Do wykonania perfekcyjnego makijażu potrzebne są nie tylko najwyższej jakości kosmetyki, dobrane indywidualnie do typu urody, ale także wysokiej jakości akcesoria. Wśród nich znajdują się oczywiście pędzle, których przekrój jest bardzo szeroki. Występują w wielu rodzajach i kształtach, a każdy z nich umożliwia uzyskanie odmiennego efektu. Jakie są rodzaje pędzli do makijażu, czym się charakteryzują i jak je wybrać? Aby się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
1. Pędzel do brwi
Zazwyczaj ma wąskie i skośne włosie. Idealnie nadaje się do precyzyjnego podkreślenia linii brwi. Można nim nanosić zarówno cień do brwi, powiek, jak i wosk. Umożliwia wykonanie także cienkich kresek na powiece – zarówno tych czarnych, które będą wyglądały jak wykonane eye linerem, jak i kolorowych dodających lookowi charakteru. Tego typu pędzle zakończone są często spiralką umożliwiającą rozczesywanie oraz układanie włosków – zarówno brwi, jak i rzęs.
2. Pędzel do różu
To doskonały wybór dla każdej osoby, której zależy na dodatkowej dawce uroku. Idealnie sprawdza się w nanoszeniu produktów w kamieniu oraz tych sypkich. Aby zaaplikować róż, nanieś niewielką ilość produktu na policzki – na ich środek bądź bardziej po bokach (w zależności, jaki efekt chcesz uzyskać). Wykonaj kilka ruchów stemplujących, po czym te rozcierające produkt ku bokom. Możesz także skupić się od razu na rozcieraniu.
3. Pacynka
Jest to akcesorium, które było niezwykle popularne szczególnie w czasach młodości naszych mam i babć. Nie przeszło jednak do lamusa. Dzisiaj też jest chętnie wykorzystywane w sztuce makijażu i doskonale spełnia swoją funkcję – pomaga aplikować cień na powiekę, znacznie przyspieszając proces tworzenia make upu. Jego charakterystyczną cechą jest gąbeczka i trzonek, który może być krótki lub długi i wykonany z różnego rodzaju materiałów – najczęściej drewna bądź plastiku. Pacynka umożliwia równomierne naniesienie cienia na powierzchnię powieki i jego lekkie roztarcie. Przydaje się, gdy chcesz pokryć skórę jednolitym odcieniem i do tego dysponujesz niewielką ilością czasu. Pacynki są często dołączane do różnego rodzaju zestawów cieni. Mogą być także oferowane w opcji z wymiennymi końcówkami.
4. Jakie są rodzaje pędzli do makijażu? Egzemplarz do pudru
Jest to niezwykle popularny rodzaj, który ułatwi Ci wygładzenie cery, wyrównanie jej kolorytu i nadanie pożądanego odcienia. Pomoże także przeciwdziałać jej świeceniu się. Idealnie nadaje się do aplikowania pudrów sypkich bądź w kompakcie. Rodzajów pędzli do pudru jest bardzo wiele i możesz dopasować egzemplarz do swoich potrzeb i upodobań. Oferowanych jest wiele rozmiarów: małe, średnie oraz duże. Włosie może mieć okrągły bądź ścięty kształt.
Pędzle do pudru mają zwykle miękkie i puszyste włosie, dzięki czemu ich użytkowanie jest nie tylko efektywne, ale zwykle także bardzo przyjemne.
5. Szczoteczka
Jest często ważnym elementem zestawu pędzli i służy przede wszystkim do układania brwi. Ale to jeszcze nie wszystkie jej zalety. Można nią także z łatwością rozdzielać rzęsy podczas aplikacji tuszu.
6. Pędzel do konturowania
Może mieć różną wielkość trzonka, a także nieco odmienny kształt. Jego włosie jest zwykle krótkie oraz lekko ścięte. Pozwala na precyzyjne nanoszenie bronzera, rozświetlacza, a także różu. Umożliwia konturowanie rysów twarzy i podkreślanie kości policzkowych.
7. Pędzel do podkładu
Służy do nanoszenia kosmetyków w płynnej formie. Umożliwia łatwą i precyzyjną aplikację produktu bez tworzenia na skórze smug. Wszystko to dzięki gęstemu i dość sztywnemu ustawieniu włosia (co przeciwdziała nadmiernemu wchłanianiu kosmetyku), które w tego typu pędzlach jest zwykle także gładkie i przyjemne w dotyku. Ścięte włosie doskonale dopasowuje się do kształtu twarzy, umożliwiając równomierną aplikację produktu.
8. Pędzel do korektora
Stworzony do zadań specjalnych w ukrywaniu niedoskonałości cery. Pozwala na precyzyjne, punktowe nanoszenie płynnych kosmetyków. Dzięki wąskiej i zaokrąglonej końcówce z łatwością dotrzesz nim w trudno dostępne miejsca. Tego typu pędzel ma zwykle gładkie, miękkie i delikatne włosie, które nie będzie podrażniało delikatnej skóry – np. wokół oczu. Używając go należy wykonywać lekkie, stemplujące ruchy, które umożliwią wklepanie kosmetyku.
9. Jakie są rodzaje pędzli do makijażu? Pędzel do kresek
Charakteryzuje się bardzo wąskim włosiem, którym z łatwością stworzysz perfekcyjną kreskę. Jego dodatkową zaletą jest łatwość utrzymania go w czystości.
10. Pędzel wachlarzowy
Zdecydowanie przykuwający wzrok swoim nietuzinkowym wyglądem, przypominającym mini wachlarz. Umożliwia usuwanie z twarzy nadmiaru pudru lub osypanych cieni. Można go też używać do nanoszenia rozświetlacza, a choćby aplikacji różu. Ma długie i sprężyste włosie.
11. Pędzel do ust
Niezwykle precyzyjny i przyjemny w użyciu rodzaj pędzla. Charakteryzuje się wielozadaniowością i wszechstronnością. Można nim aplikować różnego rodzaju kosmetyki – nie tylko szminki, ale także m.in. korektor.
12. Płaski pędzel do cieni
Występuje w wielu rozmiarach i z różnym typem trzonka. zwykle jest lekko zaokrąglony, aby ułatwić aplikację cienia na powiekę. Nadaje się do nanoszenia prasowanych, a także sypkich kosmetyków. Włosie jest dość mocno zbite i płaskie. Tego typu pędzel może być używany także do blendowania cieni.
13. Pędzel do blendowania cieni
Idealnie sprawdza się w gładkim łączeniu różnych cieni na powiece, tworząc płynne przejścia między nimi. Ma zaokrąglony kształt włosia, które jest zwykle bardzo delikatne, miękkie i przyjemne. Z łatwością naniesiesz nim napigmentowane cienie – zarówno sypkie, jak i prasowane.
14. Skośny pędzel do cieni do powiek
Umożliwia łatwą aplikację cieni na ruchomą powierzchnię powieki. Nadaje się także do blendowania kosmetyków, a także dotarcia do trudno dostępnych obszarów. zwykle wyposażony jest w delikatne dla skóry wokół oczu włosie.
15. Pędzel do precyzyjnej aplikacji cieni
Tego typu pędzel ma włosie ukształtowane w „kulkę”, która umożliwia precyzyjne naniesienie kosmetyku na powiekę. Można nim nakładać cienie punktowo np. w kącikach oczu, a także rozcierać je na dolnej powiece.
16. Pędzel do rozcierania cieni
Ma gęste i krótkie włosie, za pomocą którego stworzysz makijaż w typie smokey eye. Nadaje się zarówno do nanoszenia zarówno sypkich, prasowanych, jak i kremowych kosmetyków. Można nim także blendować oraz rozcierać cienie.
Jak często myć pędzle do makijażu?
Wszystko zależy od tego, jak często ich używasz i czy malujesz się nimi tylko Ty. jeżeli pracujesz jako profesjonalna make upistka, to oczywiście wszystkie akcesoria do tworzenia makijażu należy myć po każdym użyciu. jeżeli zaś wykorzystujesz je tylko Ty, wówczas wskazane jest ich czyszczenie przynajmniej raz w tygodniu. Do oczyszczania pędzli możesz wykorzystać wodę z mydłem, specjalny detergent bądź płyn do oczyszczania tego typu akcesoriów. Pamiętaj, aby myć przede wszystkim włosie, nie mocząc nadmiernie w wodzie drewnianego trzonka. Pędzle oczyszczać możesz palcami bądź specjalną myjką. Na koniec pamiętaj, aby delikatnie odsączyć nadmiar wody, uformować włosie i wysuszyć akcesoria w pozycji poziomej bądź włosiem skierowanym w dół. Unikaj osuszania pędzli w łazience, ponieważ ze względu na wilgoć może nie być to najbardziej higienicznym rozwiązaniem.
Wybierając pędzel oprócz typu włosia czy rozmiaru i typu trzonka, zwróć także uwagę na to, czy skuwka wykonana została z materiału odpornego na rdzę i zarysowania. Będzie to miało szczególne znaczenie głównie podczas częstego mycia.
Na co zwrócić uwagę wybierając pędzel do makijażu?
Wybierając pędzle weź pod uwagę kilka ich cech:
- rodzaj włosia (główny podział obejmuje naturalne oraz syntetyczne),
- materiał, z którego została wykonana skuwka (nie powinna być podatna na zarysowania, ani rdzewieć),
- kształt i materiał, z którego został wykonany trzonek – warto aby był ergonomiczny, co ułatwi posługiwanie się nim. Istotny jest także aspekt wizualny – trzonki występują w bardzo wielu kolorach, które można dopasować do swojego gustu i upodobań,
- odkształcanie i gubienie włosia – w wysokiej jakości pędzlach taki problem nie powinien występować.
Jakie są zalety i wady naturalnego i syntetycznego włosia?
W poszczególnych typach pędzli wykorzystywane jest różne włosie. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Jakie mają syntetyczne i naturalne?
Włosie syntetyczne – zalety
Poniżej kilka głównych zalet syntetycznego włosia:
- jest antyalergiczne,
- włosie syntetyczne jest bardziej odporne na zniszczenia,
- sprawdzają się przy aplikacji kremowych i płynnych produktów.
Wady syntetycznego włosia w pędzlach do makijażu
Do wad syntetycznego włosia zaliczyć możemy:
- zużycie większej ilości produktów sypkich i pudrowych,
- tego typu włosiem nabierzesz nieco mniej kosmetyków niż naturalnym.
Naturalne włosie w pędzlach do makijażu – zalety
Do zalet naturalnego włosia zaliczyć możemy:
- łatwiejsze nabieranie produktu,
- sprawdzają się szczególnie przy produktach sypkich.
Wady naturalnego włosia w pędzlach do makijażu
Wśród wad naturalnego włosia znajdują się:
- może uczulać,
- delikatność i większa łamliwość.
A wieczorem… pamiętaj o demakijażu!
Aby zadbać o doskonałą kondycje swojej skóry, nie zapominaj o jej odpowiedniej pielęgnacji. Makijaż zdecydowanie łatwiej wykonać, a także lepiej się prezentuje na zadbanej skórze. Jedną z ważnych zasad troszczenia się o kondycję cery jest jej regularne oczyszczanie – zarówno rano, jak i wieczorem. W tym celu warto sięgnąć po sprawdzony płyn do demakijażu. Pozwoli on usunąć resztki kosmetyków, brud, a także nadmiar sebum. Oczywiście po jego zastosowaniu oczyść także skórę specjalnym płynem, żelem lub pianką do mycia. Nanieś także tonik i krem nawilżający. Teraz pozostało Ci tylko chwycić po Twój ulubiony zestaw pędzli!