Ukraiński koszyczek wielkanocny różni się od polskiego, ale przyznać trzeba jednak, iż zdecydowanie więcej niż różnic jest podobieństw pomiędzy obydwoma. Poznaj tradycję koszyczka wielkanocnego u wyznawców prawosławia. Co zwykle się w nim znajduje? Jakie znaczenie mają poszczególne produkty?
Koszyczek wielkanocny to nieodłączny element świątecznego stołu na Ukrainie. Jest to tradycyjny zwyczaj, który symbolizuje euforia z powrotu wiosny oraz zwycięstwo życia nad śmiercią. Koszyczek, który w obrządku prawosławnym święci się w Niedzielę Wielkanocną, zawiera wiele produktów, które mają swoje symboliczne znaczenie. Każdy z nich reprezentuje coś ważnego, przynosi szczęście i pomyślność w nadchodzącym roku.
Ukraiński koszyczek wielkanocny
Koszyczek wielkanocny na Ukrainie to istotny element świątecznego stołu. Zawiera on różne produkty, które symbolizują życie, euforia i obfitość, a także odnoszą się do tradycji i zwyczajów kulturowych. Na próżno w szukać w nim czekoladowych jajeczek czy zająców. Trafiają tam inne słodkości, przede wszystkim paska (kulicz) – czyli drożdżowa baba z rodzynkami. Ponadto, ukraiński koszyczek wielkanocny zawiera:
- pisanki – symbolizują życie i odrodzenie,
- chleb lub babkę – symbolizują zdrowie i obfitość,
- kiełbasę lub szynkę – symbolizują dobrobyt i jedność rodzin,
- chrzan – symbolizuje moc i siłę,
- sól – symbolizuje trwałość i wytrwałość,
- zelen (świeży szczypiorek) – symbolizuje odnowę i wiosnę.
Wszystkie produkty w koszyczku są starannie ułożone na lnianym obrusie i pokryte białą serwetką, a następnie zabierane do kościoła na poświęcenie. Do koszyczka wielkanocnego na Ukrainie zwykle wkłada się również świeczki. Święcenie pokarmów w Kościele prawosławnym ma miejsce w Niedzielę Wielkanocną. Po powrocie do domu koszyczek jest otwierany, a jego zawartość spożywana podczas świątecznego śniadania.
Ukraiński koszyczek wielkanocny – Pyszności; Fot. Adobe Stock
Śniadanie wielkanocne u wyznawców prawosławia
Na świątecznym stole podczas niedzielnego śniadania, zarówno w tradycji katolickiej, jak i prawosławnej, nie może zabraknąć koszyczka wielkanocnego z poświęconymi produktami. Ukraińskie śniadanie wielkanocne nie obędzie się bez paschy, babki, borszczu, kiełbasy, jajek, chleba, chrzanu i serów. Ponadto, w obrządku prawosławnym na śniadanie w Wielkanoc spożywa się sałatkę zwana święconką, zrobioną z pokrojonych mięs: kiełbasy, szynki, wędzonego boczku z dodatkiem jajek na twardo i świeżo tartego chrzanu, całość zwykle skrapia się octem.
Pisanki u wyznawców prawosławia są dość charakterystyczne – mają czerwony kolor. Nawiązują tym samym do rzymskiego cesarza Tyberiusza. Ten, chcąc powstrzymać głoszenie Ewangelii przez Marię Magdalenę, powiedzieć miał, iż prędzej uwierzy, iż białe jajko zamieni się w czerwone, niż w zmartwychwstanie zmarłych. Cesarz musiał więc zmienić zdanie, a choćby przyjął chrzest. Czerwień symbolizuje też krew Jezusa przelaną za grzechy, miłosierdzie oraz nadzieję.
Co włożyć koszyczka wielkanocnego? Teraz nie popełnisz żadnego błędu: