James Bond: Roger Moore – 007 lat 70. i 80. Analiza stylu

cafardini.com 2 lat temu
Zdjęcie: roger-moore


Seria filmów o agencie 007 to skarbnica wiedzy na temat męskiego stylu na przestrzeni ostatnich 60 lat. Tym razem przyjrzymy się odcinkom, w których główną rolę zagrał Roger Moore. Bond w jego wydaniu był uroczy, szarmancki, a przy tym zawsze doskonale ubrany.

Spis treści:

1. James Bond na przestrzeni lat
2. Najlepsze stylizacje Jamesa Bonda z lat 70. i 80. XX w.
3. Ostatnie, pamiętne stylizacje, czyli Moore żegna się z Bondem
4. Stylizacje Jamesa Bonda – niezapomniany Roger Moore
5. Ty też możesz wyglądać jak James Bond

James Bond na przestrzeni lat

Seria ekranizacji powieści Iana Fleminga liczy w tej chwili 25 filmów, nakręconych na przestrzeni ostatnich 60 lat. Bohaterem serii jest pracujący dla brytyjskiej agencji MI6 Agent 007, czyli James Bond. W jego postać wcieliło się siedmiu doskonałych aktorów, w tym niezapomniany Roger Moore – Bond z filmów:

• Żyj i pozwól umrzeć (1973 r.),

• Mężczyzna ze złotym pistoletem (1974 r.),

• Szpieg, który mnie kochał (1977 r.),

• Moonraker (1979 r.),

• Tylko dla Twoich oczu (1981 r.),

• Ośmiorniczka (1983 r.),

• Zabójczy widok (1985 r.).

Każdy Bond miał własny styl, który idealnie odzwierciedlał trendy kolejnych dekad. Na podstawie filmów, w których zagrał Roger Moore, możesz zobaczyć, jak ewoluowała moda męska w latach 70. i 80. XX w. Faktem jest, iż klasyki, w których widzisz kolejnych Agentów 007, są absolutnie ponadczasowe. Smokingi, które nosił Roger Moore i genialnie skrojone garnitury doskonale sprawdziłyby się również dzisiaj. Nie jest tajemnicą, iż stroje Jamesa Bonda to garnitury szyte na miarę. To w ich idealnym dopasowaniu tkwi sekret stylu Agenta 007.

Warto zaznaczyć, iż każdy z aktorów wcielających się w tę rolę, swoją urodą i charakterem, wpływał na ewolucję postaci. Jak dużą rolę odegrał tutaj Roger Moore? Wybraliśmy kilka garniturów, które na planie serii o Jamesie Bondzie miał na sobie aktor. Stylizacje te są ponadczasowe – jeżeli zechcesz się nimi zainspirować, uszyjemy dla Ciebie garnitury i koszule na miarę, właśnie w tym stylu.

Najlepsze stylizacje Jamesa Bonda z lat 70. i 80. XX w.

Poza genialnym stylem, jedną z bardziej godnych uwagi rzeczy w filmach z Rogerem Moore’em jest to, iż nie były one tak mroczne, jak wiele innych z serii. To był Bond wyjątkowy i doskonale wpisujący się w kinematografię tej dekady – z przesadnymi złoczyńcami i genialnie szalonymi fabułami. W końcu Roger Moore jest jak dotąd jedynym Bondem, który walczył ze złem w kosmosie. Swoją drogą doskonale prezentował się nie tylko w smokingach, ale również w kombinezonie kosmonauty.

Jak każdy Bond – Roger Moore doskonale prezentował się w klasycznych stylizacjach black tie i pojawiał się w nich praktycznie w każdym z siedmiu filmów. Smoking to jeden z obowiązkowych elementów wyglądu Jamesa Bonda, który doskonale oddaje charakter tej postaci.

„Żyj i pozwól umrzeć”

Bardzo znamienny w tej części filmów jest epizod przybycia Jamesa Bonda do Nowego Jorku. Reżyser wykorzystał ten moment, aby zmienić referencje modowe nowego agenta 007. Nie było to łatwe, ponieważ Sean Connery bardzo wysoko postawił poprzeczkę. Przyjazd pana Bonda do Nowego Jorku przedstawi Rogera Moore’a jako osobę z wyczuciem mody i elegancji.

Granatowy, dwurzędowy płaszcz, szyty na miarę garnitur i pułkowy krawat sprawiają, iż Bond nie pasuje do stylu, który był popularny w Nowym Jorku we wczesnych latach 70. XX w. Na amerykańskich ulicach królowały wówczas przecież bajecznie kolorowe stylizacje. James Bond w klasycznym stroju prezentował się nieco odmiennie.

Aktor nie zdejmuje ani choćby nie rozpina swojego luksusowego, granatowego, wełnianego płaszcza Chesterfield przez całą scenę. Miękkość i połysk wełny wskazuje na obecność kaszmiru. Dwurzędowy płaszcz ma szerokie klapy, które biegną przez jego klatkę piersiową, aż do zapięcia z przodu gdzie wyraźnie połyskują granatowe guziki. Aksamitny kołnierz tego płaszcza jest eleganckim akcentem, który pasuje do charakterystyki Sir Rogera Moore’a.

Wyjątkowe stylizacje Jamesa Bonda – styl safari

Człowiek ze złotym pistoletem to pierwszy z dwóch, kolejnych filmów o Bondzie. Agent 007 Moore’a ma na sobie kurtkę w stylu safari, nałożoną na koszulę i krawat. To konkretne okrycie wierzchnie doskonale pasuje do wilgotnego, subtropikalnego klimatu Makau. Jasnobrązowy płaszcz sportowy Bonda inspirowany jest safari w filmie „Szpieg, który mnie kochał”. Pasuje on do egipskiej scenerii i panującej tam pogody.

Kremowa, lekka, jedwabna kurtka Moore’a w Makau inspirowana jest safari z lat 70. Sugeruje wojskowy charakter dzięki ustrukturyzowanemu krojowi i elementom stylu militarnego. Jest to wyjątkowa odzież charakterystyczna dla swojej epoki.

Kremowa marynarka Bonda ma klapy z przedłużonym kołnierzem, który opada w miejsce nacięć, tworząc efekt wąskiego rozcięcia między kołnierzem a dolną połową klap. Z przodu znajdują się cztery przeszywane guziki w kolorze mieszanego brązu. Moore zapina trzy dolne, pozostawiając rozpięty górny guzik, podobnie do praktyki stosowanej przez oficerów RAF.

„Człowiek ze złotym pistoletem” – ulubiony garnitur Bonda

Ze wspomnień Rogera Moore’a dowiesz się, iż szczególną sympatią darzył piękny, niebieski garnitur z moheru – noszony z czarnymi mokasynami i paskiem. Dodatkowo dobierał do tego zestawu czerwony, jedwabny krawat i jasnoniebieską koszulę Franka Fostera z wywiniętymi „koktajlowymi mankietami”.

Ze strojem wiąże się pewna anegdota z planu zdjęciowego: „Starałem się, aby garnitur był schludny, niepognieciony i nieskazitelny. Jak reżyser zawołał „Cięcie!”, uśmiechnąłem się szeroko, pogładziłem klapy i… z góry spadło wielkie wiadro pasty, które kompletnie zniszczyło mój śliczny garnitur. Spojrzałem w górę i zobaczyłem, jak Cubby Broccoli moczy się ze śmiechu!”

Ostatnie, pamiętne stylizacje, czyli Moore żegna się z Bondem

Szare, wełniane garnitury w prążki są standardem wśród odzieży biznesowej. Bond zakłada tradycyjny i stylowy, trzyczęściowy garnitur w ciemnoszare, kredowe paski, aby wziąć udział w odprawie w biurze M w „Octopussy”. W połączeniu z równie tradycyjną, bladoniebieską koszulą i czerwonym krawatem całość prezentuje się wyjątkowo oficjalnie. Strój jest symbolem credo Douga Haywarda. Efekty jego krawieckich prac idealnie prezentuje na sobie Moore, gdy wyrusza w swoją przedostatnią przygodę jako James Bond.

Stylizacje Jamesa Bonda – niezapomniany Roger Moore

Kiedy Roger Moore pojawił się na srebrnym ekranie w roli Agenta 007, seria traciła na popularności. Z całą pewnością wniósł on powiew świeżego powietrza po tym, jak Sean Connery zszedł ze sceny nieco już zmęczony odgrywaniem postaci agenta. Moore wszedł na scenę po epizodzie australijskiego nowicjusza George’a Lazenby’ego, który gwałtownie porzucił służbę Jej Królewskiej Mości.

W tym czasie Moore był już znany jako wielbiciel wysublimowanej, męskiej mody. Z pomocą krawca Cyrila Castle’a i krawca Franka Fostera stroje Moore’a w takich seriach jak „Święty” i „The Persuaders” w latach sześćdziesiątych i wczesnych siedemdziesiątych zawsze prezentowały się nienagannie, interesująco i zgodnie z obowiązującymi zasadami mody.

Ty też możesz wyglądać jak James Bond

Tajemnicą stylu i nieskazitelnego wyglądu Rogera Moore’a było mistrzowskie krawiectwo. Cała modowa historia serii o Agencie 007 to 60 lat doskonałych stylizacji szytych na miarę. Krawcy, którzy przygotowywali kostiumy do filmów, są jak legendarny Q. Stoją za sukcesem każdej akcji 007.

Kreacja Rogera Moora była pod tym względem wyjątkowa. jeżeli zainspirowały Cię jego stylizacje, zapraszamy do naszej pracowni. Uszyjemy dla Ciebie garnitury na miarę, koszule i płaszcze, w których będziesz prezentował się doskonale i czuł tak pewnie, jak James Bond.

Idź do oryginalnego materiału