Jak wybrać schody na poddasze? Rodzaje, zalety i najważniejsze cechy

dom21wieku.pl 4 dni temu

Masz w domu strych, na który trudno się dostać i chcesz ułatwić sobie dostęp do tej przestrzeni? A może dopiero budujesz dom i zastanawiasz się, jakie schody na poddasze są w tej chwili najpraktyczniejsze? Wybór tego elementu powinien być dobrze przemyślany. Schody mogą różnie wyglądać, być mniejsze lub większe, składane albo zamontowane na stałe. jeżeli chcesz zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, zdecyduj się na schody, które można schować. To jednak nie koniec decyzji, jakie Cię czekają. Musisz także wybrać odpowiedni rodzaj schodów składanych, zastanowić się nad ich wymiarami, zabezpieczeniami i materiałem wykonania. Na co dokładnie zwrócić uwagę? Odpowiadamy!

Zalety składanych schodów na poddasze – kiedy warto je wybrać?

Chowane schody na poddasze to doskonały wybór zwłaszcza do domów o mniejszym metrażu, choć dodatkowe wolne miejsce zawsze jest zaletą. jeżeli lubisz praktyczne rozwiązania, takie schody z pewnością Ci się spodobają. W przeciwieństwie do zwykłych schodów, montowanych na stałe, pozwalają bowiem na zagospodarowanie przestrzeni pod poddaszem. Co ważne, nowoczesne schody składane są nie tylko funkcjonalne, ale także bezpieczne i wygodne w użytkowaniu oraz estetyczne. Dzięki dużej różnorodności dostępnych modeli bez trudu dobierzesz idealny model dla siebie. Składane schody sprawdzają się zarówno w domach, gdzie na strych wchodzi się bardzo rzadko, jak i tam, gdzie poddasze zostało zaaranżowane na pokój gościnny, gabinet czy domowe kino.

Najpopularniejsze rodzaje składanych schodów na poddasze

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów chowanych schodów. Różnią się mechanizmem składania, materiałami użytymi do produkcji, a choćby designem. Wybór odpowiedniego modelu powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji domowników oraz kształtu, rozmiaru i układu pomieszczenia, do którego schody będą zsuwane. Poniżej przyglądamy się dokładniej dwóm najpopularniejszym rozwiązaniom: standardowym składanym schodom strychowym oraz nowoczesnym schodom nożycowym.

Standardowe składane schody strychowe

Klasyczne składane schody na poddasze przypominają wyglądem drabinę, jednak są dużo stabilniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Cechuje je wytrzymała konstrukcja, dzięki której choćby codzienne wchodzenie po stopniach nie wpływa znacząco na stan schodów. Taki model może Ci służyć przez długie lata. Do jego zalet należy też łatwa obsługa. Przemyślana konstrukcja schodów sprawia, iż rozkładają i składają się bardzo płynnie, dzięki czemu zyskujesz szybki i wygodny dostęp do strychu czy poddasza. Warto wybrać model z gumowymi nakładkami na nóżki, dzięki którym schody nie przesuną się podczas wchodzenia czy schodzenia, a także nie zarysują podłogi.

Schody nożycowe

Takie schody na poddasze wyróżniają się dużą lekkością, dzięki czemu do ich obsługi nie potrzeba niemal żadnej siły. Mają bardzo pomysłową konstrukcję – składają się niczym nożyce, skąd wzięła się ich nazwa. Sprawdzają się szczególnie na bardzo ograniczonej przestrzeni, gdzie większe składane schody mogłyby się nie zmieścić albo gdzie właz na poddasze jest mniejszy niż standardowo. Są też znakomitym wyborem do bardzo wysokich pomieszczeń. Wysuwają się i chowają niezwykle łatwo, co zawdzięczają nowoczesnej konstrukcji. Dzięki stabilnym, szerokim i odpowiednio rozstawionym stopniom wchodzenie i schodzenie po nich nie stanowi problemu. Ich wygląd sprawia, iż pasują zwłaszcza do industrialnych i minimalistycznych wnętrz, choć oczywiście aspekty użytkowe są w tym przypadku dużo ważniejsze.

Na jakie cechy składanych schodów na poddasze zwrócić uwagę?

Wybierając składane schody na poddasze, zwróć uwagę nie tylko na ich rodzaj, ale także na wymiary otworu w suficie, wagę samych schodów czy adekwatności termoizolacyjne. Oto co warto wiedzieć:

  • Niezależnie od tego, czy poddasze jest używane na co dzień, czy jedynie od święta, termoizolacja schodów jest niezwykle ważna. Szczelnie zamykana klapa pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach poniżej poddasza, dzięki czemu dom się nie wychładza i nie dochodzi do strat ciepła.
  • Ważnym elementem składanych schodów na poddasze są również zabezpieczenia, takie jak antypoślizgowe stopnie, gumowe nakładki na nóżki, solidne uchwyty czy blokady zabezpieczające przed przypadkowym złożeniem.
  • Zwróć uwagę również na wymiary schodów: szerokość i rozstaw stopni oraz długość całkowitą. Muszą pasować pod każdym względem do Twojego domu, tak aby nie stanowiły niepotrzebnego niebezpieczeństwa, spowodowanego na przykład niesięganiem do podłogi.
  • Warto się także zorientować, czy wybrane schody na poddasze mają jakieś dodatkowe funkcje – na przykład silnik elektryczny uruchamiany przyciskiem, za pomocą którego same się rozkładają.

Schody na poddasze – z czego powinny być wykonane?

Schody składane mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, aluminium czy stal. Drewniane schody są ładne i solidne, jednak mogą wymagać częstej, czasochłonnej konserwacji. Z kolei schody aluminiowe lub stalowe charakteryzują się wyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Polecamy zwłaszcza odlewane ciśnieniowo aluminium, ponieważ jest dużo lżejsze niż stal bez uszczerbku na wytrzymałości.

Idź do oryginalnego materiału