Smoczek uspokajający towarzyszy dzieciom i rodzicom od pierwszego dnia życia. I to nie jest żadna fanaberia czy modny gadżet. To akcesoria, które są rekomendowane dla wszystkich noworodka i niemowlaka, które odczuwa silną potrzebę ssania nie tylko podczas karmienia. Pomagają dziecku uspokoić się w stresujących sytuacjach, a nawet… zmniejszają ryzyko śmierci łóżeczkowej u niemowląt. Poznaj najważniejsze rodzaje smoczków uspokajających, najpopularniejsze marki i produkty, które pomogą ukoić nerwy każdemu maluszkowi. Wszystko o smoczkach dla noworodków i niemowląt w poniższym artykule.
Smoczek uspokajający od firmy BIBS przeznaczony dla dzieci powyżej 18. miesiąca życia. Przy tworzeniu smoczka wykorzystano wyłącznie naturalne i hipoalergiczne materiały, dzięki czemu może mieć kontakt choćby z wrażliwą, delikatną i podatną na alergie skórą. Producent zadbał również o komfort noszenia, dlatego smoczek BIBS posiada otworki, ułatwiające oddychanie maluszkowi. W jednym zestawie znajdziesz smoczek w kolorze Iron i Baby Blue.
“To już nasz drugi smoczek i jest super! Paulinka je uwielbia, a to najlepiej o nich świadczy!”
Dynamiczny smoczek dla noworodków od 1. dnia do 3. miesiąca życia. Ze względu na spłaszczony kształt gumki i niejednorodny silikon smoczek świetnie naśladuje naturalny odruch ssania podczas karmienia. Pomaga uspokoić, a do tego dba o prawidłowy rozwój jamy ustnej, dziąseł i zębów. Co więcej, jeden ze smoczków świeci w ciemności, co ułatwia zlokalizowanie malucha przy zgaszonym świetle. W zestawie otrzymasz dwa smoczki, kapsułę do przechowywania i osłonki.
“Bardzo ładny. Córka w ogóle nie marudzi przy noszeniu, a to dla nas najważniejsze.”
Kolejne smoczki od firmy Lovi — tym razem przeznaczone dla starszych dzieci od 6. do 18. miesiąca życia. Hey Boy jest wykonany przede wszystkim z silikonu pozbawionego BPA, dlatego nie powoduje podrażnień ani reakcji alergicznych. Wyprofilowana tarczka ułatwia oddychanie przez noc, a dodatkowe otwory pozwalają oddychać także skórze. W zestawie otrzymasz dwa smoczki, dwie osłonki oraz opakowanie do higienicznego przechowywania smoczków.
“To nasze kolejne smoczki z tej firmy i jesteśmy zadowoleni. Bardzo wytrzymałe i bezpieczne produkty!”
Smoczek dla noworodka od firmy Lovi. Model Salt & Pepper to smoczek dynamiczny i ortodontyczny, a to oznacza, iż dba nie tylko o komfort, ale i prawidłowy rozwój buzi Twojego malucha. Na uwagę zasługuje bardzo ładny wzór oraz ergonomiczny kształt. Symetryczny kształt imituje brodawkę, dzięki czemu smoczek błyskawicznie uspokaja po zakończonym karmieniu.
“Smoczek super! To już kolejny produkt od Lovi i jesteśmy zawsze zadowoleni.”
Kolejna propozycja od firmy Lovi. Ten smoczek przeznaczony jest dla dzieci od 6. do 18. miesiąca życia, a w zestawie znajdziesz aż dwie sztuki. Oba smoczki są wykonane z hipoalergicznego silikonu, a dodatkowo jeden z nich świeci w ciemności. Do czyszczenia i sterylizacji smoczka wystarczy użyć gorącej wody. Niestety nie można tego robić w zmywarce ani w mikrofalówce.
“Fajny zakup, polecam każdemu rodzicowi. Ładne i odpowiadają naszemu synkowi.”
Fizjologiczny smoczek od firmy Sauvinex to świetny wybór dla dzieci do 6. miesiąca życia. Naturalny kształt i hipoalergiczny materiał zapewnia maluchowi komfort i uspokojenie choćby podczas karmienia piersią. Co więcej, budowa smoczka umożliwia naturalne ułożenie języka oraz niemal całkowite zamknięcie buzi, co wpływa pozytywnie na rozwój buzi maluszka.
“Super smoczek, synek go od razu bardzo polubił. Myślę, iż wart swojej ceny.”
Smoczek — obowiązkowy element dla dziecka
Każde niemowlę rodzi się z potrzebą ssania, a niektóre dzieci ssą kciuki już w łonie matki. To czysty instynkt, naturalny odruch, a nierzadko potrzeba, którą trzeba zaspokoić. Ssanie jest związane przede wszystkim z momentem karmienia, ale ta potrzeba pojawia się również w ciągu dnia i w nocy. Nieustanne karmienie nie wchodzi w grę z wielu powodów. Z pomocą przychodzi odpowiedni smoczek dla noworodków i niemowląt.
Jakie są zalety stosowania smoczka?
Przede wszystkim — pomaga dziecku naturalnie się uspokoić, wyciszyć i zrelaksować. Maluszek przestaje marudzić, bo ssanie pomaga rozładować napięcie i ukoić nerwy. Co więcej, o ile Twoje dziecko przyzwyczai się do ssania kciuka zamiast smoczka, o wiele ciężej będzie Ci zerwać z tym nawykiem w kolejnych latach. Smoczek możesz w każdej chwili wyrzucić, co ułatwia przejście maluszkowi na kolejny etap rozwoju, gdy odruch ssania zaczyna naturalnie zanikać.
Jakie są rodzaje smoczków?
Smoczki uspokajające dla dzieci są dostępne w wielu wariantach, na które ma wpływ kształt, zastosowanie, materiał wykonania oraz wiek dziecka, dla którego są przeznaczone. Do najpopularniejszych rodzajów smoczków należą:
Jak wybrać smoczek? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Na co zwrócić uwagę kupując smoczek dla dziecka? Smoczki uspokajające występują w różnych rozmiarach i kształtach, a tym samym, mają różne przeznaczenie. Weź pod uwagę zatem wiek dziecka, wielkość i kształt smoczka, ale nie zapomnij o materiale, z jakiego jest wykonany.
Pamiętaj, iż dzieci bardzo gwałtownie rosną. Buzia, dziąsła i ząbki zmieniają się z miesiąca na miesiąc, dlatego smoczek musi dotrzymać im kroku. Na szczęście każdy smoczek posiada informację, jaki jest minimalny i maksymalny wiek dziecka, dla którego jest przeznaczony.
Rozmiar smoczka idzie w parze z wiekiem dziecka. Najmniejsze modele to te stworzone z myślą o wcześniakach. Następne w kolejności są smoczki dla niemowląt i noworodków do 3. lub 6. miesiąca życia. Największe smoczki to te dla dzieci powyżej 18. miesiąca życia. Pamiętaj, iż rozmiar powinien być dopasowany nie tylko do wieku, ale również do budowy jamy ustnej dziecka.
Dynamiczny, ortodontyczny, a może o klasycznym kształcie? Każdy rodzaj smoczka niesie za sobą wady i zalety, ale nie zawsze pasuje tak samo każdemu maluchowi. Warto zastosować metodę prób i błędów — o ile Twój maluch nie polubi danego rodzaju smoczka, spróbuj innego. Warto jednak wybrać taki model, który dobrze imituje kształt kobiecej brodawki, dzięki czemu jest naturalny dla maluszka.
Smoczki uspokajające są tworzone z lateksu lub silikonu — każdy materiał ma swoje wady oraz zalety. Niezależnie od tego, na jaki materiał postawisz, zawsze wybieraj smoczki testowane dermatologicznie i pozbawione toksycznych substancji tj. ftalany, bisfenol A czy PVC.
Ranking smoczków
1. BIBS Smoczek Uspokajający
Z myślą o bezpieczeństwie Twojego maluszka
BIBS to smoczki wykonane w całości z nietoksycznych tworzyw. Naturalny, organiczny kauczuk Hevea jest całkowicie bezpieczny dla skóry, ponieważ nie zawiera ftalanów, BPA i PVC, które zwykle stosuje się w produkcji najtańszych smoczków. A dzięki temu nie powoduje podrażnień i reakcji alergicznych choćby u dzieci z wrażliwą skórą.
Praktyczny kształt
Na uwagę zasługuje również estetyczny, ale i funkcjonalny kształt smoczka. Na tarczy znajdują się trzy otwory, które pomagają w cyrkulacji powietrza, na czym zyskuje skóra malucha. Ale to nie wszystko. Wspomniane otwory pomagają również oddychać maluchowi podczas ssania, co wpływa na komfort i szybsze uspokojenie dziecka.
2. Lovi Smoczki Dynamiczne Dla Najmłodszych
Nowoczesny smoczek dynamiczny
Smoczek Lovi to model dynamiczny. Co to oznacza dla dziecka? Smoczek pomaga błyskawicznie ukoić nerwy oraz nie zaburza naturalnego odruchu ssania. Silikon o niejednorodnej budowie oraz spłaszczona gumka sprawia, iż smoczek świetnie uspokajania pomiędzy karmieniem, a jednocześnie nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka.
Świecący w ciemności
Oba smoczki mają bardzo urocze ozdoby, a dodatkowo jeden również świeci w ciemności. Tarcza świecąca w ciemności ułatwia znalezienie smoczka lub upewnienie się, iż maluch dalej śpi bez zapalania światła, Niestety, smoczek świeci tylko przez parę godzin po zmroku.
3. Lovi Smoczek Dynamiczny Dla Starszych Dzieci
Ergonomiczny kształt
Lovi Hey Boy został tak zaprojektowany, aby ułatwiać dzieciom oddychanie. Na uwagę zasługuje wyprofilowana tarczka, która dobrze dopasowuje się do kształtu buzi i nie utrudnia oddychania przez nos. Na tarczce znajdują się także otwory, zapewniające wentylację skórze.
Osłonka w zestawie
Oprócz dwóch smoczków otrzymasz także dwie osłonki oraz kapsułę do przechowywania. Osłonki pomagają chronić smoczki przed zabrudzeniem np. gdy ich nie używasz. Podobnie działa kapsuła, ale w jej przypadku chronisz przed bakteriami nie tylko gumkę, ale i tarczkę.
4. Lovi Salt & Pepper Smoczek Dynamiczny
Bez BPA
Podobnie jak inne smoczki Lovi ten model również jest pozbawiony toksycznego bisfenolu A. Smoczek jest wykonany tylko z wysokiej jakości silikonu i polipropylenu, co zmniejsza ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych czy podrażnień na buzi i wewnątrz niej. To bezpieczny wybór również dla dzieci z wrażliwą skórą.
Bezpieczny dla dzieci
Brak BPA to nie jedyny powód, dla którego smoczek jest bezpieczny dla dzieci. Ma wpływ na to także ortodontyczna i ergonomiczna budowa. Dynamiczna gumka dopasowuje się do naturalnego rytmu podczas ssania, a jej kształt przypomina brodawkę kobiecej piersi. Dzięki temu smoczek pozwala zaspokajać naturalne potrzeby dzieci i dba o prawidłowy rozwój ząbków i dziąseł.
5. Lovi Uspokajający Smoczek dla Dzieci
Dynamiczny silikon dla łatwego ssania
Smoczek Lovi to model dynamiczny, czyli wykonany z elastycznego i miękkiego silikonu, który dopasowuje się do ruchów wykonywanych przez dziecko. Dzięki temu wykonuje naturalny dla niego odruch ssania, a co więcej, nie odkształca się z czasem. Sprawdzi się idealnie dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia.
Dwa smoczki w zestawie
Wybierając ten komplet kupujesz od razu dwa smoczki uspokajające, dzięki temu zyskujesz dodatkowy smoczek na zapas. Co więcej, smoczki różnią się między sobą nie tylko kolorami. Jeden ze smoczków świeci w ciemności, dlatego sprawdzi się w nocy, a drugi, zwykły w zupełności wystarczy w ciągu dnia.
6. Sauvinex SX Pro Smoczek Fizjologiczny
Łagodny dla skóry
Smoczek Sauvinex został stworzony z myślą o skórze wrażliwej i podatnej na alergie, dlatego spełni wymagania choćby wymagających maluchów. W całości jest wykonany z delikatnego i hipoalergicznej silikonu, który nie uczula i nie podrażnia. Spore otwory pozwalają skórze oddychać, co zmniejsza szansę na pojawienie się odparzeń.
Od pierwszych dni życia
Smoczek fizjologiczny SX Pro to świetny wybór dla maluchów od pierwszego dnia narodzin. Dlaczego? Naturalny kształt zapewnia bezpieczny rozwój jamy ustnej oraz pomaga uspokoić się maluchowi również podczas karmienia piersią. Noworodki i niemowlaki gwałtownie się do niego przyzwyczajają.
7. Philips Avent Ultra Air od 6. miesiąca
Bezpieczny dla jamy ustnej i skóry
Philips Avent z serii Ultra Air to smoczek tak zaprojektowany, aby był całkowicie bezpieczny i komfortowy dla dzieci od 6. miesiąca życia. Przykładowo, szerokie otwory chronią przed podrażnieniem lub odparzeniem skóry, a ortodontyczny kształt dobrze dopasowuje się do dziąseł, języka i pierwszych ząbków malucha. W tym produkcie nie znajdziesz żadnych toksycznych substancji tj. BPA.
Szybka i wygodna sterylizacja
Seria Ultra Air dba nie tylko o komfort dziecka, ale i o wygodę rodzica. Dlaczego? Smoczek Avent nadaje się do mycia w zmywarce oraz sterylizacji w mikrofalówce. Sama sterylizacja trwa niecałe kilka minut — już 3 minuty wystarczą, aby pozbyć się bakterii i innych chorobotwórczych organizmów.
8. BIBS Boheme
Unikalny wygląd
Smoczki od duńskiej firmy BIBS to prawdziwy rarytas dla oczu. Są pięknie zaprojektowane — swoim kształtem przypominają kwiat — a dodatkowe smaku dodają im stonowane kolory w odcieniu beżu i różu. o ile zatem wygląd również się dla Ciebie liczy, smoczki Boheme będą świetnym wyborem.
Tylko naturalne materiały
Na uwagę zasługuje również materiał wykonania smoczków. Do wykonania użyto wyłącznie naturalnego kauczuku Hevea. Wybierające produkt od firmy BIBS masz pewność, iż są całkowicie bezpieczne dla Twojego maleństwa — nie zawierają żadnych toksycznych i alergizujących składników typu BPA, PVC czy ftalanów.
9. Philips Avent Dla Niemowląt
Szybka sterylizacja w mikrofalówce
Philips Avent został tak zaprojektowany, aby maksymalnie ułatwić rodzicom sterylizację i mycie smoczka. I dzięki temu pozbędziesz się wszystkich bakterii, grzybów i wirusów poprzez sterylizację w mikrofalówce. Cały proces zajmuje niecałe 3 minuty. Dodatkowo możesz umyć smoczek również… w zmywarce, a to bardzo duże ułatwienie.
Większy komfort oddychania
Smoczek Avent wyróżnia się już na pierwszy rzut oka: posiada bardzo duże otwory, o wiele większe niż mają inne smoczki. To nie przypadek! Taki kształt zapewnia większy komfort podczas oddychania już od pierwszych dni życia oraz zmniejsza ilość zgromadzonej wilgoci, co zmniejsza podrażnienia na delikatnej skórze noworodków.
10. Uspokajający Smoczek Lovi
Dla noworodków
Kolejny smoczek od firmy Lovi, który możesz używać już od pierwszego miesiąca życia. Kształt, materiał wykonania oraz rozmiar sprawiają, iż świetnie dopasowuje się do wrażliwej buzi noworodków i niemowląt. Nie powoduje zahamowań we właściwym rozwoju jamy ustnej i ząbków, a więc jest całkowicie bezpieczny.
Bez toksycznych substancji
Produkt od firmy Lovi został wykonany z wysokiej jakości silikonu. Co to znaczy w praktyce? Smoczek nie podrażnia jamy ustnej, nie powoduje alergii ani małych ranek. W składzie nie znajdziesz również toksycznych substancji takich jak BPA, a to również wpływa na bezpieczny rozwój maluszka.
11. Smoczek Ortodontyczny Philips Avent
Przystosowany do mycia w zmywarce
Smoczek od firmy Philips Avent nie sprawia problemów z czyszczeniem i sterylizacją. Masz w domu zmywarkę? To wystarczy, iż wrzucisz smoczek na odpowiedni cykl zmywania. Pozbędziesz się wszystkich chorobotwórczych organizmów, dzięki czemu pozostanie higieniczny i bezpieczny dla Twojego maluszka.
Z myślą o jamie ustnej dziecka
Avent SCF349/10 to produkt ortodontyczny, czyli wykonany z miękkiego materiału, który świetnie dopasowuje się do kształtu jamy ustnej, dziąseł oraz ząbków. Nie musisz martwić się o prawidłowy rozwój Twojego malucha. Z kolei otwory wentylacyjne dbają także o komfort maluszka, bo ułatwiają mu oddychanie.
Jakie są rozmiary smoczków i jak je dopasować?
Smoczki do ssania są dostępne w wielu rozmiarach, dlatego znajdziesz smoczki dla wcześniaków, noworodków, niemowląt i dla starszych dzieci powyżej 12. lub 18. miesiąca życia.
Wybór odpowiedniego rozmiaru nie jest aż taki trudny. Jak wybrać odpowiedni rozmiar? Przede wszystkim kieruj się oznaczeniem lub informacją podaną przez producenta, gdyż to świetny wyznacznik. Na opakowaniu z pewnością znajdziesz rekomendowany wiek dziecka. zwykle jest to:
- od 0 do 2 miesięcy
- od 0 do 3 miesięcy
- od 0 do 6 miesięcy
- od 6 do 18 miesięcy
- powyżej 18 miesięcy
Pamiętaj, iż powyższe oznaczenia mogą wyglądać inaczej w zależności od producenta.
Zwróć także uwagę na wielkość tarczy smoczka. o ile będzie zbyt duża, może zakrywać nos i utrudniać oddychanie. Najmniejsze tarczki dedykowane są noworodkom z małą buzią lub niską masą urodzeniową oraz wcześniakom. Dodatkowo w przypadku wcześniaków warto zwrócić uwagę także na możliwość przycięcia smoczka, możliwość specjalistycznego karmienia lub wykonywania zabiegów medycznych podczas ssania smoczka.
Jaki rodzaj smoczka wybrać najlepiej?
Wybór smoczków jest bardzo duży i wcale nie taki prosty. Według specjalistów przy wyborze każdego smoczka dla dzieci należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami, etapem rozwoju oraz anatomiczną budową jamy ustnej dziecka. Wszystko dlatego, iż nie ma jednego, najlepszego rozwiązania: określony smoczek może sprawdzić się świetnie u jednego dziecka, ale u drugiego w takim samym wieku — już niekonicznie. Metoda prób i błędów oraz konsultacja z pediatrą są zatem najbardziej wskazane.
Z jakich materiałów powinien być wykonany smoczek?
Materiał, z którego jest wykonany smoczek wpływa na trwałość, stopień pochłaniania zapachów i smaków, a także to, czy pozbędziesz się wszystkich zarazków podczas wyparzania lub sterylizacji smoczka. Najpopularniejsze trzy rodzaje smoczków to:
- smoczek lateksowy (smoczek kauczukowy) — jest bardzo miękki i elastyczny, dlatego świetnie imituje naturalną pierś mamy. Nie wymaga dużo siły podczas ssania, dlatego jest polecany wcześniakom i noworodkom. Niestety kauczuk (lateks) jest mniej trwały na wysoką temperaturę i szybciej się odkształca podczas ssania i przygryzania. Należy go wymieniać choćby co 4 tygodnie.
- smoczek silikonowy — całkowicie bezbarwny smoczek, który nie pochłania smaków ani zapachów. Jest odporny na wysoką temperaturę, przygryzanie i odkształcenia, dlatego łatwo go utrzymać w czystości i starcza na długo. Ssanie smoczka silikonowego wymaga siły, co jest utrudnieniem w przypadku wcześniaków i noworodków, ale zaletą u starszych niemowląt.
Jak czyścić smoczki dla dzieci?
Czyszczenie smoczków dla dzieci jest bardzo ważne, ponieważ pozwala pozbyć się resztek jedzenia, bakterii i wszelkich mikroorganizmów, które powodują infekcje i choroby. Niestety, samo wypłukanie smoczka pod bieżącą wodą nie zawsze wystarcza, a szczególnie wtedy, gdy smoczek miał kontakt z podłożem poza domem. W jaki sposób zatem wyczyścić smoczek uspokajający, aby był bezpieczny dla dziecka?
Jak wyparzyć smoczek dla dziecka?
Sposób czyszczenia i wyparzenia smoczków zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego jest zrobiony, dlatego zawsze zapoznaj się z instrukcją użytkowania dołączoną przez producenta. Najpopularniejszym sposobem odkażania smoczków jest wyparzenie ich we wrzątku przez kilka minut, sterylizacja dzięki specjalnych urządzeń, a także mycie w wodzie z dodatkiem łagodnego mydła. Niektóre produkty może również wyparzać w zmywarce lub sterylizować w mikrofalówce.
Jak długo używać smoczka — kiedy i jak odstawić smoczek?
Używanie smoczka niesie za sobą wiele korzyści, ale zbyt długie zwlekanie z odstawieniem go negatywnie wpływa na rozwój ortodontyczny i logopedyczny dziecka. Może powodować wady zgryzu, tendencję do oddychania buzią, a choćby problemy z przełykaniem. W pewnym momencie zatem musisz odstawić smoczek.
Jak długo dziecko powinno korzystać ze smoczka? Specjaliści zwracają uwagę, iż największa potrzeba ssania niemowląt przypada na ok. 6. miesiąc życia. Po tym okresie ta potrzeba naturalnie się wycisza — to zatem dobry moment, aby naturalnie i bezboleśnie pożegnać malucha ze smoczkiem. Jednak każde dziecko jest inne i czasami jednak zdarza się, że dziecko bez smoczka nie potrafi uspokoić się w naturalny sposób. Wówczas używanie smoczka może trwać dłużej.
W jaki sposób odstawić smoczek?
Odstawianie smoczka może być stresujące nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica. Musisz zatem uzbroić się w pokłady cierpliwości i konsekwencji — nie poddawaj się szybko.
Zacznij krok po kroku, starając się sukcesywnie przedłużać momenty, w których dziecko nie korzysta ze smoczka. Postaraj się je czymś zająć, odciągnąć uwagę i nauczyć go w inny sposób rozładowywać napięcie. Nie trzymaj smoczka na widoku — chowaj go poza zasięgiem dziecka.
Innym sposobem używanym przez rodziców jest regularne przycinanie smoczka, czyli skracanie go o parę milimetrów co jakiś czas. Dziecko samo zorientuje się, iż smoczek zaczyna być niekomfortowy, nieprzydatny i nieciekawy. W przypadku starszych dzieci warto również z nimi rozmawiać. Do dziecka może trafić argument, iż tylko malutkie dzieci używają smoczków, a dorośli nie.
Jakie są najbardziej znane marki smoczków dla dzieci i jakie oferują rodzaje i rozmiary?
Smoczek Lovi
Uspokajające smoczki od firmy Lovi są uwielbiane za świetną cenę, piękne wzory i dużą wytrzymałość. W ofercie znajdziesz produkty dla noworodków, niemowląt i dzieci w przedziale od 0. do 18. miesiąca życia. Marka Lovi oferuje smoczki uspokajające, które świecą w ciemności oraz smoczki dynamiczne wykonane z silikonu.
Smoczek Avent Philips
Smoczki z serii Avent od firmy Philips oferują trzy rozmiary: dla dzieci od 0. do 6. miesiąca, od 6. do 18. miesiąca oraz powyżej 18. miesiąca życia. Niezależnie od przedziału wiekowego znajdziesz smoczki ortodontyczne, silikonowe, o zwiększonej miękkości oraz z dużymi otworami, które pozwalają dziecku oddychać i chronią skórę przed odparzeniami.
Smoczek Bibs
Smoczki duńskiej marki Bibs, które łączą w sobie niską cenę z wysoką jakością. Smoczki Bibs są wykonane z kauczuku lub silikonu oraz są dostępne także w wersji dynamicznej. Pomimo niskiej ceny są pozbawione toksycznych substancji (np. BPA, PVC, ftalany). Przeznaczone są dla noworodków, niemowląt i starszych dzieci do 36. miesiąca życia.
Smoczek Canpol
Jedne z najtańszych smoczków. W ofercie znajdziesz smoczki uspokajające anatomiczne, dynamiczne, silikonowe oraz symetryczne. W przypadku rozmiarów masz do wyboru produkty dla noworodków i niemowląt od 0. do 6. miesiąca życia (oznaczenie A), od 6. do 18. miesiąca (oznaczenie B), powyżej 18. miesiąca życia (oznaczenie C).
Jaki smoczek dla noworodka i starszych dzieci wybrać? Podsumowanie
Smoczek dynamiczny, ortodontyczny, anatomiczny… Wybór jest ogromny, dlatego niełatwo wybrać odpowiedni smoczek. Pamiętaj jednak, iż warto, bo smoczek ma kojące adekwatności, pomaga zmniejszyć dyskomfort podczas ząbkowania, a choćby ćwiczyć mięśnie jamy ustnej. Kluczem do sukcesu jest jednak stosowanie smoczka przez odpowiedni czas — nie dłużej niż to potrzebne. Jaki smoczek uspokajający najbardziej polubił Twój maluszek? Koniecznie daj znać w komentarzach.