Jak wybrać lampę stojącą do domu – praktyczne wskazówki

mieszkaniec.pl 2 dni temu

W domowych wnętrzach ustawia się wiele rodzajów opraw oświetleniowych, które pełnią rozmaite funkcje w ramach kompleksowego systemu. Ich dobór zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb i specyfiki miejsca. Obok standardowych i powszechnie używanych modeli wiszących, sufitowych czy ściennych bardzo przydatne okazują się także lampy stojące.

Jakie są rodzaje lamp stojących? Gdzie i w jakim celu można je wykorzystać? O tym przeczytacie w dalszej części tekstu.

Lampy stojące – zróżnicowane modele podłogowe i stołowe

Lampy stojące przybierają różne formy, dzięki czemu da się ich użyć na wiele sposobów. Najczęściej można spotkać zasilane z gniazda wtykowego modele:

  • podłogowe,
  • stołowe.

Każdy z nich pełni też oczywiście inne funkcje w ramach systemu oświetlenia wnętrz. Co więcej lampy stojące występują w kilku wersjach konstrukcyjnych. Pojawiają się zatem oprawy:

  • proste,
  • łukowe,
  • na trójnogach.

Tak spore urozmaicenie sprawia, iż każdy jest w stanie znaleźć model dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb i estetyki danego pomieszczenia. Spory ich wybór oferuje między innymi AZzardo.

W jakim celu wykorzystać lampy stojące?

Lamp stojących używa się do różnych celów. Przede wszystkim trafiają do domowych wnętrz jako oświetlenie uzupełniające i boczne, niekiedy jednak przydają się jako oświetlenie zadaniowe. Ze względu na dość spore rozmiary (zwłaszcza w przypadku modeli podłogowych) stosuje się je głównie w dużych pokojach reprezentacyjno-rekreacyjnych.

Lampy podłogowe zwykle umieszcza się w salonach lub sypialniach jako dodatkowe źródło światła, wspomagające lampy główne w doświetleniu kącika do rekreacji lub ciemniejszych zakamarków. Mniejsze modele, w tym lampki stołowe, mogą doświetlać stoliki czy wybrane fragmenty wnętrza. Świetnie sprawdzają się jako lampki nocne, lampki na biurko czy doświetlenie strefy telewizyjnej. Do bardziej precyzyjnego doświetlania przestrzeni (np. na stanowisku do pracy, majsterkowania, odrabiania prac domowych czy wieczornego czytania) przydają się zwłaszcza modele pozwalające na regulację wysokości i kąta padania światła.

Różne style wnętrzarskie a różne lampy stojące

Podczas wybierania oprawy stojącej trzeba zwrócić uwagę nie tylko na kwestie typowo techniczne czy funkcjonalne. Ważna jest także estetyka lampy – dopasowana do całościowej aranżacji i pomysłu na wnętrze. A w tym przypadku rozwiązań bywa sporo.

Na co się zdecydować? Wnętrza skandynawskie najczęściej potrzebują prostych modeli, bez nadmiernych dekoracji. Bywają to zwłaszcza lampy na trójnogach, wykonane z naturalnego drewna i zwieńczone tekstylnymi abażurami w stonowanych kolorach, o geometrycznej formie (sześcian, cylinder, prostopadłościan). Modele industrialne bywają jeszcze bardziej surowe. Często jest to tylko ascetyczna konstrukcja metalowa z kilku rurek z osadzoną na nich oprawką nieraz choćby bez dekoracyjnej osłony. W tym przypadku dekoracją staje się sama żarówka. Natomiast lampy glamour to produkty z chromowanego, mocno wypolerowanego metalu. Wyposaża się je w szklane klosze lub połyskujące abażury (np. z tiulu lub aksamitu), dodatkowo powierzchnię lampy zdobi się kryształkami, które efektownie odbijają światło.

Sporo dodatkowych pomysłów i inspiracji na zaplanowanie przestrzeni i systemu oświetlenia można znaleźć również na stronie: bud-dom.org.pl.

Idealnie oświetlone wnętrza a lampy stojące w domu – podsumowanie

Idealne oświetlenie wpływa na bezpieczeństwo i jakość życia. Trzeba tylko zadbać o dobór produktów pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Dotyczy to również takich elementów jak modne i niezmiernie potrzebne lampy stojące, których nie powinno zabraknąć w domach i mieszkaniach.

Artykuł informacyjny Azzardo

Autor: Azzardo

Foto: Unsplash

gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje

Idź do oryginalnego materiału