com 1 rok temu
Zdjęcie: Janina Wierusz-Kowalska


Agencja Informacyjna: Janina Wierusz-Kowalska zaprasza na nową wystawę malarstwa w Muzeum Diecezjalne w Opolu. Skąd matematyczny tytuł wystawy?

Spis treści

Janina Wierusz-Kowalska: uniwersalna prawda o świecie widzialnym
Janina Wierusz-Kowalska przeciwwaga dla wszechobecnego nadmiaru i nadprodukcji
Janina Wierusz-Kowalska: interesują mnie odczucia odbiorców gdy patrzą na moje obrazy
Wystawa w Opolu
Janina Wierusz-Kowalska “Reinkarnacja”

Nie dla wszystkich dwa razy dwa to cztery. Niemniej za takim wynikiem działania matematycznego opowiada się malarka Janina Wierusz-Kowalska. Ten poprawny wynik iloczynu deklaruje w tytule swojej najnowszej wystawy malarskiej organizowanej w Muzeum Diecezjalnym w Opolu.

Janina Wierusz-Kowalska: uniwersalna prawda o świecie widzialnym

„Dwa razy dwa jest cztery” to tytuł wystawy malarstwa Janiny Wierusz-Kowalskiej. Sugeruje on (sposób uproszczony, acz metaforyczny) powszechność praw, wiecznie prawdziwych. Uniwersalna prawda o świecie widzialnym, wynika z praw natury, dzięki którym, w owej naturze, jawią się nam doskonałe formy geometryczne, w harmonijnym, logicznym, po mistrzowsku zaprojektowanym świecie przyrody.

Janina Wierusz-Kowalska zaprasza światło i cień

Artystka Janina Wierusz-Kowalska konsekwentnie posługuje się językiem geometrii. Czerpie inspirację z podstawowych form, obecnych w naturze. Do budowy swoich geometrycznych obrazów zaprasza również światło i cień, wprowadzając w obszar kompozycji element głębi, jako dodatkowy środek wyrazu.

Janina Wierusz Kowalska w pracy malarskiej stosuje najprostsze narzędzia, czyli pędzle i najpopularniejsze media, czyli farby akrylowe i olejne. Najczęściej jako podłoża używa płótna, ale bardzo lubi pracować też na podłożu tekturowym. Takiego podłoża używa do realizacji mniejszych i bardziej dynamicznych w wyrazie prac.

Janina Wierusz-Kowalska – malarstwo

Janina Wierusz-Kowalska przeciwwaga dla wszechobecnego nadmiaru i nadprodukcji

Obrazy Janiny Wierusz-Kowalskiej są dalekie od komentowania bieżącej rzeczywistości. Nie są też obciążone teorią. Proste środki wyrazu, stosowane przez malarkę, stanowią przeciwwagę dla wszechobecnego nadmiaru i nadprodukcji, które jakże często pojawiają się w obszarze sztuki aktualnej.

Janina Wierusz-Kowalska: interesują mnie odczucia odbiorców gdy patrzą na moje obrazy

„Interesują mnie wrażenia potencjalnych odbiorców mojego malarstwa, ich odczucia, gdy patrzą na obrazy, których treści nie narzucają powszechnego rozumienia i obowiązkowego odczytywania. Sugeruję moim odbiorcom metodę kontemplacyjną.” – Wyznaje Janina Wierusz Kowalska.

– „Pragnę raczej żywej reakcji ze strony kogoś patrzącego na kształt… Pragnę dialogu pomiędzy widzem, a obrazem. Dlatego wychodzę poza obszar oczywistej rzeczywistości, sięgając głębiej, w jakąś istotę rzeczy… raczej jako czuły obserwator, a nie komentator. Ta koncepcja wiąże się z maksymalną syntezą treści, przy jednoczesnym badawczym podejściu do tkanki, struktury formy. Refleksja nad niepoznanym, ale dostrzeżonym, jest mottem mojej pracy. Sam proces twórczy nadaje obrazowi życia – wlewa życie w niego… Chciałabym, żeby również w odczuciu widza, tak budowana forma obrazu miała w sobie jakiś wewnętrzny puls… i jakieś nietrudne do odgadnięcia znaczenie.” – Wyjaśnia Janina Wierusz Kowalska.

Janina Wiersz-Kowalska – malarstwo

Wystawa w Opolu

Wystawa malarstwa „Dwa razy dwa jest cztery” Janiny Wierusz-Kowalskiej będzie dostępna od 12 stycznia do 18 lutego 2024 r. w Muzeum Diecezjalne w Opolu, przy ul. Bolesława Kominka kardynała 1 A w Opolu. Kuratorem ekspozycji jest Wojciech Lippa.

Kim jest Janina Wierusz-Kowalska?

Janina Wierusz-Kowalska – malarka, pedagog; przedstawicielka polskiego abstrakcjonizmu geometrycznego. Urodziła się w 1949 roku w Częstochowie. Pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych, jej krewnym był Alfred Jan Wierusz Kowalski herbu Wieruszowa – wybitny polski malarz, przedstawiciel tzw. Szkoły monachijskiej w malarstwie realistycznym i honorowy profesor Akademii Monachijskiej. uczeń Józefa Brandta, honorowy profesor Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

Janina Wierusz Kowalska jest absolwentką Wydziału Form Przemysłowych i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie studiowała w latach 1976-1984. Dyplom z malarstwa broniła w pracowni Tadeusza Brzozowskiego. W latach 1992-1997 prowadziła autorską pomaturalną Szkołę Sztuki Wizualnej (1992–1997).

Współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Tworek Amici di Tworki, którego działania zostały włączone do Światowego Programu „Schizofrenia –Otwórzcie drzwi”. Pisała autorskie programy, łączące sokratejską ideę twórczego dialogu z uniwersalnym kształceniem interdyscyplinarnym w oparciu o wzory Bauhausu. Wykłada geometryczne podstawy rysunku, rysunek studyjny, malarstwo, podstawy projektowania. Jest autorką licznych opracowań z dziedziny historii sztuki i teorii designu.

Janina Wierusz-Kowalska – malarstwo

Janina Wierusz Kowalska zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, formami przestrzennymi (tkanina) i fotografią. Przygotowuje też projekty wnętrz. Jej prace malarskie były prezentowane na licznych wystawach m.in. w Buenos Aires (Federacyjna Republika Brazylii), Brukseli (Królestwo Belgii), Paryżu (Republika Francuska), Stanach Zjednoczony Ameryki oraz w Polce: Warszawie, Krakowie, Bielsku-Białej, Ostrowie Wielkopolskim i Żywcu. Wiele prac Janiny Wierusz Kowalskiej znajduje się w licznych kolekcjach prywatnych.

Janina Wierusz Kowalska należy do Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie (APATJE) z siedzibą w Paryżu. Współpracuje z Towarzystwem „Amici di Tworki”, którego działania zostały włączone do Światowego Programu „Schizophrenia – Open the Doors”.

Agencja Informacyjna, Kultura, /DEC/ 10.01.2024

Idź do oryginalnego materiału