Zima jest wymagającą porą roku. Trzeba brać pod uwagę zmienność warunków atmosferycznych i niskie temperatury. Jest to istotne, zwłaszcza jeżeli planowane są wyprawy w góry, które w tym czasie są niezwykle piękne.
REKLAMA
Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!
Jak ubrać się w góry zimą? Zobacz, co jest najistotniejsze!
To, jak się ubrać w góry zimą jest niebagatelną sprawą. O tej porze roku panują tam najtrudniejsze warunki, a zatem wybór adekwatnej odzieży ma istotne znaczenia. Trzeba bowiem zadbać o to, by nie wyziębić się, ale jednocześnie nie doprowadzić do przegrzania. Obie te sytuacje nie są dobre dla naszego zdrowia. Wyziębienie może mieć też dodatkowe skutki zdrowotne, jak np. choroby stawów, a wezwanie pomocy ratowników w tym okresie jest trudne. Często też nie da się dotrzeć na miejsce zdarzenia bardzo szybko.
Ubiór w góry zimą - na co zwrócić uwagę?
jeżeli nie jesteśmy osobami, które mają doświadczenie w górach, warto skonsultować wybór odzieży z profesjonalistami, którzy wybierają się na takie wyprawy. Ubiór w góry zimą powinien być przemyślany. Lepiej więc nie zakładać na siebie codziennej odzieży w postaci zwykłych legginsów, spodni jeansowych, czy klasycznych bluz. Trzeba zainwestować w ubrania dedykowane do wypraw przy niskich temperaturach. Przydatne mogą być m.in.: polar, kurtka puchowa, czapka, okulary przeciwsłoneczne, rękawiczki, koszulka i legginsy termiczne i / lub termoaktywne, kurtka typu softshell.
Zdjęcie ilustracyjne IL21 / iStock
Strój w góry zimą - jakie są różnice między odzieżą termiczną a termoaktywną?
Wbrew pozorom określenia te nie są synonimami. Dlatego warto poznać różnice, by dobrać adekwatne ubrania do określonej sytuacji, bo nie każda odzież termiczna jest termoaktywna, ale za to każdy strój termoaktywny jest też termiczny.
Odzież termiczna nadaje się właśnie najlepiej na czas zimowy, ale także na jesienne czy wiosenne chłody. Jej głównym zadaniem jest bowiem niedopuszczenie do wyziębienia organizmu.
Odzież termoaktywna ma pomóc w odprowadzaniu potu, aby nie gromadził się on na skórze i bieliźnie. Z reguły przylega ona dość mocno do skóry. Zbyt duża wilgoć, która by została nieodprowadzona i utrzymywała mokre odzienie przy skórze, może powodować wyziębienie organizmu. Dlatego tego rodzaju odzież ma istotne znaczenie.
Strój w góry zimą powinien zatem zawierać również tego rodzaju ubrania, by nie tylko zlikwidować dyskomfort, ale także zadbać o adekwatną temperaturę dla naszego organizmu.
Jaka odzież w góry zimą? Z czego powinny być zrobione ubrania?
Wyprawy górskie zawsze wiążą się z jedną rzeczą - z wysiłkiem. W zależności od wybranej trasy i rodzaju sportu będzie on mniejszy lub większy. Można tylko spacerować, można biegać, można jeździć na nartach, czy na desce. Dlatego też zastanawiając się, jaka odzież w góry zimą będzie najlepsza, należy wziąć pod uwagę materiały, z których będzie ona wykonana. Ważne, by umożliwiały szybkie wysychanie. Nadają się do tego sztuczne tkaniny, w których składzie znajduje się poliamid, elastan czy poliester.
W pierwszej chwili wydawać by się mogło, iż najlepszym wyborem będzie bawełna. Jednakże takie koszulki czy legginsy łatwo chłoną wodę, ale długo wysychają. To z kolei sprawia, iż może dojść do wychłodzenia organizmu.
Jaka kurtka w góry zimą będzie najlepszym wyborem?
To bardzo istotny wybór, ponieważ musi ona chronić przed panującymi trudnymi warunkami atmosferycznymi i dawać swobodę ruchów. Musi osłaniać przed zimnem, deszczem, ale i wiatrem, a każda z tych rzeczy jest bardzo odczuwalna w górskich warunkach. A więc jaka kurtka w góry zimą będzie najlepsza?
Najlepszym wyborem jest kurtka puchowa, która ocieplona jest puchem kaczym lub gęsim. Oczywiście dostępne są jej sztuczne, syntetyczne odpowiedniki i są osoby, które ten wybór sobie chwalą. Jednakże nie są aż tak dobre jak te z naturalnych wypełnień. Taka kurtka chroni także przed deszczem i śniegiem.
Zdjęcie ilustracyjne iStock yanik88
Jakie spodnie w góry zimą?
Jedną z ich najważniejszych cech musi być oczywiście wygoda. Spodnie nie mogą krępować ruchów, co jest bardzo istotne w czasie górskich wypraw. Materiał musi sprawić, by skóra mogła oddychać, czyli ważna jest cyrkulacja powietrza.
Spodnie muszą też chronić przed wiatrem, deszczem i chłodem. Dzięki temu nie tylko będzie nam przyjemniej, ale zabezpieczone będą także nasze stawy i my przed ewentualnym przeziębieniem, a przynajmniej zmniejszone będzie ryzyko zachorowania.
W zasadzie głównymi rodzajami, między którymi można dokonać wyboru, są spodnie:
hardshell - powinno się o nich myśleć zwłaszcza w trudnych warunkach. Ich zadaniem jest dawać ochronę przed mokrym śniegiem i deszczem;
softshell - nadają się na takie wyprawy, w czasie których przewidywane są łagodniejsze warunki atmosferyczne, aczkolwiek ich zadaniem również jest chronić przed niskimi temperaturami czy mrozem.
A jakie buty w góry zimą?
To jeden z najistotniejszych elementów naszej odzieży w zasadzie o każdej porze roku. Bardzo ważne jest, by miały na tyle twardą i grubą podeszwę, by dawać komfort chodzenia, ale jednocześnie osłaniać stopy przed skalistym i nierównym podłożem. Powinny mieć także podeszwę, która będzie trzymała się śliskiej powierzchni, aczkolwiek w trudnych warunkach zimowych konieczne mogą się okazać też raczki.
Jakie buty zimą? Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Buty powinny być ocieplone i nieprzemakalne, by chronić zarówno przed wilgocią, jak i mrozem. Powierzchnię takiego obuwia trzeba często jeszcze zaimpregnować, by doskonale spełniały swoją rolę podczas zimowych wędrówek i by zachowały swoje adekwatności na długi czas.
Powinny być także z wyższą cholewką, by chronić kostkę przed skręceniem i poprawić stabilność stopy. Zimą jest to szczególnie ważne, bo powierzchnie dość często są śliskie.
Zobacz też: Te turkusowo-szmaragdowe gejzery zachwycą każdego. Mało znana atrakcja zaledwie 30 km od Krakowa