Jak wybrać regał metalowy? Podpowiedzi, czym kierować się przy zakupie

tarnobrzeg.info 3 dni temu

Metalowe regały są uniwersalne, funkcjonalne i trwałe. Można je wykorzystać do przechowywania przeróżnych elementów – od ciężkich narzędzi, przez przetwory w słoikach, po książki i akcesoria ozdobne (gdy regał stanowi element dekoracyjny przestrzeni mieszkalnej). Jak wybrać idealny model? Czym kierować się przy zakupie? Podpowiadamy!

Kiedy warto postawić na regał metalowy?

Regał metalowy to doskonały wybór do uporządkowania przestrzeni. Szczególnie warto rozważyć jego zakup, jeżeli przedmioty do przechowywania są ciężkie i jest ich sporo. Regały tego typu cechują się bowiem sporą wytrzymałością na większe obciążenia, a jednocześnie bezpieczeństwo ich przechowywania podwyższa montaż przez przykręcenie do ściany. Dodatkowo większość modeli ma regulowane półki, co oznacza, iż można umieszczać je na dowolnej wysokości oraz zwiększać lub zmniejszać ich liczbę.

Tego typu rozwiązanie pozwala na niezwykle wygodny dostęp do przechowywanych przedmiotów. Dzięki regałom metalowym można utrzymać porządek w piwnicach, garażach czy schowkach, czyli miejscach, w których trzyma się rzadziej używane przedmioty, przez co w pomieszczeniu często panuje chaos.

Na regał metalowy warto postawić również wtedy, gdy chce się wprowadzić do wnętrza oryginalny element dekoracyjny. Nie będzie pasował do każdego stylu, ale jeżeli we wnętrzu zastosowano surowe elementy jak beton, cegły czy kamień, to może świetnie wpasować się w tego typu aranżację.

Rodzaje regałów metalowych – który będzie najlepszy?

Regały metalowe są dostępne w różnych wersjach, co pozwala dobrać model idealny do potrzeb. Modele mogą różnić się między sobą zależnie od:

  • wysokości – wysokie regały metalowe świetnie sprawdzą się w garażu czy warsztacie. Mogą sięgać choćby 180-230 cm wysokości. Te niższe natomiast to najlepszy wybór do spiżarni i schowków – można wybierać spośród regałów 3-90 cm wysokości;
  • szerokości – regały mogą być wąskie na 40-80 cm, albo szerokie na 90 do choćby 200 cm. Ich dobór zależy tak naprawdę od ilości dostępnego miejsca i potrzeb. Warto dobrze wymierzyć przestrzeń, tak aby mebel idealnie się w nią wpasował;
  • głębokości – można znaleźć modele o głębokości od ok. 30 do 65 cm. jeżeli regał metalowy ma być umieszczony we wnęce np. w niewielkiej spiżarni połączonej z kuchnią, warto ją dokładnie wymierzyć. Dzięki temu wpasuje się dobrze w wolną przestrzeń, a korzystanie z niego nie było utrudnione. jeżeli natomiast regał będzie dzielić pomieszczenie na strefy, najlepiej, żeby był nieco węższy np. miał 30-45 cm głębokości;
  • liczba półek – najczęściej regały metalowe mają 5 półek, ale istnieje możliwość domontowania kolejnych. Należy tylko upewnić się, iż konstrukcja wytrzyma dodatkowe obciążenie;
  • rodzaju półek – niektóre modele mają metalowe półki, inne – z płyty MDF lub HDF. Metal jest niezwykle wytrzymały, co pozwala na przechowywanie choćby cięższych przedmiotów. jeżeli chodzi natomiast o różnicę między MDF a HDF, to drugi materiał jest twardszy i gęstszy, a więc również – bardziej wytrzymały na zniszczenia. Najczęściej stosuje się go w przypadku regałów metalowych o dużym maksymalnym obciążeniu na półkę;
  • maksymalnego obciążenia – półki w regałach metalowych mogą znosić obciążenia od 5 do choćby 900 kg! Wybierając model do warsztatu czy garażu, najlepiej jest celować w większe nośności, w spiżarniach sprawdzi się średnia nośność, do mieszkań w stylu industrialnym natomiast można dopasować mniej wytrzymałe konstrukcje;
  • kształtu – klasyczne, prostokątne regały mogą być odpowiednie, gdy chce się nimi oddzielić od siebie dwie strefy lub w przypadku, gdy mają wypełnić daną wnękę. Istnieją jednak także regały narożne, które są najlepszym wyborem w niewielkich pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy centymetr dostępnej przestrzeni.

Sposób montażu regału metalowego – na jaki się zdecydować?

Istnieją dwa podstawowe sposoby montażu regału metalowego. Który z nich warto wybrać?

  • Regały metalowe skręcane – są trochę trudniejsze w montażu, ale jednocześnie cechuje je lepsza stabilność i wytrzymałość. Podczas instalacji należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia – śrubokręt lub wiertarkę. Poszczególne elementy – słupki i półki przykręca się do siebie, wykorzystując otwory montażowe. Pozwoli to stworzyć stabilną konstrukcję.
  • Regały metalowe wciskane – nie wymagają używania narzędzi i śrub. Przyda się jedynie gumowy młotek, którym można dla lepszej wytrzymałości konstrukcji dobić połączenia półek. W razie potrzeby tego typu regał można gwałtownie i sprawnie rozłożyć np. podczas przeprowadzki czy zmiany miejsca mebla. Istnieje też możliwość bezproblemowej zmiany ułożenia półek zależnie od danego zapotrzebowania.

Wykończenie i styl – co wpływa na estetykę regału metalowego?

Metalowe regały są najczęściej cynkowane lub malowane proszkowo. Zabezpiecza to je przed niekorzystnymi czynnikami takimi jak wilgoć. Nie ulegają więc korozji i ciężko jest je uszkodzić. Najczęściej są pomalowane na czarno, biało lub szaro, ale nie zawsze. Istnieje sporo modeli o wyrazistych kolorach takich jak czerwień czy niebieski. Są często wybierane do garaży czy warsztatów, ale mogą też stanowić interesujący element nowoczesnego, industrialnego wnętrza z mocnymi akcentami kolorystycznymi.

Na estetykę regału metalowego wpływa to, czy otwory montażowe są wyeksponowane, czy nie. jeżeli nie są zakryte, mebel najlepiej sprawdzi się w warsztatach, piwnicach czy garażach. Może też wpasować się w niektóre surowe aranżacje wnętrz. W przypadku gdy wystrój jest bogaty w elementy loftowe, ale raczej całość ma przytulny charakter, warto wybrać regał metalowy z ozdobnymi listwami, za którymi ukryte są nity.

Trwałość metalowych regałów – dlaczego warto?

Metal to odporny na uszkodzenia materiał, który może przetrwać długie lata w nienaruszonym stanie. Regały tego typu są odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i wilgoć oraz zmienne temperatury. Dlatego bez problemu można korzystać z nich w garażu, piwnicy czy schowku. Dodatkowo są pokryte wspomnianą powłoką ochronną, która zapobiega powstawaniu korozji. To inwestycja, która naprawdę się opłaca!

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału