Jak uwolnić bolesne wspomnienia i emocje przechowywane w ciele?

ohme.pl 6 miesięcy temu

Uwolnienie bolesnych wspomnień i emocji przechowywanych w ciele, jest kluczowym elementem równowagi psychicznej i fizycznej. Emocje, które nie zostały w pełni przeżyte, mogą gromadzić się w naszym ciele powodując napięcia, chroniczne bóle i inne dolegliwości. Praca nad uwolnieniem tych emocji może nam przynieść ulgę, przywrócić równowagę i wspomóc harmonijny rozwój. Jak więc uwolnić te głęboko zakorzenione emocje i wspomnienia?

Ciało nie zapomina

Czy wiesz, iż pewne doświadczenia, choć dawno minione, przez cały czas wpływają na to, kim jesteś dzisiaj? To, co często pomijamy w naszych refleksjach nad przeszłością, to fakt, iż nasze ciała przechowują znacznie więcej niż tylko obrazy i wspomnienia. Pomyśl o wszystkich tych chwilach, które były dla ciebie trudne, bolesne, przełomowe. Czy pamiętasz, jak twoje ciało reagowało w tych momentach? Może to było przyspieszone bicie serca, drżenie rąk, uczucie duszności lub choćby fizyczny ból w określonych częściach ciała? To właśnie te odczucia, te fizyczne reakcje, są dowodem na to, iż nasze ciała są magazynami pamięci.

Twoje ciało przechowuje fizyczną pamięć wszystkich twoich doświadczeń. W mózgu masz mnóstwo wspomnień, które możesz przywołać w dowolnym momencie. Możesz przywołać nazwiska, twarze, gdzie miało miejsce wydarzenie, jak pachniało. Jednak z biegiem czasu wspomnienia te bledną lub zmieniają się wraz z upływem czasu i dojrzewaniem. Jednak choćby gdy pamięć zaczyna zanikać w mózgu, pozostaje w organizmie w postaci odczuć fizycznych i wzorców zachowań – powiedziała Jennifer Sterling, trenerka emocjonalnego odżywiania.

Traumatyczne doświadczenia zostawiają trwały ślad

Traumatyczne doświadczenia mogą pozostawić trwały ślad w naszych ciałach. Nie tylko są to wspomnienia umysłowe, ale także reakcje fizyczne, które mogą utrzymywać się latami po zdarzeniu. Nasz mózg i ciało tworzą złożony system, który nierozłącznie ze sobą współpracuje, a traumy, choćby jeżeli zapomnimy o szczegółach, mogą wciąż wpływać na nasze codzienne życie.

Jennifer Sterling, trenerka emocjonalnego odżywiania, twierdzi że: „Wydarzenia z naszego życia pozostawiają fizjologiczne ślady w naszym ciele, zwłaszcza gdy doświadczamy traumy lub sytuacji skrajnego stresu, które powodują, iż ciało walczy, ucieka lub zamarza, aby sobie poradzić”.

W idealnym świecie bylibyśmy w stanie uwolnić się od traumy lub złagodzić reakcję stresową niedługo po jej wywołaniu. Ale nie żyjemy w idealnym świecie, więc wszyscy chodzimy z fizycznymi śladami przeszłych doświadczeń (dobrych i złych) przechowywanymi w naszych ciałach. Większość z nas nie wie, jak je uwolnić, ponieważ choćby nie zdajemy sobie sprawy, iż istnieją! – twierdzi Sterling.

Codziennie przenosimy ze sobą bagaż stresu, niepokoju i czasem choćby traumy. W reakcji na te emocje, często sięgamy po jedzenie lub inne uzależniające nawyki, jako sposób na złagodzenie tego emocjonalnego dyskomfortu. Ale aby naprawdę uwolnić te emocje i osiągnąć spokojniejszy stan bycia, istotne jest stworzenie zestawu narzędzi emocjonalnych. Te narzędzia pomagają nam uregulować nasz układ nerwowy i złagodzić ten dyskomfort, bez konieczności sięgania po substancje lub zachowania, które mogą nas uzależniać.

Jak uwolnić bolesne wspomnienia i emocje przechowywane w ciele?

Wyzwolenie się od bolesnych wspomnień i emocji przechowywanych w ciele może być kluczem do głębokiego uzdrowienia i odzyskania równowagi emocjonalnej. To proces wymagający cierpliwości, delikatności i odwagi, ale prowadzi do głębokiej przemiany i odzyskania kontroli nad swoim życiem emocjonalnym.

Oto 5 skutecznych narzędzi.

1. Nieocenianie

Jednym z kluczowych narzędzi, które warto umieścić w swoim emocjonalnym zestawie, jest praktyka nieoceniania. Kiedy odczuwasz wzmożone emocje i pokusę sięgnięcia po jedzenie lub inne nawykowe zachowania jako źródło pocieszenia, staraj się powstrzymać od oceniania tych reakcji. Pamiętaj, iż nasze ciała naturalnie dążą do unikania dyskomfortu i szukania przyjemności, więc jest zrozumiałe, iż sięgamy po środki łagodzące ból emocjonalny. Jednakże, zrozumienie, iż potrzeba ukojenia nie czyni nas złymi osobami, ale jest inherentną cechą naszego ludzkiego doświadczenia, może pomóc nam lepiej zrozumieć samych siebie.

2. Pozwolenie

Drugie narzędzie w twoim emocjonalnym arsenale to pozwolenie. Pozwól sobie na odczuwanie – to pierwszy krok ku uzdrowieniu. Często zatrzymujemy nasze emocje, bo czujemy, iż nie powinnyśmy ich doświadczać. Może to być przekonanie, iż nie wolno nam być złą, smutną czy słabą. Ale gdy dajemy sobie pozwolenie na odczuwanie, odzyskujemy kontrolę nad naszym doświadczeniem. Nie pozwalamy, by nasze emocje nas zdominowały, ale tworzymy przestrzeń do ich zrozumienia i przetworzenia.

3. Uwolnienie

Trzecie narzędzie w twoim emocjonalnym zestawie to uwolnienie. Kiedy już pozwolisz sobie na odczuwanie, nadszedł czas, aby uwolnić te emocje z twojego ciała. Możesz zacząć od delikatnego potrząsania ciała, zaczynając od stóp i wspinając się ku górze, stopniowo uwalniając napięcia z każdej części ciała. Alternatywnie, możesz włączyć muzykę, która oddaje twoje emocje, i pozwolić sobie na spontaniczny taniec, śpiew lub choćby płacz, aż poczujesz się fizycznie i emocjonalnie rozładowana. Wszystkie te działania pomagają dać twoim emocjom głos i wypchnąć je z ciała.

4. Przebaczenie

Czwarte narzędzie w twoim emocjonalnym zestawie to przebaczenie. To najważniejsze narzędzie, aby naprawdę uzdrowić się i odzyskać spokój. Trzymanie urazy za przeszłe grzechy, nie prowadzi do niczego pozytywnego i nie pozwala ci poczuć się lepiej ze sobą. Rozumiesz, iż w danej chwili, gdy sięgałaś po jedzenie, alkohol, seks lub inne mechanizmy samoopieki, robiłaś to na podstawie informacji i zasobów, jakie posiadałaś. Radziłaś sobie z emocjami najlepiej, jak potrafiłaś.

Czasami, patrząc wstecz, łatwo jest wpadać w pułapkę wstydu i myśleć „powinnam”, „mogłam”. Jednakże, kiedy doświadczamy bólu, nie zawsze jesteśmy w stanie działać logicznie. Twój umysł i ciało reagują na ból w sposób, który w danej chwili wydaje się najbezpieczniejszy, choćby jeżeli oznacza to sięgnięcie po nawykowe lub uzależniające zachowania. Dlatego tak ważne jest wybaczenie sobie. Przebacz sobie, ponieważ w tamtym momencie robiłaś wszystko, co mogłaś. Idź naprzód z wiarą, iż masz w sobie moc i wiedzę, aby podjąć inne decyzje w przyszłości.

5. Czas

Na koniec: czas. W epoce szybkich rozwiązań, pragniemy natychmiastowej ulgi, ale nie ma cudownego eliksiru, który natychmiast zagoi nasze rany emocjonalne. Proces uzdrowienia wymaga czasu. Dlatego daj sobie przestrzeń, aby rozwijać swój emocjonalny arsenał narzędzi i zrozum, iż uzdrowienie to długotrwała podróż, która będzie towarzyszyć ci przez całe życie.

Oczywiście, regularna praktyka może uczynić tę podróż łagodniejszą, ale nie oczekuj perfekcji. Będą momenty, kiedy ulegniesz starym wzorcom i nawykom, ale wtedy właśnie sięgnij po swoje narzędzia emocjonalne i wykorzystaj je do wsparcia. Jesteś dobrze wyposażona. Jesteś w stanie to zrobić.

Ciało nie zapomina. Może czas, byśmy też nie zapominały, żeby je wysłuchać?

Idź do oryginalnego materiału