Jaką walutę zabrać do Turcji?

ekuz.com.pl 3 miesięcy temu

Od kilku lat Turcja jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Polaków. Kraj ten przyciąga pięknymi plażami, fascynującymi zabytkami, nietuzinkową kulturą oraz przystępnymi cenami. Zanim jednak wyruszysz w turecką podróż, warto dowiedzieć się, jaką walutę najlepiej zabrać ze sobą, aby uniknąć problemów z płatnościami i niepotrzebnych kosztów wymiany walut. Sprawdź, jakie pieniądze zabrać do Turcji i gdzie się w nie zaopatrzyć przed wyjazdem.

Jaka jest oficjalna waluta w Turcji?

Oficjalną walutą Turcji od 5 grudnia 1927 r. jest lira turecka. Występuje pod kodem TRY, który często jest skracany do TL lub nawet, w bardziej uproszczony sposób, reprezentowany przez symbol ₺. Dlatego jeżeli planujesz odwiedzić Stambuł, Ankarę, Antalyę, Kapadocję lub inne miejsca turystyczne w kraju, musisz mieć w portfelu liry tureckie. Co ciekawe, lira turecka jest walutą używaną nie tylko w Turcji, ale także na Północnym Cyprze. Choć to region, który określa siebie suwerennym państwem, ma duże wpływy polityczne Turcji.

Ile kosztuje lira turecka?

Jedna lira dzieli się na 100 kuruszy. W obiegu znajdują się zarówno banknoty, jak i monety. Dostępne nominały banknotów to: 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lir, natomiast monety obejmują nominały od 1 kurusza do 1 liry.

Aktualny kurs liry tureckiej do złotego może się zmieniać, dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić go w kantorze lub w Internecie. Z reguły kurs liry tureckiej waha się w okolicach 0,15–0,20 PLN za jedną lirę turecką, co oznacza, iż 1 złoty to około 5–6 lir tureckich. Tym samym Turcja uznawana jest za jedno z niewielu tanich miejsc do zagranicznych podróży dla Polaków.

Warto wiedzieć! Zawsze miej przy sobie banknoty i monety o małych nominałach np. 5 lir lub 1 lira. Są one powszechnie używane podczas drobnych transakcji w Turcji, np. podczas zakupów w lokalnych sklepikach.

Czy warto zabrać liry tureckie z Polski?

Turyści, którzy wybierają się do Turcji, często pytają o to, czy warto zaopatrzyć się w liry tureckie przed wyjazdem. Na pewno trzeba mieć świadomość, iż w Turcji nie są akceptowane złotówki, dlatego nie ma co liczyć na ich przyjęcie podczas płatności w sklepie, kawiarni itp. Zawsze przed wyjazdem do obcego kraju warto mieć przy sobie obowiązującą w nim walutę.

Czy można zatem kupić lity tureckie w Polsce? Owszem, kantory oferują taką wymianę walut, ale nie jest ona popularna i jej dostępność może być mocno ograniczona. Często liry tureckie można kupić tylko w kantorach w dużych miastach. Oczywiście można też dokonać wymiany przez Internet, bo tu o dostępność lir jest znacznie prościej. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż kurs liry w Polsce jest często mniej korzystny niż ten oferowany na miejscu w Turcji.

Dlatego, jeżeli chcesz zabrać ze sobą trochę gotówki w lirach, warto sprawdzić oferty w kilku kantorach i wybrać ten z najlepszym kursem. Jednak wiele osób decyduje się na zabranie do Turcji euro lub dolarów, które można wymienić na liry po przyjeździe, co często okazuje się najbardziej opłacalne.

Euro, dolary czy złotówki? Co warto zabrać do Turcji?

Jeśli nie liry to, co zabrać ze sobą do Turcji? Euro (EUR), dolary (USD), a może złotówki (PLN)? Zarówno euro, jak i dolary są powszechnie akceptowane w większości turystycznych miejsc w Turcji. Można nimi płacić zwłaszcza w hotelach, restauracjach i sklepach z pamiątkami w popularnych kurortach. Przy płaceniu nimi trzeba jednak pamiętać, iż często mają one niekorzystny przelicznik i lepiej jest wymienić je na liry.

Jeśli chodzi o polską walutę, to raczej nie jest ona akceptowana w tureckich kantorach. Dlatego chcąc wymienić złotówki na liry po przyjeździe do Turcji, możesz natknąć się na problemy. Wobec tego, jeżeli nie uda Ci się kupić lir tureckich w Polsce, zabierz do Turcji euro lub dolary. Te waluty nie tylko łatwiej wymienisz, ale także zapłacisz nimi w wielu miejscach.

Warto wiedzieć! W Turcji akceptowane są dolary w banknotach wydanych po 2000 roku. jeżeli chodzi o euro, to lepiej mieć przy sobie mniejsze nominały. Banknoty 500 euro nie są honorowane w tym kraju.

Gdzie wymienić pieniądze na miejscu w Turcji?

Jeśli zabierzesz ze sobą dolary lub euro do Turcji, warto od razu po przyjeździe dokonać ich wymiany na liry tureckie. Kantory walutowe znajdziesz w centrach większości większych miast, turystycznych dzielnicach, centrach handlowych, hotelach lub na lotniskach. Warto zawsze szukać miejsc z najkorzystniejszym kursem wymiany. Najczęściej w mniej popularnych punktach kursy wymiany są korzystniejsze, podobnie jest przy wymianie większej sumy pieniędzy. Trzeba również dopytać, czy kantor nie pobiera prowizji za taką operację.

Warto wiedzieć! W Turcji można również skorzystać z wypłaty gotówki w bankomacie. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się o prowizjach pobieranych przez bank oraz sprawdzić, jaką walutę jest korzystniej wypłacać: liry, dolary czy euro.

Czy w Turcji można płacić kartą?

Turcja jest krajem coraz bardziej przyjaznym płatnościom bezgotówkowym. W większych miastach, kurortach turystycznych, restauracjach, hotelach i dużych sklepach bez problemu zapłacisz kartą płatniczą. Najczęściej akceptowane są karty Visa i Mastercard. Jednak w mniejszych miejscowościach lub na lokalnych targowiskach warto mieć przy sobie gotówkę, gdyż tam rzadko kiedy sprzedawcy dysponują terminalem płatniczym.

Alternatywą dla płatności kartą są aplikacje do wymiany walut lub płatności zagranicznych, np. Wise lub Revolut. Można też korzystać z nowoczesnych metod płatności, takich jak Google Pay, Apple Pay lub inne podobne platformy. Należy jednak pamiętać, iż te metody mogą nie być dostępne w mniej rozwiniętych regionach Turcji lub w lokalnych sklepikach.

Na co przydają się pieniądze na wyjeździe w Turcji?

Turcja to kraj, który oferuje doskonałe opcje zarówno dla osób podróżujących w poszukiwaniu luksusu, jak i tych z mniejszym budżetem. Można wybrać nocleg zarówno w dobrze ocenianym hotelu w przedziale 500-800 lir za dobę, jak i ekskluzywny pokój Superior w 5-gwiazdkowym hotelu dla dwóch osób za ponad 5000 lir.

Średnie ceny podstawowych produktów spożywczych są porównywalne lub niższe od tych w Polsce. W większości restauracji za 3-daniowy posiłek dla dwóch osób trzeba zapłacić ok. 1000 lir. Drogi jest natomiast alkohol, co ma związek z wysokim podatkiem obowiązującym na trunki w Turcji. Pieniądze na pewno przydają się na okoliczne atrakcje, bilety wstępów oraz pamiątki, które warto przywieźć ze sobą do Polski np. tureckie słodycze, kawę, przyprawy biżuterię lub wyroby skórzane.

Czy do Turcji potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie?

Wyjeżdżając do Turcji, warto zadbać nie tylko o dostępność gotówki, ale także o swoje bezpieczeństwo finansowe i osobiste. Należy pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, ponieważ karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) w Turcji nie obowiązuje. Oznacza to, iż każdy turysta, który nie będzie miał wykupionego dodatkowego ubezpieczenia na wyjazd, będzie musiał pokryć koszty ewentualnego leczenia z własnej kieszeni. Nie ma znaczenia, czy jest to zwykła wizyta u lekarza, czy też pobyt w szpitalu. Bez ubezpieczenia turystycznego trzeba samemu zapłacić za te i inne usługi medyczne. Ważne, aby polisa obejmowała zarówno pokrycie kosztów leczenia, jak i akcji ratowniczych oraz ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Warto również dopytać o dodatkowe formy ubezpieczenia np. bagażu lub inne rozszerzenia polisy np. przy uprawianiu sportów ekstremalnych.

Podsumowanie

Jeśli planujesz wyjazd do Turcji, dokładnie przemyśl, jaką walutę ze sobą zabierzesz. Nie licz na miejscu na płatność złotówkami. jeżeli nie zdołasz wymienić w Polsce krajowej waluty na liry tureckie, zabierz ze sobą euro lub dolary. Ich wymiany na lokalną walutę dokonasz na miejscu. Możesz też płacić kartą, ale warto mieć przy sobie gotówkę, bo nie zawsze taka forma płatności jest dostępna, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Pamiętaj również, iż w Turcji nie jest honorowana karta EKUZ. Dlatego, zanim wybierzesz się w podróż, znajdź i wykup ubezpieczenie turystyczne.

Idź do oryginalnego materiału