Niebezpieczne pieprzyki, czyli zmiany nowotworowe, powstają najczęściej w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne (UVA i UVB), które po wniknięciu do skóry z biegiem lat powodują jej uszkodzenie. Najczęściej występują na twarzy, szyi, plecach i kończynach, głównie u osób po 50. roku życia, jednak pojawić się mogą w każdym wieku. Sprawdź, jak wyglądają niebezpieczne pieprzyki i zobacz zdjęcia.
Jak powstają niebezpieczne pieprzyki?
Najczęstszą przyczyną zachorowań na raka skóry jest promieniowanie słoneczne UV (ultrafioletowe). Przekroczenie bezpiecznej dawki UV prowadzi do uszkodzenia DNA. Skutkuje to zwykle przedwczesnym starzeniem się skóry (fotostarzenie) i powstawaniem zmarszczek, zdarza się jednak, iż w wyniku przewlekłego osłabienia adekwatności obronnych skóry, dochodzi do powstania nowotworów skóry.
Uszkodzenia wywołane przez promieniowanie słoneczne są nieodwracalne. Podczas gdy opalenizna z czasem zniknie, głębokie zmiany pozostaną na zawsze. Każda kolejna przedłużająca się ekspozycja powoduje dalsze uszkodzenia już osłabionego układu immunologicznego i materiału genetycznego skóry.
Jak rozpoznać niebezpieczne pieprzyki?
Zaniepokoić powinny pieprzyki, które pojawiają się na powierzchni skóry lub bezpośrednio pod nią. Szczególną uwagę powinny również zwrócić pieprzyki, które:
- zmieniają kolor, rozmiar lub kształt,
- różnią się od innych,
- są asymetryczne lub mają nieregularne brzegi,
- są większe niż 6 mm,
- są szorstkie lub łuskowate,
- są wielokolorowe, mają wiele odcieni,
- swędzą,
- krwawią lub się sączą,
- mają perłowy połysk,
- wyglądaj jak rana, ale się nie goją.
Nie zakładaj, iż podejrzany pieprzyk jest mniej groźny, ponieważ nie boli. Nie każda zmiana nowotworowa jest bolesna.
Groźne pieprzyki — zdjęcia
Są 4 rodzaje groźnych pieprzyków, które zaliczane są do nowotworów skóry:
- Rak podstawokomórkowy — jest najczęściej występującym nowotworem skóry i zarazem najmniej groźnym. Rozwija się przez wiele lat bez powodowania uczucia dyskomfortu.
- Rak kolczystokomórkowy — jest drugim pod względem częstotliwości występowania nowotworem skóry. Wyglądem przypomina naciek o powierzchni nierównej, brodawkującej i zrogowaciałej, twardej i zapalnej podstawie. Najczęściej występuje na twarzy, skórze głowy, uszach, dolnej wardze, ramionach i kończynach, ale może pojawić się również na błonach śluzowych i narządach płciowych. Rozpoznany odpowiednio wcześnie jest uleczalny.
- Rogowacenie słoneczne — to stan przedrakowy, który ma postać szarożółtych lub szarobrunatnych nawarstwień rogowych o suchej, nierównej powierzchni lub ognisk rumieniowo-złuszczających, niekiedy o brodawkowatej powierzchni, niektóre z nich przypominają strukturą i kształtem róg zwierzęcy. Występuje często na twarzy, dekolcie, grzbietowej powierzchni rąk, uszy i skóra głowy. Wyleczenie zapobiega przejściu w raka kolczystokomórkowego.
- Czerniak — najrzadziej występujący, ale zarazem najbardziej niebezpieczny nowotwór skóry. Może pojawić się u osób w każdym wieku, jednak częściej jest obserwowany u osób starszych. Czerniak może przyjmować postać ciemnych płaskowyniosłych plam barwnikowych, o nieregularnych brzegach lub plam wielokolorowych, gwałtownie rosnących, różowych lub czerwonych plam, a choćby wielokolorowych, cielistych lub ciemnych guzków. Wymaga natychmiastowego leczenia.
Co zrobić, kiedy zauważymy niepokojącą zmianę?
Jeśli niepokoi Cię znamię na ciele, koniecznie udaj się do dermatologa, który stwierdzi, czy jest ona groźna, czy też nie. Nigdy nie ignoruj żadnej zmiany, nie czekaj, aż sama zniknie.