Zdecydowanie każdy z nas chciałby cieszyć się pięknymi włosami przez 365 dni w roku. Ale nie zawsze tak jest, ponieważ pory roku mają dość znaczny wpływ na wygląd oraz kondycję naszych włosów. Każda z pór roku ma w tym temacie swoje plusy i minusy, a nam zwłaszcza na wiosnę przychodzi chęć zadbania o swoją fryzurę po zimnej i suchej zimie. Po zimie włosy zdecydowanie wymagają wzmocnienia, a jednocześnie trzeba je traktować delikatnie. Może się zdarzyć, iż pojawi się tzw. wiosenne wypadanie włosów. Nie martw się – jest to proces naturalny i ustępuje on po kilku tygodniach.
Zmiany w diecie, które wzmacniają włosy
Włosy po mroźnych, zimowych miesiącach mało kiedy cieszą się dobrą kondycją i pięknym wyglądem. Najczęściej są suche, łamliwe, bardzo podatne na uszkodzenia. Taki stan włosów aż woła, by o nie odpowiednio zadbać, wzmocnić je i zregenerować.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wzmocnienie włosów jest działanie od wewnątrz, a więc przez zdrową, zbilansowaną dietę oraz prawidłowe nawodnienie organizmu. Włosom nie służy nadmiar cukru i tłuszczy nasyconych. Wardo zdecydowanie ograniczyć słodycze, słodkie napoje i fast foody, a w ich miejsce wstawić większe spożycie chudego białka oraz zdrowych tłuszczów. Dobrym sposobem połączenia obu tych składników są wiosenne sałatki – wystarczy mięso z kurczaka lub indyka czy też ryba, kolorowe warzywa i kilka łyżek oleju rzepakowego, oliwy z oliwek czy oleju lnianego. Proste danie, które spożywane regularnie zdecydowanie wzmocni włosy.
Wiosną zadbaj o to, by w Twoim menu było jak najwięcej produktów bogatych w witaminy i minerały służące włosom. Najważniejsze są witaminy z grupy B, głównie biotyna, witamina C, cynk, żelazo, krzem, miedź, itd. jeżeli chcesz mieć mocne włosy, włącz w swój jadłospis zielone warzywa, ryby morskie, oleje roślinne, nasiona, orzechy i jajka. To zdrowe produkty, z którymi na pewno nie przedawkujesz. Codziennie wypijaj minimum 1,5 litra wody.
Pielęgnacja włosów wiosną
Włosy wiosną mogą być osłabione, dlatego ważnym jest, by pielęgnować je delikatnie i świadomie. Najistotniejsze będzie ich prawidłowe mycie. Do tego celu wybierz łagodny szampon, bez dużej ilości siarczanów. Raz w tygodniu myj włosy szamponem typowo oczyszczającym – nie częściej. Po każdym myciu warto włosy odżywić. Wiosną niech to będą lekkie, łagodne odżywki, a raz w tygodniu maska. jeżeli Twoje włosy są ekstremalnie przesuszone, maskę lub odżywkę warto nałożyć na nie przed myciem i dodatkowo połączyć je z olejem, np. arganowym. Wiosną sięgaj po odżywki i maski o działaniu nawilżającym i regenerującym. Świetnie sprawdzą się te z dodatkiem keratyny, masła shea czy owsa. Ogranicz suszenie włosów do minimum, a jeżeli już musisz je wysuszyć, rób to dzięki chłodniejszego nawiewu.
Wysoka temperatura nigdy nie jest korzystna dla włosów, zwłaszcza, jeżeli są one suche i łamliwe po zimie. Ograniczaj więc używanie nie tylko suszarki, ale i lokówki czy prostownicy. Wymagające stylizacje nie będą dla włosów wiosną zbyt wskazane i korzystne. jeżeli już musisz zakręcić lub wyprostować włosy, zawsze stosuj wysokiej jakości kosmetyki termoochronne.
Naturalne sposoby na wzmocnienie włosów
Nie trzeba mieć worka z pieniędzmi, żeby dobrze zadbać o włosy wiosną i odpowiednio je wzmocnić. Czasem wystarczą naturalne sposoby pielęgnacji, z których dawniej korzystały choćby nasze mamy i babcie. Przykładem są wszelkie płukanki czy herbatki – odpowiednie receptury tychże można przygotować na bazie ziół i wyciągów, które znajdziesz w sklepach zielarskich. Na włosy wzmacniająco wpływa np. pokrzywa, skrzyp polny, czarna rzepa czy łopian. Z roślin tych można zrobić wzmacniające płukanki lub stosować je jako napary do picia. Wyciągi z tych roślin ograniczają znacząco wypadanie włosów, które bardzo często pojawia się wczesną wiosną.
Dobrym sposobem na uelastycznienie łodygi włosa i sprawienie, by była mniej podatna na uszkodzenia i łamliwa, jest regularne olejowanie włosów. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie jaką porowatością cechują się Twoje włosy. Włosy o wysokiej porowatości bardzo dobrze zareagują na olejowanie olejem z pestek winogron, arganowym, olejem z mango lub z marakui. jeżeli posiadasz włosy średnio porowate, miej pod ręką olejek z awokado, oliwę z oliwek, olej migdałowy lub makadamia. Masło shea, olej kokosowy, olej babassu lub masło kakaowe będą z kolei najlepsze do olejowania włosów o niskiej porowatości. Jakie efekty przyniesie wiosenne olejowanie włosów? Oleje skutecznie naprawiają uszkodzenia powstałe na łodydze włosa, odżywiają łodygi i pięknie je nabłyszczają. Warto olejować włosy choć raz w tygodniu, najlepiej na całą noc lub chociaż przez 1 – 2 godziny. Taki nawyk sprawi, iż włosy staną się zdecydowanie bardziej miękkie i będą wyglądały zdrowo.
Innym prostym i naturalnym sposobem na piękne włosy po zimie jest masaż skóry głowy. Najlepiej wykonywać go codziennie – opuszkami palców lub specjalnymi masażerami do skóry głowy. Masowanie skóry na głowie zdecydowanie ją rozluźnia, sprawia, iż w skórze poprawia się mikrokrążenie, a mieszki włosowe są tym samym lepiej odżywione i dotlenione. To bezpośrednio przekłada się na wzmocnienie włosów oraz pobudza je do intensywniejszego wzrostu. Najlepiej jest masować skórę głowy wówczas, gdy aplikujemy na nią wcierkę lub tonik. Masaż jeszcze pogłębi dobroczynne działanie kosmetyku, a dodatkowo świetnie zrelaksuje, ponieważ na skórze naszej głowy znajduje się mnóstwo receptorów czuciowych.
Suplementy diety na wzmocnienie włosów
Jeśli wiosną postawisz na zdrową dietę, stosowanie suplementów może okazać się niepotrzebne. Bywa jednak i tak, iż warto je wprowadzić i suplementacją dodatkowo wzmocnić włosy.
Naszym włosom potrzebna jest cała gama różnych witamin oraz mikro- i makroelementów, by były bujne i zdrowo rosły. Podstawa to dieta – o tym już pisaliśmy. Wprowadź do niej na co dzień morskie ryby, świeże warzywa i owoce, orzechy i pestki, nabiał i chude mięso oraz nienasycone oleje, a zauważysz, iż Twoje włosy znacząco piękniej wyglądają, a skóra na głowie jest zdrowa i dobrze nawilżona.
Można wspomóc się dobrą suplementacją, jednak nigdy nie powinna być ona zamiennikiem zdrowej diety. Dobrym wyborem na wiosnę będzie preparat bogaty w biotynę, a więc witaminę B7. Biotyna usprawnia transport siarki wewnątrz włosa, a włos dzięki temu staje się wyjątkowo silny i elastyczny. Suplementy do włosów zawierają także często zestaw pierwiastków w postaci miedzi, cynku i żelaza. To bardzo korzystne zestawienie, ponieważ zdecydowanie ogranicza ono wypadanie włosów, sprawia, iż ich kolor jest intensywniejszy i ogranicza powstawanie niekorzystnych zmian strukturalnych wewnątrz włosów. Dobrymi suplementami na wiosnę będą także te z aminokwasami jak L – cysteina, L – metionina czy L – lizyna. Biorą one udział w syntezie keratyny orz w procesach wzrostu i naprawy komórek. Stosując suplementy pamiętaj o samokontroli i regularności, by efekty suplementacji były widoczne i długotrwałe.
Wizyty u fryzjera wiosną
Po zimie możemy zdjąć w końcu czapki czy opaski i zadbać o nową fryzurę. Choć na wiosnę chcemy odmienić swój wygląd, to lepiej nie poddawać włosów od razu intensywnej koloryzacji. Daj im się zregenerować po zimie, wzmocnij je i nawilż, a następnie umów się na koloryzację czy wykonanie ciekawej fryzury.
By wzmocnić włosy warto jest je skrócić poprzez podcięcie końcówek. Obetnij to, co jest zniszczone i połamane. Skrócone o 3, 5 lub 10 cm włosy będą prezentowały się świeżo i zdrowo. Regularne podcinanie włosów (np. co 2 – 3 miesiące) pozwoli usunąć wszelkie zniszczone końcówki, a dzięki temu włos nie będzie niszczył się coraz wyżej. U progu wiosny warto także poddać się specjalistycznemu zabiegowi pielęgnacyjnemu w gabinecie fryzjerskim.
Podsumowując…
Włosów nie da się wzmocnić szybkim i jednorazowym działaniem. Wzmacnianie włosów to proces, który warto zapoczątkować u progu przedwiośnia. Składać się na niego powinna zdrowa dieta, odpowiednia pielęgnacja, suplementacja oraz zabiegi fryzjerskie. Wdrażając wszystkie te działania unikniesz lub zminimalizujesz problem wypadania włosów. jeżeli jednak zauważasz, iż po zimie wypada ich więcej, nie panikuj – to naturalne. W razie niepokoju zawsze możesz skorzystać z konsultacji u trychologa.