Jeśli jesteś początkujących narciarzem lub osobą, która od dawna nie jeździła na nartach zjazdowych, możesz zastanawiać się, w co się ubrać w zbliżającym się sezonie narciarskim. W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje, które zapewnią Ci ciepło i ochronę podczas uprawiania zimowego szaleństwa.
Oto krótki przewodnik w co się ubrać na narty:
- Bielizna termoaktywna góra i dół
- Lekka bluza z polaru lub wełny
- Skarpety narciarskie
- Kurtka narciarska
- Spodnie narciarskie
- Rękawiczki
- Kask
- Gogle
- Ocieplacz na szyję, lub kominiarka
Bielizna: ta warstwa odprowadza pot ze skóry i zapewnia ciepło. Wybierz wełnę lub syntetyk (nie bawełnę). W zależności od temperatury, podczas przebywania na nartach, będziesz potrzebować lekkiej, przyjemnej w dotyku, bezszwowej i dobrze odprowadzającej pot bielizny.
Pamiętaj, iż ta warstwa jest jedną z najważniejszych. o ile będzie odpowiednia, zachowasz potrzebny komfort termiczny podczas uprawiania narciarstwa.
Lekki polar lub bluza z wełny: zakładaj ją na bieliznę z długim rękawem najlepiej już w domu albo w samochodzie; noś go pod kurtką, aby zapewnić ciepło na stoku.
Skarpety narciarskie: Specjalne skarpety są wyższe niż buty i niezbyt grube. jeżeli w butach narciarskich stopa będzie miała zbyt ciasno, ograniczy to krążenie krwi. Grube skarpety mogą sprawić, iż stopy będą szybciej marzły. Dodatkowo w za grubych skarpetach nogi mogą się nadmiernie pocić.
Niektóre skarpety narciarskie mają dodatkowo wyściółkę na goleniach. Wybierz wełniane lub syntetyczne i unikaj bawełnianych skarpet, ponieważ gdy z bawełny zamoczą się od śniegu lub potu, bedą bardzo długo schnąć.
Kurtka narciarska: Jest zwykle wodoodporna, ocieplana, z wygodnymi kieszeniami i innymi cechami charakterystycznymi do użytkowania podczas zimy. Wodoodporna/oddychająca kurtka przeciwdeszczowa np. Goretex nałożona na grubszą polarową lub wełnianą bluzę również może być odpowiednia, chociaż jej gładkość może wydłużyć wszelkie poślizgi, które wykonasz po upadku.
Spodnie narciarskie: Wodoodporne i ocieplane, czasami mają wygodne kieszenie, otwory wentylacyjne w postaci rozpinanych zamków na wysokości uda i funkcje zapobiegające przedostawaniu się śniegu do butów. Wystarczą również wodoodporne/oddychające spodnie przeciwdeszczowe. Wtedy pod spodem możesz ubrać spodnie z polaru, aby uzyskać lepszą izolację.
Kask:
Bardzo zalecany element narciarstwa, dobre
kaski narciarskie
pomagają chronić głowę i utrzymują ją oraz uszy w cieple i suchości. W większości ośrodków narciarskich można je wypożyczyć, więc nie musisz od razu kupować kasku.
Rękawiczki: wybierz wodoodporne i ocieplane. Ogólnie rzecz biorąc, większa grubość oznacza większe ciepło, a rękawiczki z jednym palcem są zwykle cieplejsze. Wybierając jednopalczaste, tracisz trochę na zręczności (chociaż rękawice z wyściółką wewnętrzną oferują wszechstronność). Nie potrzebujesz specjalnych rękawic do jazdy na nartach, chociaż mają one kilka fajnych funkcji, takich jak wbudowane długie mankiety, które aby chronić przed śniegiem sięgają do połowy przedramienia.
Gogle: chronią oczy przed wiatrem, śniegiem i słońcem. Sprawdź, czy pasują do Twojego kasku, kształtu twarzy i do okularów, jeżeli je nosisz. Powinny dobrze przylegać bez luk. jeżeli nie masz gogli, spróbuj pożyczyć od znajomego na jeden dzień. jeżeli śnieg nie pada nie pada gęsto, okulary przeciwsłoneczne będą dobrym zamiennikiem.
Komin na szyję lub kominiarka: W mroźne dni możesz naciągnąć komin na nos; kominiarka zapewnia jeszcze większe możliwości chronienia twarzy.
Dzieci na nartach: zasada ubierania dzieci na stok narciarski jest podobna jak u dorosłych. Dobre kurtki narciarskie dziecięce powinny być przede wszytkim ciepłe i nie za ciasne. Dobrze jest również aby były kolorowe, dzięki czemu dziecko będzie bardziej widoczne na stoku. Obowiązkowo nie zapominamy o założeniu kasku.