Jak zrozumieć swoje rachunki za prąd: przewodnik dla wszystkich

ohme.pl 10 miesięcy temu

Po raz kolejny masz problem z rozszyfrowaniem rachunku za prąd? A może chcesz zacząć oszczędzać energię elektryczną, jednak nie wiesz, jak czytać fakturę, by uzyskać informacje np. o zużyciu prądu? Przedstawiamy krótki poradnik, za pomocą którego w końcu zrozumiesz, za co płacisz.

Rachunki za prąd na cenzurowanym – od czego zacząć analizę faktury?

Rosnące koszty życia sprawiają, iż coraz więcej osób interesuje się tym, ile pieniędzy wydaje na energię elektryczną. Niestety na pierwszy rzut oka faktura za prąd może wydawać się trudnym do rozszyfrowania dokumentem, gdzie rzędy odpowiadających nie wiadomo czemu cyferek sumują się w należną do zapłaty kwotę.

Tymczasem to właśnie dzięki temu pozornemu skomplikowaniu możesz dokładnie dowiedzieć się, ile i za co płacisz. Rachunek za prąd uwzględnia bowiem nie tylko koszty produkcji i transportu prądu, ale również opłaty związane np. z utrzymaniem jakości jego dostaw czy też transformacją energetyczną. Brak obowiązku ich wyszczególnienia na fakturze stwarzałby pole do naruszeń.

Pamiętaj, im lepiej zrozumiesz swoje rachunki za prąd, tym łatwiej przejmiesz nad nimi kontrolę. Od czego zatem ją zacząć, aby uzyskać wszystkie ważne informacje?

Umowa kompleksowa = jeden rachunek za prąd

Większość klientów indywidualnych decyduje się na zawarcie ze sprzedawcą energii elektrycznej – np. E.ON Polska – tzw. umowy kompleksowej. Zwalnia ona odbiorcę końcowego z konieczności opłacania dwóch oddzielnych rachunków za prąd – jednego za zakup, a drugiego za dostawę prądu. Dzięki niej zamiast płacić dwie różne kwoty dwóm podmiotom, całość zobowiązania uiszczasz sprzedawcy energii elektrycznej, a ten rozlicza się z dostawcą.

Jeżeli nie podpiszesz umowy kompleksowej, będziesz otrzymywać dwie oddzielne faktury. W takim wypadku jedną z nich płacisz u sprzedawcy prądu, a drugą u dostawcy. Sprzedaż i dostawa energii elektrycznej to bowiem dwie różne usługi, które mogą być realizowane przez odrębne przedsiębiorstwa.

Podstawowe dane na fakturze – co widnieje na pierwszej stronie rachunku za prąd?

Faktury wystawiane przez poszczególnych sprzedawców energii elektrycznej różnią się od siebie, zwłaszcza pod względem wizualnym. Wszystkie jednak muszą zawierać określone dane. Inaczej byłyby nieważne. Na pierwszej stronie faktury za prąd znajdziesz informacje, takie jak:

  • numer faktury i data jej wystawienia,
  • dane sprzedawcy energii wraz z NIP-em i adresem korespondencyjnym,
  • dane odbiorcy energii wraz z indywidualnym numerem płatnika,
  • miejsce dostarczenia energii elektrycznej wraz z numerem ewidencyjnym licznika,
  • okres, za jaki faktura została wystawiona,
  • dane do przelewu.

Na rachunku za prąd znajdziesz również informację na temat rodzaju taryfy energetycznej, z której korzystasz. Większość klientów indywidualnych decyduje się na taryfę G11. Nie jest to jednak jedyna dostępna możliwość. Więcej na temat tego, jakie taryfy prądu są dostępne dla gospodarstw domowych, przeczytasz na stronie E.ON.

Rozliczenie energii elektrycznej za miniony okres i prognozy zużycia

Rozliczenie energii elektrycznej za miniony okres to kolejny element składowy faktury za prąd, który widnieje na jej pierwszej stronie. Określa ono różnicę między opłaconymi przez Ciebie prognozami zużycia prądu a kosztami jego faktycznego poboru. o ile w danym okresie Twoje zużycie energii elektrycznej przekroczyło prognozowaną ilość, na Twoim koncie pojawi się niedopłata. Gdy zaś udało Ci się wykorzystać mniej prądu, niż przewidywały to szacunki, wówczas powstaje nadpłata.

Na pierwszej stronie faktury znajdziesz również Twoje prognozowane zużycie prądu. Opiera się ono na danych dotyczących ilości energii elektrycznej zużytej przez Ciebie w identycznym okresie ubiegłego roku.

Co ważne, zamiast faktury prognozowanej możesz wybrać rozliczenie bieżące, w którym płacisz za realne zużycie energii elektrycznej. W związku jednak z tym, iż wymaga ono odczytu licznika co miesiąc, najczęściej wiąże się z wyższą opłatą abonamentową. Nie w każdym przypadku będzie się więc opłacać.

Druga strona rachunku za prąd – jakie informacje zawiera?

To, jakie informacje będzie zawierać druga strona faktury za prąd, zależy od rodzaju umowy zawartej ze sprzedawcą energii elektrycznej. o ile jest to umowa kompleksowa, na rachunku znajdziesz wszystkie opłaty – zarówno te związane ze sprzedażą prądu, jak i jego dystrybucją.

Z kolei gdy masz dwie oddzielne umowy, na fakturze od sprzedawcy energii elektrycznej będą widnieć opłaty związane wyłącznie z zakupem prądu, a na fakturze od dostawcy – opłaty odnoszące się do transportu energii elektrycznej i utrzymania sieci przesyłowej. Niezależnie od rodzaju umowy na wysokość zarówno opłat sprzedażowych, jak i dystrybucyjnych wpływają różne czynniki.

  1. Opłaty sprzedażowe na rachunku za prąd. Obejmują one opłatę za energię czynną i opłatę handlową. Ta pierwsza zależy m.in. od Twojego zużycia, ceny netto za 1 kWh oraz stawki VAT. Druga natomiast obejmuje koszty związane z obsługą klienta.
  2. Opłaty dystrybucyjne na rachunku za prąd. W ich skład wchodzą m.in. opłaty stałe, których wysokość jest niezależna od ilości zużytej przez Ciebie energii. Są to: opłata sieciowa stała, opłata przejściowa i opłata abonamentowa. Drugim typem kosztów dystrybucyjnych są opłaty zmienne, których wysokość jest uzależniona od Twojego zużycia i wysokości obowiązującej stawki VAT. Zalicza się do nich opłatę jakościową, opłatę sieciową zmienną i stałą, opłatę OZE, opłatę kogeneracyjną i opłatę mocową.

W związku z rosnącymi kosztami życia umiejętność adekwatnego interpretowania rachunków za prąd wydaje się szczególnie pożądana. Pozwala bowiem określić, które elementy składowe opłaty za energię elektryczną kosztują Cię najwięcej. Stanowi to pierwszy krok na drodze do lepszego zarządzania budżetem domowym. Pozwala bowiem lepiej zorientować się w wydatkach.

Idź do oryginalnego materiału