„Do małego, sennego miasteczka przyjeżdża agent FBI, żeby poprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa młodej kobiety…” Tak mógłby brzmieć (i brzmi) początek streszczenia prawie każdego amerykańskiego serialu i filmu kryminalnego. Nazwa Fabryka Snów nie wzięła się znikąd – to właśnie z jej taśmy masowo schodzą podobne do siebie produkcje. Ten wypróbowany i ograny schemat wziął na warsztat Dawid Lynch. Można było się spodziewać, iż wyjdzie z tego niecodzienny serial (wyszedł), ale to, czym Twin Peaks okazało się na końcu, to była…
Rewolucja w amerykańskich serialach
Pod koniec lat 80. w amerykańskiej telewizji królowały sitcomy, które w zabawny sposób opisywały rzeczywistość mieszkańców tego kraju. Twin Peaks miał być czymś zupełnie nowym. Stacja ABC, podejmując współpracę z Lynchem była świadoma kontrowersji wokół niego. Z drugiej strony był to reżyser z licznymi nagrodami i trzema nominacjami do Oscara. David Lynch i Mark Frost (współtwórca serialu) nie zawiedli.
Po dość standardowym początku, Twin Peaks idzie w ekscentrycznym kierunku. Próba rozwiązania zagadki przeplata się z logiką i zjawiskami paranormalnymi. Forma kryminału jest tu bardziej osią fabularną, wokół której przeplatają się motywy z każdego rodzaju produkcji. Czasami serial przypominał horror, innym razem romans, wątków komediowych również nie brakowało. Lynch stworzył kryminał mydlany
Czarnej Chacie naprawdę były czytane przez aktorów wspak, a następnie nagrane i puszczone od tyłu. Czegoś takiego amerykańscy widzowie jeszcze nie doświadczyli.
Niektórzy pracownicy ABC nie byli przekonani do Twin Peaks. Byli pewni, iż ten serial będzie porażką, a stacja stanie się pośmiewiskiem w branży. Jednak dzieło Lyncha i Frosta zbierało dobre recenzje od krytyków filmowych, a widzowie byli zachwyceni. Do nich zaliczamy się też my. Dlatego chcieliśmy przyjechać do deszczowego stanu Waszyngton napić się cholernie dobrej kawy, zjeść słynny placek z wiśniami i znaleźć miejsca, w których „sowy nie są tym, czym się wydają”. No i zobaczyć…
Zło, które czai się w waszyngtońskich lasach
Na początku Bob, który nagle pojawiał się na ekranie i już pozostał w koszmarach mieszkańców Twin Peaks, nie był w ogóle uwzględniony w scenariuszu. W czasie kręcenia pilota jeden z członków ekipy technicznej – scenograf Frank Silva chciał się bezskutecznie ukryć za łóżkiem Laury. Lynch zostawił to ujęcie. W kolejnej scenie, kiedy Sarah krzyczy z przerażenia i zakrywa sobie usta dłonią, reżyser zauważył, iż w lustrze widać odbicie Franka, który ponownie przez przypadek pojawił się w kadrze. Wtedy dopiero Lynch wpadł na pomysł stworzenia Boba. Wszystkie sceny zostały wykorzystane w serialu, a Frank Silva dostał rolę w Twin Peaks.
Po stronie dobra mamy głównego bohatera, agenta specjalnego Dale’a Cooper’a (Kyle MacLachlan). Postać, z którą gwałtownie można się utożsamić i polubić. Zwłaszcza jej dziwactwa i zwyczaje. Co ciekawe, agent Cooper został stworzony na podobieństwo Lyncha. Obydwoje lubili medytację, ciastka, nagrywać na dyktafon swoje myśli i przesiadywać w przydrożnych knajpach.
Pozostałe postaci też robią klimat serialu – w Twin Peaks znajdziemy nie tylko stereotypowego szeryfa, obowiązkową famme fatale, lokalnego bogacza, nieodzowną intrygantkę i buntownika, ale także szaloną kobietę bez oka, ekscentrycznego psychiatrę, damę rozmawiającą z pieńkiem, olbrzyma i (do kompletu) karła. Postacie trudno spotkać w realnym życiu, za to możemy pojechać do samego miejsca akcji, chociaż poczuć jego klimat i zobaczyć…
Jak wygląda miasteczko Twin Peaks po 30 latach?
Problem w tym iż miasteczko Twin Peaks również nie istnieje Serial został nakręcony w dwóch sąsiadujących ze sobą miejscowościach – North Bend i Snoqualmie w stanie Waszyngton. Tak naprawdę tylko pierwszy odcinek powstał w oryginalnych lokalizacjach. Potem wszystkie miejsca odtworzyli w studio w Los Angeles ;( Nie przeszkadza to w tym, żeby poczuć się tam jak w serialu. Chodziliśmy po głównej ulicy North Bend i czuliśmy, iż to jest właśnie Twin Peaks, niektóre miejsca w nim grały, te które nie – z powodzeniem mogłby to zrobić.
The Great Northern i Snoqualmie Falls
Lokalizacja: 6501 Railroad Ave SE, Snoqualmie
To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Twin Peaks – pojawia się choćby w czołówce. Główny bohater Dale Cooper mieszka w tym hotelu przez cały czas trwania śledztwa. Poza tym w The Great Northern znajduje się biuro Horne’a
Zewnętrzna część hotelu The Great Northern to w rzeczywistości Salish Lodge & Spa. W sklepie z pamiątkami, w hotelu kiedyś było więcej gadżetów z Twin Peaks, ale w tej chwili nie ma ich wiele.
Kolejnym charakterystycznym punktem Twin Peaks jest wodospad Snoqualmie Falls. Nad nim, na skalistej skarpie stoi serialowy Great Northern Hotel. Czołówka i ujęcia hotelu z zewnątrz były kręcone w tym miejscu, ale jego wnętrze już gdzie indziej (w Kiana Lodge – opis w dalszej części artykułu).
Snoqualmie Falls to ponoć jedna z największych atrakcji w stanie Waszyngton. Wodospad od XIX wieku zasila najstarszą na świecie elektrownię podziemną, która przesyła energię na długie dystanse.
Biuro szeryfa Trumana
Lokalizacja: 7001 396. Drive SE Snoqualmie, WA 98065
Sheriff Departament to kolejne, charakterystyczne miejsce dla serialu Twin Peaks. Bardzo się tam zadomowiliśmy, ale o tym za chwilę. Centrum dowodzenia szeryfa Trumana i jego zastępców prawie w ogóle się nie zmieniło przez te 30 lat. Mieliśmy wrażenie, iż weszliśmy do budynku, który zatrzymał się w czasie, ale trzeba było przyznać, iż ładnie się starzeje.
Obiekt jest bardzo zadbany i spacerując po nim naprawdę można poczuć się jak w Twin Peaks. Przyjazna i luźna atmosfera też pozostała w tych murach Czytałam, iż być może do 2024 roku w miejscu tartaku Packardów i być może biura szeryfa ma powstać kompleks mieszkaniowy. Jeszcze nie wiadomo, czy tak będzie na pewno, ale jest szansa, iż w niedalekiej przyszłości to miejsce przestanie istnieć
Obecnie w tym miejscu znajduje się „DirtFish”, czyli szkoła jazdy rajdowej. Jednak to nie budynek tworzy klimat tego miejsca, ale pracujący w nim ludzie. Przywitała nas miła Pani, która od razu zapytała, czy chcemy zrobić sobie zdjęcie za biurkiem i wczuć się w postać serialowej Lucy.
Każdego dnia przyjeżdża tutaj 5-10 grup, aby zobaczyć biuro Szeryfa z Twin Peaks. Z jednej strony rozumiem, iż dla nich ten film to darmowa reklama, ale z drugiej podziwiam, iż są tak wyrozumiali dla serialowych pielgrzymek. Bez problemu mogliśmy sobie pochodzić po całym obiekcie, robić zdjęcia i jeszcze pogadać sobie z panią z recepcji.
Kiedyś myślałam, iż Amerykanie często są sztucznie mili. Podczas tego wyjazdu zmieniłam zdanie. Oni są tak wychowywani i każda osoba, która do nas zagada, uśmiechnie się i zapyta, czy nie potrzebujemy pomocy, wygląda na bardzo szczerą i zainteresowaną. choćby już się przyzwyczaiłam do tego, iż na rest area wszyscy się witają
W Biurze szeryfa szczęśliwi będą nie tylko fani serialu ale i czterech kółek. Właściciel szkoły DirtFish posiada pokaźną kolekcję pamiątek, pochodzących od różnych kierowców: kaski, plakaty, autografy, mnóstwo kombinezonów (np. Sebestiena Lobea, Davida Coultharda, Fernando Alonso, Valtteriego Bottasa, Jeffa Gordona, długo by wymieniać). Oczy się świecą na ten widok. Na samym wejściu, oprócz przemiłej pani z recepcji, powitały nas samochody stworzone na potrzeby rajdowej homologacji. Zobaczyć Renault 5 Turbo (jedno z 5 tys. wyprodukowanych) i Peugeota 206 T16 (jeden z 216 egzemplarzy) nie jest łatwo w ogóle, a co dopiero w USA, które nie są znane z fascynacji rajdami. Niespodziewane mikro muzeum motoryzacji leżące na trasie śladami serialu Davida Lyncha, tego się nie spodziewaliśmy
Tartak Packardów
Lokalizacja: 7001 396. Drive SE Snoqualmie, WA 98065
Naprzeciwko biura szeryfa znajduje się tartak Packardów. kilka już z niego zostało, ale charakterystyczny komin cały czas widnieje na mapie Twin Peaks.
Double RR Diner w miasteczku Twin Peaks
Lokalizacja: 137 W North Bend Way North Bend
Serialowe Double RR Dinner znajduje się przy jednym z głównych skrzyżowań w miasteczku North Bend. Bardzo łatwo zauważyć żółto-czerwony szyld, który od 30 lat prawie się nie zmienił – no może oprócz nazwy. W rzeczywistości lokal nazywa się Twede’s Cafe. Przyjechaliśmy tutaj w niedzielę i musieli czekać w kolejce do wejścia 40 minut. Po tylu latach, fani cały czas tłumnie odwiedzają Twin Peaks
Double RR to miejsce, w którym warto zjeść placka z wiśniami i napić się cholernie dobrej kawy, koniecznie czarnej jak bezksiężycowa noc. Podobno po wielu latach „New York Times” próbowało odtworzyć przepis na słynny placek z wiśniami. Stwierdzili, iż jeżeli go zapakujemy, przetrwa i tydzień, zawinięty w plastik jak Laura Palmer.
Przepis pozostaje tajemnicą Twede’s Cafe, czyli Double RR, w którym przesiadywali mieszkańcy Twin Peaks. Wiśnie zalane kisielem z odrobiną ciasta nie były jakieś powalające, ale też nie były tak złe, jak czytałam. Kawa też nie jest tym, co mglibyśmy wyobrażać sobie po wchłanianiu kolejnych odcinków. Na szczęście, Twede’s Cafe wygląda bardzo podobnie jak Double RR 30 lat temu. Może fotele są trochę inne i lokal wydaje się mniejszy niż w serialu. Charakterystyczna jest także podłoga w czarno-białą kratę i czerwone stołki barowe.
***
Pionerr Coffee nie pojawia się w serialu, ale bardzo polecamy tam zajrzeć. Serwują naprawdę dobrą herbatę, kawę i ciasta. Z kolei w łazience znajdują się obrazy do kupienia z motywem Twin Pekas. Wiem, dziwne miejsce prezentacji sztuki na sprzedaż
Mural „Welcome to Twin Peaks”
Lokalizacja: 137 W North Bend Way North Bend
Na tyłach baru Twede’s Cafe znajduje się mural z tablicą powitalną z czołówki. Bardzo polecam tam zajrzeć, ponieważ nie tylko świetnie wygląda, ale to jedyna tabliczka „Welcome to Twin Peaks” w mieście.
Brak oryginalnej tablicy powitalnej z czołówki seriali
Lokalizacja: 41433 SE Reing Road w Snoqualmie
Bardzo liczyłam na to, iż tablica powitalna „Welcome to Twin Peaks” z czołówki serialu będzie stała przy drodze, ale niestety jej nie było. Kilka razy została skradziona i zdewastowana. Teraz wystawiana jest tylko na specjalne okazje. Mimo wszystko warto tu przyjechać, włączyć muzykę z czołówki i przejechać ten fragment choćby bez powitalnej tablicy
Serialowe Twin Peaks miało być o wiele mniejsze. W oryginalnym scenariuszu liczyło 5121 mieszkańców, ale właściciele stacji ABCI przerazili się, iż nikt nie będzie chciał oglądać serialu o życiu na wsi, więc dopisali jeszcze jedno zero.
Bendigo Boulevard North
Jedno ujęcie z czołówki znajduje się na światłach tuż za serialowym Double RR Klimat serialu tworzyła też ścieżka dźwiękowa Angelo Badalamentiego. Już od początkowych minut wprowadzała nas w nastrój Twin Peaks. Zauważycie, iż konkretna melodia zawsze pojawiała się w scenach z Laurą. Podobnie w momentach, kiedy na ekranie gościła Audrey – ten kawałek nazywa się Taniec Audrey. głowne postaci miały swoje motywy przewodnie, charakterystyczne do tego stopnia, iż „po jednej nutce” można było zgadnąć kto pojawi się na ekranie.
The Roadhouse – bar dla motocyklistów
Lokalizacja: 4200 Preston-Fall City Road Southeast Fall City , WA 98024
W Fall City, obok Snoqualmie znajduje się Roadhouse, czyli serialowy Bang Bang Bar. Zewnętrzny elementy tego obiektu były używane jako bar dla motocyklistów, park zakochanych i miłośników muzyki na żywo. Fasada pojawia się w scenie, w której Donna Hayward zakrada się do baru i rozpoczyna bójkę.
Występami muzycznymi w Roadhouse kończyły się niektóre odcinki, ale miała tu miejsce też ważna scena. Olbrzym, który pojawił się w wizji Coopera, ostrzega, iż „To znowu się dzieje”.
Wnętrza baru zostały nakręcone w Seattle w Cornish College of the Arts, a dokładnie w Raisbeck Performance Hall (1000 Lenora Street, Seattle).
Bookhouse, czyli Chłopcy z czytelni
Lokalizacja: 4200 Preston Fall City Rd SE
Wielki Ed i szeryf Truman założyli stowarzyszenie „Chłopcy z czytelni”, które miało na celu zwalczanie zła, kryjącego się w lasach Twin Peaks. To ono doprowadza do mrocznych wydarzeń w mieście. Cooper wraz z kilkoma członkami odwiedzili siedzibę tajnego klubu tzw. Bookhouse, gdzie „mężczyźni są prawdziwymi mężczyznami, a sowy wcale nie są tym, czym się wydają”. Sceny wewnątrz były kręcone w Kalifornii w barze The Old Place, a zewnętrzna część kryjówki w budynku obok Roadhouse w Snoqualmie Valley.
Dom Laury Laury Palmer
W dwóch pierwszych sezonach pojawiał się dom w Monroe przy 534 S. Lewis Street. Z kolei w trzecim sezonie i filmie „Ogniu krocz za mną” wykorzystano dom z Everett przy 708 33rd Street. Jak patrzyłam na ten dom, to od razu miałam w głowie scenę, w której matka Laury Palmer – Sarah obserwuje schody, prowadzące do sypialni Laury, gdzie czaiła się nadprzyrodzona istota w postaci Boba.
W 2014 rok sprzedano dom Palmerów za 500 000 dolarów, a jego celem było przekształcenie go w muzeum Twin Peaks. Pomysł nie doszedł do skutku.
Kto zabił Laurę Palmer?
Gorbaczow dzwonił do Georga Busha z pytaniem, czy wie, kto zabił Laurę Palmer. A jak nie wie, to żeby skorzystał ze swoich znajomości i się tego dowiedział. Jedno źródło podaje, iż sami twórcy nie wiedzieli, kto jest zabójcą i nie chcieli ujawniać tej tajemnicy w pierwszym sezonie. Z kolei widzowie po zakończeniu pierwszej serii domagali się odpowiedzi na najważniejsze pytanie. Stacja ABC zdecydowała się kontynuować serię, ale twórcy mieli wyłożyć karty na stół. I tutaj zaczęła się równia pochyła.
Tajemnica wyjaśniła się w połowie drugiego sezonu i wtedy oglądalność zaczęła bardzo spadać. Nie udało się pobić rekordu popularności odcinka pilotażowego, ale pierwszy sezon obejrzało ponad 18 milionów widzów. My też po dowiedzeniu się, kto zabił Laurę Palmer, nie byliśmy aż tak zainteresowani dalszym oglądaniem serialu. Drugi sezon był ciekawy, ale miał za dużo wątków i trochę stracił tą zagadkową aurę. Po zakończeniu drugiego sezonu stacja ABC zakończyła produkcję.
Niemiecka konkurencyjna do nadającej stacji Twin Peaks SAT.1 ujawniła w swojej telegazecie, kto zabił Laurę Palmer. Jako powód podali, iż zabójca „był wściekły, bo brała narkotyki”. To wszystko miało miejsce jeszcze przed emisją odcinka, w którym dostaliśmy odpowiedź na najbardziej nurtujące pytanie dekady.
Inne źródła podają, iż nakręcili dwie różne wersje zabójstwa Laury Palmer. Gdzie indziej przeczytałam, iż reżyserzy chcieli zachować tożsamość mordercy w tajemnicy choćby przed obsadą i ekipą. Dawali aktorom fałszywe skrypty, które miały w sobie różne „ostrzeżenia” typu „to jest zakończenie serialu”, „nie zostawiaj tego nigdzie”, „to jest zabójca”.
Tutaj nie napiszę, kto zabił Laurę Palmer, żeby nie spoilerować osobom, które jeszcze nie oglądały Twin Peaks.
Dom Eda i Nadine
Dom Eda i Nadine przez te wszystkie lata aż tak się nie zmienił. Pojawiło się białe ogrodzenie ze sztachet, zmieniono frontowe okno i wzbogacili ogród w więcej roślin.
Big Ed’s Gas Farm
Lokalizacja: 8606 Preston Fall City Rd, Preston
1130 E North Bend Way, North Bend
Stacja benzynowa Eda była kręcona aż w trzech miejscach. Odcinek pilotażowy, w którym Wielki Ed czeka na Normę znajduje się w Preston. Pompy gazowe usunięto zaraz po emisji programu. Pozostałe odcinki były kręcone w Kalifornii. jeżeli uważnie obejrzycie Twin Peaks, to zobaczycie kontrast pomiędzy stacją benzynową z deszczowego Waszyngtonu a suchą lokalizacją w Kalifornii. Z kolei w trzecim sezonie pojawia się stacja benzynowa z North Bend.
Most Ronette Pulaski
Lokalizacja: Reinig Bridge
Jedną z najbardziej przerażających scen była ta, w której zaginiona Ronette Pulawski nagle wraca do domu. W serialu widzimy jak cała oszołomiona przechodzi przez most kolejowy. Tory kolejowe zostały usunięte, a most utwardzono, dzięki czemu teraz jest częścią ścieżki spacerowo-rowerowej.
Dom Leo i Shelly
Lokalizacja: 8304 372nd Pl SE
Kiedy Lynch zapytał właścicielki, czy może wykorzystać wizerunek domu w swoim serialu, od razu się zgodziła. Stwierdziła, iż tylko trochę posprząta i dom będzie gotowy. Na co Lynch odpowiedział: „NIE! Jest idealnie, tak jak jest!”. Te niedoróbki, bałagan na podwórku bardzo mu odpowiadały. Mädchen Amick pierwotnie była rozważana do roli Donny, ale angaż dostała inna aktorka. Frost i Lynch tak bardzo polubili Amick, iż stworzyli dla niej rolę Shelly.
Park Snoqualmie Point
Lokalizacja: 37580 Winery Rd, Snoqualmie
To miejsce trochę się zmieniło, ale przez cały czas można znaleźć wzgórze, na którym Laura, James i Donna zrobili sobie piknik. Postać Laury Palmer miała pojawić się tylko na początku, jako zwłoki zawinięte w plastik, ale Sheryl Lee zrobiła na Lynch’u bardzo dobre wrażenie, grając scenę piknikową. Reżyser „ożywił” Laurę w Czarnej Chacie i stworzył postać jej kuzynki Maddy, którą zagrała ta sama aktorka.
Elk’s Point Bar
Lokalizacja: Smokey Joe’s Bar and Grill 38600 SE King St
Smokey Joe’s Tavern, a filmowy Elk’s Point Bar pojawił się w trzecim sezonie Twin Peaks. Podczas delektowania się Krwawą Mary Sarah (matka Laury) spotyka agresywnego kierowcę ciężarówki, który zakłóca jej spokój. Chcieliśmy tam wstąpić na piwo, ale już nie starczyło nam czasu. Smokey Joe’s to typowy amerykański diner – staromodny, z przestarzałym wystrojem, lokalnymi klientami i tanim piwem. Przyćmione oświetlenie dodaje klimatu temu miejscu
Szkoła średnia w Twin Peaks
Lokalizacja: 8561 Meadowbrook Way SE
Stara szkoła średnia została zburzona w 2019 roku. Na jej miejscu powstała bardziej nowoczesna konstrukcja.
Kiana Lodge
To tutaj rozpoczęła się historia morderstwa w Twin Peaks. Pewnego ranka, wychodząc na ryby, Pete dostrzega ciało zawinięte w folię obok plaży. „Jest martwa. Zawinięta w plastik!” to jedne z pierwszych słów, które usłyszeli widzowie Twin Peaks. Scena, w której znaleziono ciało Laury przy wielkim pniu drzewa, była nakręcona przed Kiana Lodge.
Zewnętrzna fasada Kiana Lodge była wykorzystana jako dom Packardów.
W Kiana Lodge kręcono ujęcia wewnątrz serialowego Great Northern Hotel w Twin Peaks. Mieliśmy to szczęście, iż mogliśmy wejść do środka i poszukać kadrów z serialu. To miejsce ma swój niepowtarzalny klimat, nie tylko ze względu na Twin Peaks. Mam wrażenie, iż wieje elementów w tym pomieszczeniu nie było zmienione przez te wszystkie lata. Tutaj można poczuć się jak w Twin Peaks. Na przestrzeni lat Kiana Lodge została częściowo odnowiona, ale zachowano jej rdzenny charakter. Najbardziej rozpoznawalnymi elementami są malowidła ścienne w stylu Native Coastal Art – na pewno kojarzycie je z serialu. Kamienny kominek, totem i charakterystyczny drewniane meble, które pojawiły się w serialu, również przez cały czas tam są.
W odcinku pilotażowym kręcono tu sceny z lobby hotelowego. Z kolei hotelowy pokój łosia był używano jako jadalnia i biuro Bena Horne’a. Zdjęcia do kolejnych odcinków powstały w Los Angeles, a wnętrza Kiana Lodge odtworzono w studio.
Wycięta scena w altance
Lokalizacja: 38600 SE King St, Snoqualmie WA
Usunięta scena w altance była pierwszą wspólną sceną nakręconą z Cooperem i Trumanem. Znajduje się ona w okolicy Smokey Joe’s i Muzeum Kolei. W serialu biała altanka pojawiła się, kiedy James i Maddy rozmawiają o tajemnicach rodzinnych. Ta altana znajdowała się w Malibou Lake Mountain Club w Agoura Hills w Kalifornii, ale niestety spłonęła w 2018 roku.
„Do zobaczenia za 25 lat”
Jedne z ostatnich kwestii, jakie słyszymy w serialu to rozmowę Laury i Coopera w Czarnej Chacie. Dziewczyna powiedziała: „do zobaczenia za 25 lat”. Wtedy być może nikt nie to nie zwrócił uwagi, ponieważ produkcja serialu została zakończona.
Trzy dni później, Lynch napisał: „Drodzy przyjaciele z Twittera… to się znowu dzieje. #cholerniedobrakawa”, dodając link do strony Showtime, z którą realizował nowy projekt. Producenci nie wyrobili się z emisją serialu po 25 latach, tylko rok później światło dzienne ujrzał trzeci sezon Twin Peaks. Trudno było nam nadążyć za wizją artystyczną trzeciego sezonu. Ta seria zdecydowanie nie należy do naszych ulubionych, ale jesteśmy gotowi dać jej kolejną szansę.
Dwa dni zwiedzania stanu Waszyngton śladami Twin Peaks było świetnym przeżyciem. Te miejsca wyglądają tak, jakby czas się tu zatrzymał w czasach Twin Peaks. Za kilka tygodni jeszcze zobaczymy lokalizacje serialowe z Kalifornii
Kadry z filmu – źródło:
https://moviemaps.org/movies/qo
https://twinpeaksblog.com/