Jakiego koloru oczu jest najmniej na świecie? Może się nim pochwalić się niecałe 2 proc. ludzkości

kobieta.gazeta.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Co mówi o tobie kolor oczu? Fot. Ennie Horvath / Pexels


Ile procent ludzi ma jaki kolor oczu? W najnowszych klasyfikacjach, gdzie dominują brązowe i niebieskie tęczówki, pozostałe odcienie to prawdziwa rzadkość. Należysz do tego wyjątkowego grona?
Kolor oczu jest cechą dziedziczną, na którą wpływ ma wiele genów. Te z kolei są związane z produkcją pigmentów, które determinują odcień skóry, włosów i oczu. Kolor tęczówki danej osoby odzwierciedla więc ich unikalną kombinację i koncentrację. Niektórzy mogą pochwalić się niespotykaną barwą, która występuje u małego procenta społeczeństwa.


REKLAMA


Zobacz wideo Tajemnice Kasi i Jacka. "Nigdy czegoś takiego nie robiliśmy". Kwiat Jabłoni w "Ja wysiadam" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Jaki jest najrzadszy kolor oczu na świecie? Stanowią zaledwie niewielki procent
Najrzadsze i najpowszechniejsze kolory oczu można podzielić na kilka głównych grup. Jak podaje portal verywellhealth.com do najczęstszych odcieni należą:


brązowy, który występuje u prawie 80% populacji na całym świecie.
niebieski to kolejny pod względem popularności, obecny u 8-10% ludzi na świecie.
orzechowy (piwny) / bursztynowy jest podobnie spotykany jak niebieski i występuje u 10% populacji globalnej.
zielony jest uznawany za jeden z najrzadszych kolorów, obecny u 2% populacji na świecie.


Nowe klasyfikacje ustaliły, iż szary to odrębny kolor oczu, a nie tylko odcień niebieskiego. Okazuje się, iż występuje u 3% populacji światowej. Co ciekawe, najwięcej osób z taką barwą tęczówki spotkamy w Estonii.


Po kim dziecko dziedziczy kolor oczu? Najrzadszy odcień na świecie ma tylko 2 proc. ludzkości Fot. pixabay / Skitterphoto


Kiedy oczy zmieniają kolor? Kolor tęczówki wraz z biegiem lat
Kolor oczu może zmieniać się z wiekiem i pod wpływem różnych czynników. U niemowląt jest to normalne zjawisko, natomiast u dorosłych zmiany mogą wynikać z chorób, urazów lub leków. Po narodzinach oczy dzieci zwykle stają się ciemniejsze, co jest spowodowane produkcją melaniny, a proces ten może trwać aż do 10. roku życia lub rzadziej do dorosłości. Zmiany koloru mogą być także wynikiem hormonalnych zmian, procesów starzenia, a u dorosłych mogą wskazywać na poważne schorzenia, takie jak nowotwory, stany zapalne czy jaskra. W takich przypadkach zaleca się konsultację z okulistą.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału