Szczury wywołują strach oraz obrzydzenie. I słusznie, ponieważ nie dość, iż są szkodnikami „podkradającymi” zapasy żywności, to jeszcze niosą szereg zagrożeń dla zdrowia, a choćby życia człowieka. Żerują na śmietnikach, ale również w piwnicach i domach, gdzie dostają się przewodami kanalizacyjnymi. Trzeba je zwalczać, aby nie doprowadzić do rozrośnięcia się ich populacji oraz aby minimalizować ryzyko zakażenia bakteriami oraz wirusami, które roznoszą. Dowiedz się, jakie choroby przenoszą szczury? Co robić, aby uniknąć inwazji nieproszonych gości oraz jak się ich pozbyć?
Szczury w Polsce
W naszym kraju przeważa gatunek, który nazywa się szczurem wędrownym. Jego głowa wraz z tułowiem osiąga choćby 30 cm, a ogon dodatkowe 15-23 cm.
Gryzonie te początkowo zamieszkiwały lasy i zakrzewione tereny, a także brzegi strumieni. w tej chwili występują głównie w pobliżu ludzi, korzystając z naszych upraw oraz zapasów żywności. Są wszystkożernymi szkodnikami, które potrafią przecisnąć się przez najmniejsze zakamarki, a także wspinać się na duże wysokości.
Co gorsza, szczury mogą dostać się do domu rurami kanalizacyjnymi i wychodzić z toalet do mieszkań! choćby tych na wysokich piętrach i w nowych blokach.
Jak tłumaczył w jednym z wywiadów prof. Stanisław Ignatowicz z SGGW:
Im człowiek jest bogatszy, tym więcej ma moli w domu, nieprawdaż? Więc to samo można odnieść do szczurów: im człowiek jest bogatszy, tym więcej ma szczurów i innych chętnych do korzystania z jego odpadków.
Trzeba je zwalczać, aby nie dopuścić do plagi szczurów
Konieczne jest tępienie tych szkodników, ponieważ są bardzo wytrzymałe i gwałtownie przyzwyczajają się do niesprzyjających warunków. Są w stanie przetrwać w zimnej wodzie choćby do 2 dni.
Nie bez znaczenia jest tu też płodność szczurów. Nie dość, iż gryzonie bardzo gwałtownie się rozmnażają (nawet 6 razy w roku), to jeszcze samica każdorazowo może urodzić do 12 młodych. A po ok. 18 godzinach po porodzie samica ponownie wchodzi w ruję.
Co ciekawe, szczurzyce często wspólnie opiekują się młodymi. Gdy jakaś matka zginie, inne samice zaopiekują się jej potomstwem.
Szacuje się, iż w Polsce może żyć choćby 18 milionów szczurów…
Jakie choroby przenoszą szczury?
Szczury zwykle uciekają przed człowiekiem, ale gdy poczują zagrożenie mogą zaatakować i ugryźć. To z kolei może doprowadzić do zakażenia bądź przeniesienia wielu niebezpiecznych chorób. Szacuje się, iż szczur roznosi ponad 50 czynników chorobotwórczych!
Nie tylko bezpośredni kontakt ze szczurami może zagrażać zdrowiu (a choćby życiu człowieka), ale również z pasożytującymi na nich wszami i pchłami.
Ponadto, trzeba zachować szczególną ostrożność, gdy zauważymy mocz i kał gryzonia. Do zatrucia może dojść także na drodze pokarmowej poprzez spożycie zakażonego wcześniej przez szczura jedzenia bądź wody.
Szczur może przenieść na człowieka choroby, tj.:
– dżuma,
– tyfus plamisty,
– włośnica,
– leptospiroza (tzw. choroba Weila),
– histoplazmoza,
– hymenolepioza,
– tularemia,
– salmonella,
– wścieklizna,
– szczurza gorączka (gorączka od ugryzienia szczura),
– gorączka Lassa (wirus ten potencjalnie może być wykorzystany jako broń biologiczna!),
– gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym,
– wirus zapalenia wątroby typu E,
– hantawirusowy zespół płucny.
W fontannach najpierw kąpią się szczury, a potem Twoje dziecko. Sanepid ostrzega!
Jak pozbyć się szczurów?
O ile gryzonie na polach nie wydają się być groźne, to wizja szczura w piwnicy bądź w domu bywa przerażająca. I nie chodzi o zwykłą niechęć do tych zwierząt, ale przede wszystkim o choroby, które mogą przenosić na ludzi.
Na szczęście istnieją metody na pozbycie się tych gryzoni. Wyróżnia się przede wszystkim:
– specjalne ultradźwięki,
– trucizny,
– łapki.
Jednak szczury są na tyle inteligentne, iż potrafią wyczuć grożące im niebezpieczeństwo, przez co czasami powyższe sposoby ich tępienia mogą być nieskuteczne. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie specjalistycznej firmy zajmującej się zwalczaniem gryzoni.
Jak uchronić się przed inwazją szczurów?
Szczury żyją blisko ludzi, ponieważ nauczyły się korzystać z łatwego dostępu do pożywienia. W miarę rozwoju rolnictwa i gospodarki przestały samodzielnie zapewniać sobie pokarm, bowiem wygodniejsze okazało się dla nich „podkradanie” zapasów człowieka.
Aby uniknąć nieproszonych gości trzeba zadbać o czystość w domu oraz w ogrodzie. Przede wszystkim nie wolno pozostawiać resztek jedzenia i dokarmiać dzikich zwierząt.
Należy również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wszelkiego rodzaju dziur czy wentylacji, aby nie wnikały do naszych piwnic i magazynów. Szczur może przejść przez szczelinę, która ma… 2,5 cm!
Z kolei, o ile drzewa gałęziami dotykają do budynku, to należy je obciąć, bo szczur potrafi również po gałęziach przedostać się do środka.
CIEKAWOSTKA
Szczury podchodzą z dużą ostrożnością do znalezionego jedzenia. Wysyłają najpierw najsłabszego osobnika w stadzie, aby je spróbował. Gdy po kilku dniach gryzoń wciąż żyje, wtedy dopiero z tego pożywienia korzystają pozostali. To powód, dla którego deratyzacja bywa trudna i trzeba produkować trutki o opóźnionym działaniu.