Od pewnego czasu widoczny jest duży wzrost zainteresowania jogą. Ta wywodząca się ze starożytnych Indii praktyka jest doceniana ze względu na jej dobroczynny wpływ nie tylko na ciało, ale i umysł. Ćwiczenia te nie tylko pomagają się rozluźnić ale również wzmacniają mięśnie, zwiększają siłę, a choćby łagodzą niektóre bóle. Jakie efekty daje joga? Podpowiadamy.
Jakie efekty w strefie psychiki można osiągnąć dzięki jodze?
Wiele osób docenia jogę i praktykuje ją regularnie ze względu na szereg pozytywnych efektów tej praktyki, które można zaobserwować w sferze psychicznej. Zmieniając postawę ciała podczas takich ćwiczeń, musimy kontrolować swój oddech, co z kolei wpływa na układ nerwowy.
Ze względu na to, iż w jogicznych ćwiczeniach zwraca się dużą uwagę na oddech, który powinien być spokojny i głęboki, świetnie sprawdzają się one, o ile jesteśmy zestresowani czy zaniepokojeni. W takiej sytuacji warto założyć elementy takie jak legginsy i koszulki do jogi i zacząć praktykę. Ćwiczenia takie mogą być dobrym rozwiązaniem również dla osób, które płytko oddychają, przez co wywołują stan pobudzenia w swoim współczulnym układzie nerwowym. Koncentracja i kontrola oddechu pozwolą im się zrelaksować i uwolnić umysł od zmartwień.
Jaki wpływ na ciało ma joga?
Joga oferuje wiele korzyści dla ciała. Jak każda aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na naszą kondycję, mięśnie i wydolność organizmu. Dlatego dla niektórych osób praktykowanie jogi nie wiąże się ze sferą duchową i towarzyszącą jej filozofią życia, ponieważ uznają ją wyłącznie za formę ćwiczeń. Dlatego zakładając legginsy do jogi, a także koszulkę, przygotowują się do treningu, a nie do duchowej praktyki. Joga ma pozytywny wpływ na nasze ciało. Wśród korzyści płynących z tego typu ćwiczeń można wymienić przede wszystkim wzmocnienie oraz rozluźnienie mięśni czy poprawę postawy ciała.
Ćwiczenia te wpływają również na zwiększenie ruchomości w stawach i ogólną poprawę gibkości ciała. Mogą też przyśpieszać metabolizm, wzmacniać układ odpornościowy i wspomagać usuwanie toksyn z organizmu. Dzięki nim możliwe jest także uregulowanie oddechu, a więc na przykład wydłużenia czasu jego trwania czy zwiększenie pojemności życiowej płuc.
Praktyka ta może pomóc również w regulowaniu ciśnienia tętniczego krwi, a także wspomagać pracę serca. Nierzadko polecana jest osobom zmagającym się z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi, zwłaszcza pochodzącymi ze strony układu kostno-stawowego lub mięśniowego, ponieważ je łagodzi. Joga poprawia również wytrzymałość i siłę.