W kuchni mają miejsce różne sytuacje - często związane z gotowaniem właśnie. Brak dostosowania odpowiedniej temperatury do potrawy może sprawić, iż np. gęsty sos czy bigos zostanie na dnie garnka. Czasem też po prostu zapominamy wyłączyć potrawę na czas, a ta wykipi i przypali się z zewnętrznej strony.
REKLAMA
Zobacz wideo Kuchenne katastrofy. Jak uratować zbyt słoną lub za tłustą zupę? Jak wyczyścić przypalony garnek?
Jak wyczyścić przypalony garnek, jeżeli nie jest to intensywnie przypalone jedzenie?
To, jak wyczyścić przypalony garnek będzie też zależało właśnie od tego, jak mocno przywarła nam we środku potrawa. jeżeli zdążyliśmy się gwałtownie zorientować, może się okazać, iż wystarczające będzie, by po prostu nalać do środka płynu do naczyń i wody i pozostawić na kilka godzin, by całość namiękła. Następnie należy dokładnie umyć i osuszyć.
Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej?
Są to garnki chyba najczęściej spotykanych w kuchniach. Tym bardziej warto wiedzieć, jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej.
Jednym z najskuteczniejszych środków w kuchni jest sól i soda oczyszczona. Dzięki nim można bardzo wiele zdziałać - także w zakresie czyszczenia.
W przypadku soli należy na początek zalać dno garnka wodą w takiej ilości, by brzeg był kilka centymetrów powyżej linii spalenizny i zagotować. Następnie wsypać kilka łyżek soli, wymieszać i zostawić na noc. Może się okazać konieczne podgrzanie roztworu, jeżeli przypalenia nie będą schodzić.
Sodę oczyszczoną natomiast wsypujemy obficie i dolewamy wody tyle, by na wierzchu spalenizny powstała gęsta papka. Zostawiamy na noc, a następnego dnia szpatułką należy zeskrobać z dna mieszankę sody z przypaloną potrawą.
Przypalony garnek - jak wyczyścić? Domowe sposoby
A co jeżeli te metody nie zadziałają? Można także wypróbować inne, które także możliwe są w warunkach domowych bez kupowania specjalnych detergentów. A więc, jeżeli mamy "na tapecie" przypalony garnek - jak wyczyścić? Domowe sposoby wcale nie muszą być gorsze czy mniej skuteczne.
Można spróbować użyć znanego i popularnego napoju, który powszechnie znany jest także jako świetny odrdzewiacz. Mowa tutaj oczywiście o coli. Należy wlać ją do garnka do wysokości kilku cm powyżej przypalenia i zagotować. Następnie umyć.
Kolejnym sposobem, ale tylko w stosunku do lekkich przypaleń, może być użycie plasterków cytryny. Należy natrzeć nimi ścianki garnka i przypalone miejsca, a następnie zalać ciepłą wodą. Po kilku godzinach należy spróbować umyć garnek.
A jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany?
Także i tego rodzaju naczyń nie brakuje w polskich kuchniach. W nich niestety potrawy częściej przywierają niż w garnkach ze stali. Są one mniej wdzięczne do czyszczenia, a często w miejscu, gdzie doszło do przypalenia, zostaje ciemniejszy ślad.
Co zatem zrobić? Jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany? Wystarczy na jego dno wsypać obficie sól lub sodę oczyszczoną, a następnie zalać wodą powyżej linii przypalenia. Zagotować i zostawić na kilka godzin. Następnie zeskrobać szpatułką resztki jedzenia i umyć płynem do naczyń.
Jak wyczyścić przypalony garnek w środku? Inne metody
Zaskakującym, ale skutecznym sposobem, jest użycie tabletki do zmywarki. Jak wyczyścić przypalony garnek w środku z jej wykorzystaniem? Wystarczy wrzucić ją do garnka i zalać wrzątkiem, a następnie odstawić na noc. Następnego dnia należy wylać płyn i po prostu umyć środek płynem do naczyń i gąbką.
Świetnie do czyszczenia tego rodzaju zabrudzeń nadaje się również proszek do pieczenia. Wystarczy wsypać go na dno garnka w dużej ilości i zalać gorącą wodą. Następnie odstawić na noc. Potem wylać roztwór i jak przy tabletce do zmywarki, tak i tu należy umyć garnek.
Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz?
Nie sposób zapominać, iż przypalenia mogą występować nie tylko w środku naczynia. Niejednokrotnie zdarzy się przecież, iż np. potrawa nam wykipi, pocieknie po ściance garnka itp., a płomień kuchenki sprawi, iż potrawa przywrze po tej stronie. Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz?
Można z powodzeniem zastosować dedykowane detergenty, które z reguły bardzo skutecznie czyszczą i to bez większego wysiłku. jeżeli chodzi o domowe sposoby, to najlepiej sprawdzi się tutaj soda oczyszczona lub sól. Wtedy takim roztworem i gąbką należy czyścić przypalone miejsca, ale należy też uważać, by nie uszkodzić powierzchni.