Jakim nazwiskiem podpisać się na akcie ślubu cywilnego? To jeden z największych dylematów panien młodych

rodzice.pl 1 miesiąc temu

Przygotowania do ślubu kosztują zawsze dużo stresu. Zawsze pojawia się obawa, iż coś pójdzie nie tak, iż o czymś zapomnieliśmy, iż pojawią się jakieś niespodziewane okoliczności, które mogą nam zepsuć ten dzień. Zwykle szczególnie niepokoją się panny młode, które chcą, Aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Często dylematy dotyczą choćby najprostszych kwestii, w tym wypełniania dokumentów. Jakim nazwiskiem podpisać się na akcie ślubu cywilnego?

Jakim nazwiskiem podpisać się na akcie ślubu cywilnego?

Po zakończeniu wszystkich uroczystości w urzędzie stanu cywilnego urzędnik sporządza akt małżeństwa i prosi o podpisy zarówno państwa młodych, jak i świadków. W tym momencie wiele panien młodych ma wątpliwości, jakim nazwiskiem się podpisać – panieńskim czy już nowym. Na szczęście zawsze na pomoc może przyjść urzędnik, którego dla pewności można zapytać. Zwykle kobieta zostaje wówczas poinformowana, iż po raz ostatni podpisuje się nazwiskiem panieńskim, ponieważ oficjalnie podpisuje się osoba wstępująca w związek małżeński, a nie mężatka.

Wybór nazwiska po ślubie

Po ceremonii i dopełnieniu innych formalności świeżo upieczeni małżonkowie będą poproszeni o wypełnienie oświadczenia o nazwiskach. Należy w nim zaznaczyć, jakiego nazwiska będzie się używać i jakie nazwisko będą nosiły przyszłe dzieci. Zgodnie z przepisami po ślubie można:

  • zachować swoje dotychczasowe nazwiska,
  • do swojego nazwiska dodać nazwisko współmałżonka (nazwisko może mieć tylko dwa człony (nazwisko dwuczłonowe),
  • zdecydować się na jedno z nazwisk, które będzie wspólnym nazwiskiem.

Jeśli oświadczenia dotyczące nazwisk nie zostaną złożone, to małżonkowie oficjalnie pozostaną przy swoich nazwiskach, ale ewentualne dzieci, które pojawią się w przyszłości, będą nosiły dwa połączone nazwiska rodziców.

Sprawdź też:

    Idź do oryginalnego materiału