W zależności od rodzaju tkaniny, błyszczące plamy po żelazku na ubraniach mogą być możliwe lub nie. Inaczej zachowują się tutaj włókna naturalne, a inaczej sztuczne. Za chwilę wytłumaczymy Ci szczegółowo co i jak.
Mam mały problem czy duży problem?
W przypadku włókien naturalnych, takich jak bawełna, tego rodzaju skazy da się usunąć. Natomiast na tkaninach poliestrowych błyszczące ślady oznaczają albo spłaszczenie, albo stopienie tkaniny. Spłaszczone włókna można podnieść, ale stopionej tkaniny nie da się cofnąć.
Musisz znać zawartość tkaniny, aby zidentyfikować możliwe rozwiązania dla błyszczących śladów po żelazku. Szybkie sprawdzenie etykiety powie Ci od razu, ale jeżeli połysk jest na nieoznakowanym kawałku tkaniny lub ubrania, będziesz musiał określić, jaki rodzaj tkaniny to jest, zanim spróbujesz go przywrócić.
Jak sprawdzić, czy tkanina jest naturalna czy sztuczna?
Test wodny: Zwilż tkaninę wodą i złóż do zagniecenia. Bawełna utrzyma zagniecenie, ale poliester nie. Ten test nie zawsze jest dokładny, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z mieszankami bawełny i poliestru. Bardziej dokładny jest test spalania.
Test spalania: Paląca się bawełna pachnie jak palące się liście, a płomień i może być łatwo zdmuchnięty jak świeca. Popioły łatwo się kruszą. Palący się poliester ma jednak słodki zapach, a popiół może przykleić się do innych substancji.
Jak usunąć błyszczące plamy po żelazku na ubraniach?
Omówimy tutaj najpierw metody dla włókien naturalnych, a potem dla sztucznych.
Włókna naturalne
Możesz użyć jednego z kilku sposobów na usunięcie błyszczących śladów po żelazku z włókien naturalnych:
- zanurzenie w wodzie: gdy zauważysz błyszczące ślady po żelazku, zanurz tkaninę w zimnej wodzie. Pozwól jej nasiąknąć przez 24 godziny przed usunięciem i wysuszeniem zgodnie z instrukcją producenta.
- ściereczka z octem: zwilż czystą szmatkę z octem, a następnie nakrop nasączoną octem szmatkę na błyszczące ślady. Następnie z czystą ściereczką zwilżoną wodą. Kontynuuj naprzemiennie ocet i wodę, aż ślad zniknie.
- pranie w occie: ponownie wypierz rzecz, dodając niewielką ilość octu do cyklu prania wraz z regularnym detergentem. Użyj o połowę mniej octu niż detergentu.
- para: trzymaj żelazko nad tkaniną i wypuszczaj parę na błyszczące ślady. Sama para może usunąć lekkie ślady.
- woda utleniona: nasącz czystą białą szmatkę wodą utlenioną. Połóż ściereczkę na błyszczące ślady po żelazku, a następnie prasuj nad nią. Zdejmij ściereczkę, aby sprawdzić, czy ślady zostały zniesione. jeżeli nie, powtarzaj czynność do momentu, aż znikną.
Włókna sztuczne
Tkaniny sztuczne, takie jak poliester, stanowią poważny problem podczas prasowania. Błyszczące ślady, które mogą pojawić się na poliestrze, mogą wskazywać na stopione włókna, co jest problemem, którego nie można naprawić. jeżeli jednak włókna zostały właśnie sprasowane, istnieje szansa, iż można je odnowić dzięki białego octu lub nadtlenku wodoru.
Para z octu: nasącz czystą białą szmatkę w białym occie i wykręć jego nadmiar. Połóż złą stronę tkaniny tą stroną do góry na desce do prasowania. Umieść ściereczkę nasączoną octem na obszarze z błyszczącymi śladami po żelazku. Przytrzymaj żelazko nad tkaniną, nie dotykając jej, aby wytworzyć parę, która przeniknie do tkaniny. Odwróć tkaninę prawą stroną do góry. Pocieraj błyszczące ślady przeciwnie do włókien, aby przywrócić te ostatnie.
Przetarcie wodą utlenioną: zwilż lekką szmatkę wodą utlenioną. Pocieraj szmatką delikatnie błyszczące ślady a potem wypierz tkaninę.