Jakie są rodzaje butów trekkingowych?
Pierwszą decyzją, którą należy podjąć, jest określenie typu butów trekkingowych: wysokie czy niskie? Trzeba bowiem mieć na uwadze, iż nie istnieją rodzaje uniwersalne, które sprawdziłyby się w każdych warunkach. Dla większości osób adekwatne będą buty trekkingowe wysokie. Z pewnością powinni na nie postawić początkujący turyści, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia w górskich wędrówkach, a chcą pokonywać coraz trudniejsze trasy. Buty trekkingowe wysokie doskonale chronią przed wilgocią, błotem czy śniegiem oraz zapewniają wysoki poziom stabilizacji. Ułatwiają stawianie kroków na nierównym, skalistym czy wyjątkowo mokrym podłożu. Co zatem oczywiste, są również jedynym słusznym wyborem na podróże w okresie zimowym.
Materiał i dodatkowe systemy w butach trekkingowych
Profesjonalne buty trekkingowe zwykle wykonane są ze skóry naturalnej lub wysokiej jakości materiałów syntetycznych. W przypadku tych pierwszych może to być nubuk, zamsz skóra licowa lub połączenie wszystkich tych rodzajów. Modele butów trekkingowych o takiej konstrukcji charakteryzują się wysoką trwałością i dużo lepszym dopasowaniem do kształtu stopy. Zwykle są jednak cięższe i wymagają większej troski, np. regularnego stosowania impregnatu utrzymującego adekwatny poziom ochrony przed wilgocią. Buty trekkingowe wykonane z materiałów syntetycznych są wyjątkowo lekkie, zapewniają odpowiednią wentylację i schną bardzo szybko. Nie są jednak tak odporne na działanie skrajnych temperatur czy gorszych warunków występujących na szlaku. Na rynku dostępne są także modele butów turystycznych, których budowa łączy elementy ze skóry naturalnej i z syntetyku. To świetny wybór na podróże o średnim stopniu intensywności i trudności.
Ważną kwestią, na którą należy koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze butów turystycznych jest także rodzaj podeszwy. To jeden z najważniejszych elementów obuwia, który decyduje o stopniu przyczepności, adekwatnej zwrotności i bezpieczeństwie. Warto sięgać przede wszystkim po modele wsparte przez technologię Vibram. To specjalna mieszanka gumowa wykorzystywana w butach różnych producentów. Gwarantuje pewny krok choćby na śliskim i nierównym podłożu. Jej obecność można rozpoznać po żółtym logo na spodzie obuwia.
Turyści powinni uwzględnić również poziom twardości podeszwy. Miękkie będą odpowiednie na szlaki o umiarkowanym stopniu trudności, głównie w niższych partiach gór. Twarda podeszwa sprawdzi się na trasach skalistych, kiedy wymagana jest większa precyzja chodzenia. Znaczenie ma również waga ekwipunku. Przy cięższych plecakach i akcesoriach należy wybrać buty trekkingowe o twardej podeszwie, które zapewnią lepsze wsparcie i stabilność.
Istotnym elementem butów trekkingowych jest także membrana. W przypadku wielu modeli stosuje się technologię GORE-TEX, która świetnie zabezpiecza przed wilgocią, wiatrem czy niskimi temperaturami, jednocześnie zapewniając wysoki poziom oddychalności. Zdecydowanie warto stawiać na modele butów trekkingowych z membraną. Na jej brak mogą pozwolić sobie osoby wędrujące głównie latem po suchych nawierzchniach.
Ceny i polecane marki butów trekkingowych
Wysokiej klasy buty trekkingowe to wydatek rzędu od ok. 350 zł do choćby 1500 zł. Ostateczna cena zależy od wielu czynników: rodzaju materiału, zastosowanych systemów i technologii czy stopnia zaawansowania. To jednak sprzęt, na którym zdecydowanie nie powinien oszczędzać żaden odpowiedzialny za swoje zdrowie turysta. Profesjonalne buty trekkingowe należy traktować jako inwestycję, zwracającą się w postaci komfortu i przede wszystkim zapewniającą wysoki poziom bezpieczeństwa. Na jakie marki stawiać? Czołowymi producentami butów turystycznych są Columbia, CMP, Dolomite, Meindl, Salewa, Jack Wolfskin, Teva czy Scarpa. To firmy wybierane przez doświadczonych podróżników oraz zawodowych wspinaczy i alpinistów.