Jak usunąć pleśń z kanapy lub innego materiału?

meblobranie.pl 6 dni temu

Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu, słaba cyrkulacja powietrza… Nie trzeba wiele, by problem z pleśnią pojawił się na wielu powierzchniach w domu. Szczególnie problematyczne może być usunięcie pleśni z różnego rodzaju tkanin, np. nowej kanapy. W tym artykule podpowiadamy, jak zrobić to w sposób skuteczny, a zarazem bezpieczny dla mebla.

Sposoby na skuteczne usuwanie pleśni z tkanin

Skąd bierze się pleśń? Czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

Jeśli w domu panuje wilgoć, pleśń może pojawić się na powierzchni tapicerki kanapy, ale też np. na kocu, pościeli, zasłonach, ręcznikach czy ubraniach. Szczególnie sprzyja temu niedokładne suszenie prania.

Plamy pleśni wyglądają charakterystycznie – są czarne, brązowe, zielone lub szarawe, z charakterystycznym meszkiem. Dodatkowo wydzielają nieprzyjemny zapach, a obecność zarodników pleśni w pomieszczeniu może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób cierpiących już na alergie czy astmę.

Szybko ścieraj rozlane płyny z tapicerki – to podstawa w zapobieganiu wilgoci w tapicerce

Jak zapobiegać pojawieniu się pleśni na różnych materiałach?

Jeśli pleśń wniknęła głęboko w tkaninę, może być bardzo trudna do usunięcia, dlatego zawsze lepiej zapobiegać jej pojawieniu się niż z nią walczyć. W miarę możliwości pranie należy suszyć na świeżym powietrzu, a zimą w suszarce bębnowej.

Aby zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych w domu. Każde pomieszczenie trzeba codziennie przewietrzyć, choćby jeżeli mroźna pogoda do tego nie zachęca. Do walki z nadmierną wilgotnością powietrza przyda się też dobry pochłaniacz wilgoci.

W przypadku kanapy pojawieniu się pleśni może sprzyjać zalanie mebla, dlatego starajmy się uważać przy piciu napojów na kanapie lub całkowicie z tego zrezygnować. jeżeli już coś nam się rozleje, dołóżmy wszelkich starań, by dokładnie wysuszyć plamy.

Zobacz: Jak poprawić wentylację w mieszkaniu?

Czyszczenie mebli tapicerowanych z pleśni – jak się przygotować?

Czyszczenie kanapy to czynność, w czasie której zarodniki pleśni mogą wzbić się w powietrze, dlatego zaleca się, aby zastosować pewne środki ochronne. Zaopatrzmy się w maseczkę na twarz, rękawice gumowe i ochronne okulary, aby zminimalizować ryzyko niepożądanej reakcji organizmu na pleśń. jeżeli to możliwe, na czas czyszczenia tapicerki wynieśmy kanapę na zewnątrz, np. na werandę. Gdy robimy to wewnątrz, otwórzmy przynajmniej okna. Po zakończeniu pracy koniecznie przebierzmy się i wypierzmy odzież.

[[kategoria:1586:6]]

Czym usunąć pleśń? Najpierw metody mechaniczne

Czyszczenie tapicerki kanapy najlepiej zacząć od mechanicznego usunięcia jak największej ilości pleśni. Świetnie nada się do tego odkurzacz z filtrem HEPA, który zatrzyma zarodniki pleśni. jeżeli mamy urządzenie bez filtra, lepiej już użyć zamiast niego miękkiej szczoteczki. W przeciwnym razie wzbijemy w powietrze mnóstwo zarodników.

Czyszczenie kanapy odkurzaczem piorącym

Czyszczenie kanapy z pleśni domowymi sposobami

Ocet pozwoli na usunięcie pleśni z materiału

Wśród domowych sposobów walki z pleśnią na tkaninie króluje ocet, który ma adekwatności dezynfekujące. Wystarczy wymieszać go z wodą w równych proporcjach, nanieść na plamy i odczekać około godziny. Roztwór skutecznie zabije pleśń i usunie nieprzyjemny zapach z materiału. Na koniec wystarczy przetrzeć czyszczoną powierzchnię wilgotną szmatką. jeżeli przez cały czas znajdują się na niej zabrudzenia, po wyschnięciu należy powtórzyć czynności.

Ocet pozwoli na usunięcie pleśni z materiału

Czyszczenie kanapy z pleśni dzięki wody utlenionej

Domowym sposobem czyszczenia kanapy z pleśni jest także wykorzystanie wody utlenionej. Polewamy nią plamy, czekamy mnie więcej kwadrans, po czym przecieramy materiał szmatką zwilżoną w ciepłej wodzie. Należy jednak zachować ostrożność, bo woda utleniona może odbarwiać niektóre tkaniny. Najlepiej zawczasu przetestować metodę na mało widocznym skrawku materiału. Dotyczy to zresztą wszystkich wymienionych tutaj metod, bo nigdy nie wiadomo, jak dana substancja, choćby najbardziej naturalna, wpłynie na strukturę danej tkaniny oraz zawarte w niej barwniki.

[[kategoria:1585:6]]

Soda oczyszczona pomoże w usunięciu pleśni na kanapie

Skutecznym domowym sposobem, by wyczyścić kanapę z pleśni, jest również soda oczyszczona. Należy ją rozrobić z niewielką ilością wody, tak by utworzyła gęstą papkę, którą następnie nanosi się na powierzchnię mebli tapicerowanych. Po pięciu minutach przecieramy plamy mokrą ściereczką (dla lepszego efektu można też użyć odrobiny płynu do mycia naczyń lub proszku do prania). jeżeli pleśń przez cały czas pozostaje na tkaninie, powtarzamy czynności.

Soda i ocet – pomoże na różne rodzaje plam w Twoim domu

Profesjonalne sposoby walki z pleśnią na kanapie

Na rynku dostępne są różne preparaty, które pozwolą wyczyścić kanapę z pleśni. Zawarte w nich składniki nie tylko efektywnie usuwają zabrudzenia, ale też likwidują bakterie, zarodniki grzybów oraz przykry zapach. Zawsze należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Istnieją także wyspecjalizowane firmy, którym można zlecić czyszczenie mebli z pleśni. Eksperci z pewnością znajdą sposób na usunięcie plam bez uszkadzania tkaniny. Z pewnością będzie to opłacalne, jeżeli pleśń zaatakowała kosztowną, niedawno zakupioną kanapę.

Usuwanie pleśni z kanapy – o czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy naturalne sposoby walki z pleśnią na tkaninie, czy też sięgamy po profesjonalne środki, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, starajmy się nie dopuścić do nadmiernego zmoczenia kanapy, gdyż wilgoć pozostała w jej wnętrzu może sprawić, iż pleśń gwałtownie powróci. jeżeli materiał jest odporny na działanie wysokich temperatur, możemy go lekko podsuszyć suszarką do włosów. Naturalne schnięcie kanapy powinno się odbywać w dobrze wentylowanym wnętrzu, a najlepiej na zewnątrz przy słonecznej pogodzie.

Miejmy na uwadze, iż podczas czyszczenia kanapa może ulec uszkodzeniu czy przebarwieniu. Starajmy się wcześniej testować wybraną przez nas metodę w mniej widocznym miejscu. Jeśli mimo naszych wysiłków pleśń przez cały czas pozostaje na kanapie, jedynym rozwiązaniem może się okazać zakup nowego mebla. Wymienione tu domowe sposoby oraz profesjonalne rozwiązania nadają się nie tylko do czyszczenia kanapy czy innych mebli tapicerowanych. Powinny okazać się skuteczne również wtedy, gdy trzeba będzie usunąć pleśń z ubrań, dywanów, zasłon lub innego materiału.

[[kategoria:30:6]]

Jak skutecznie pozbyć się pleśni z tkaniny? Podsumowanie

Czyszczenie kanapy z pleśni może być sporym wyzwaniem, dlatego tak ważne jest zapobieganie jej pojawieniu się. Gdy już mamy do czynienia z grzybem, pomocne w jego usunięciu mogą okazać się proste, naturalne składniki dostępne w każdym gospodarstwie domowym. Największą skuteczność wykazują ocet, soda i woda utleniona. Oprócz tego możemy sięgnąć po profesjonalne preparaty do usuwania pleśni, a choćby skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy zajmującej się czyszczeniem różnych materiałów.

Idź do oryginalnego materiału