Jaki grzejnik jest najoszczędniejszy, a jaki najlepiej oddaje ciepło? To nie zawsze idzie w parze

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Jaki grzejnik jest najbardziej oszczędny i jaki najlepiej oddaje ciepło? Fot. Kseniya Zhukova / iStock


Grzejnik to podstawa jesienią i zimą, a rynek oferuje wiele rozwiązań, od tradycyjnych po nowoczesne, a choćby tymczasowe. Jaki grzejnik jest najbardziej oszczędny, jaki najlepiej oddaje ciepło. a który grzejnik pobiera najmniej prądu?
Grzejnik to wyposażenie obowiązkowe zarówno w domu, jak i mieszkaniu. Rozwiązań jest wiele, od tradycyjnych żeliwnych przez panelowe, płytowe po elektryczne. Są także kaloryfery przenośne, stosowane m.in. do dogrzania w sytuacji, w której samo centralne ogrzewanie nie wystarcza. Nic dziwnego, iż od nadmiaru pomysłów można zgłupieć. Które grzejniki są najbardziej energooszczędne?

REKLAMA







Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"



Jaki grzejnik jest najbardziej oszczędny? Sprawdź, które rozwiązanie sprawdzi się u ciebie
W teorii najlepszy pod względem oszczędności grzejnik to taki, który zapewni wysoką efektywność przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii. Istotne są także rodzaj instalacji w budynku, wielkość pomieszczenia i potrzeby. W łazienkach i tam, gdzie panuje większa wilgoć, lepiej wybrać rozwiązanie, które pozwoli stale utrzymać daną temperaturę. W dużych i wysokich wnętrzach sprawdzą się grzejniki, które nagrzewają się szybko. jeżeli masz dostęp do centralnego ogrzewania, logicznym rozwiązaniem jest tradycyjny kaloryfer wodny. A jaki grzejnik jest najbardziej oszczędny?



Grzejnik aluminiowy i panelowy potrzebuje mniej wody, jest też lżejszy, co oznacza, iż szybciej się nagrzewa i szybciej oddaje ciepło. Dzięki temu możesz zaoszczędzić energię i zmniejszyć rachunki. Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w głowicę termostatyczną, która automatycznie będzie sterować ogrzewaniem w zależności od temperatury w pomieszczeniu.
W starych budynkach bez odpowiedniej termoizolacji, a więc gdzie straty ciepła są większe, lepiej sprawdzi się jednak tradycyjne rozwiązanie, a więc grzejnik żeliwny. Choć dłużej się nagrzewa, dzięki wypełnieniu gorącą wodą wolniej i dłużej oddaje ciepło.

Grzejnik wodny ma dużą moc i powierzchnię grzewczą, ale wymaga dostępu co C.O. Przy adekwatnym użytkowaniu pozwoli także obniżyć koszty. Z kolei grzejnik elektryczny jest mobilny, łatwy w instalacji, zwykle gwałtownie się nagrzewa, ale w porównaniu do tradycyjnego jest drogi w użytkowaniu, chyba iż masz instalację fotowoltaiczną.





gwałtownie zrób to ze swoim grzejnikiem. Dzięki temu kaloryfer będzie cieplejszy, gdy zacznie się sezon Fot. zvonko1959 / iStock


Jaki grzejnik najlepiej oddaje ciepło? Sprawdź, jaki grzejnik elektryczny wybrać i który grzejnik pobiera najmniej prądu
Elektryczne grzejniki energooszczędne to częsty wybór, gdy chcemy dogrzać pomieszczenie, w którym obecny system nie wystarcza. Grzejniki elektryczne konwekcyjne, zwane też konwektorowymi, doskonale sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, np. w łazienkach, działają bowiem szybko. Ogrzewają pomieszczenie dzięki specjalnemu wymiennikowi pobierającemu chłodne i wypuszczającemu gorące powietrze. Czy grzejniki konwektorowe są energooszczędne? Te wyposażone w termostat pobierają mniej prądu. Grzejniki radiacyjne działają na zasadzie "rozpalonego kominka" i są bardziej ekonomiczne od konwektorowych, ale jednocześnie droższe. Sprawdzą się szczególnie w większych pomieszczeniach. Grzejnik elektryczny z wkładem ceramicznym nagrzewa się szybko, ale zużywa przy tym dużo prądu. Po nagrzaniu pobór energii spada i utrzymuje się już na niskim poziomie, po wyłączeniu także przez jakiś czas ogrzewa pomieszczenie. Nie jest to więc rozwiązanie "na chwilę".



Najdłużej pomieszczenie ogrzejesz przy pomocy grzejnika olejowego. Z wyglądu przypomina tradycyjny żeliwny kaloryfer, ale w środku wypełniony jest olejem. Choć długo się nagrzewa, a więc z początku zużywa także dużo energii, jednocześnie zdecydowanie najdłużej oddaje ciepło, choćby po odłączeniu od zasilania, jest to więc idealne rozwiązanie, jeżeli chcesz ogrzewać pomieszczenie, a nie tylko dogrzać je na szybko. Przed wyborem warto kierować się zasadą MM, czyli moc na metr, i przeliczyć zapotrzebowanie na ciepło. Szacuje się, iż w mieszkaniu wynosi ono od 60 do 90 W na metr kwadratowy, w domach od 90 do 120 W na metr kwadratowy.
Idź do oryginalnego materiału