Jak się ubrać na imprezy rodzinno-kościelne (chrzty, komunie, bierzmowania)?

mrvintage.pl 1 rok temu

Maj i czerwiec to w naszym kraju czas imprez rodzinno-kościelnych. O ubiorach ślubnych, zarówno pana młodego, jak i gości pisałem na blogu już nie raz (polecam m.in. wpis „Jak się ubrać na ślub jako gość„), ale chyba nie pojawił się tutaj jeszcze poradnik dotyczący pozostałych uroczystości rodzinno-kościelnych. Mam na myśli komunie, bierzmowania, chrzty.

Pini Parma

Wrzucam je do jednego koszyka, bo moim zdaniem można je potraktować tak samo, gdy mowa o ubiorze, choć zdaję sobie sprawę, iż możecie mieć inne spojrzenie na ten temat i na przykład komunię uznać za uroczystość bardziej formalną niż bierzmowanie. Dlatego na wstępie podkreślę, iż w przypadku imprez rodzinno-kościelnych nie ma w tej chwili żelaznych reguł, jak miało to miejsce 20 lat temu, gdzie raczej standardem na takich wydarzeniach był garnitur. Czy dzisiaj jest on niezbędny? Nie, ale zanim to rozwinę i zaproponuję konkretne zestawy, to jeszcze dwa zdania skąd taka zmiana dress code’u na imprezach rodzinno-kościelnych.

Po pierwsze, moda męska w ostatnich latach staje się coraz mniej konserwatywna. Wystarczy spojrzeć jak wygląda w tej chwili moda ślubna – jest w niej znacznie więcej swobody i nieformalnych stylizacji niż kiedyś. Podobne poluzowanie zasad nastąpiło w modzie biznesowej i korporacyjnej.

Po drugie, od dawna zmienia się w Polsce samo podejście do Kościoła, jako instytucji. Szczególnie wśród młodych osób i mieszkańców dużych miast. W roku 2021 raport CBOS informował, iż „najmłodsza Polska jest już w jednej trzeciej niewierząca”. A zatem coraz mniej osób chodzi do kościoła, a ci, którzy chodzą, coraz rzadziej czują potrzebę jakiegoś odświętnego ubierania się na mszę, co jeszcze kiedyś raczej było standardem. I to doskonale widać w dużych miastach, gdzie czymś zupełnie powszechnym są dżinsy, t-shirty i szorty wśród wiernych. Nie oceniam czy to dobrze, czy źle, stwierdzam po prostu fakt.

Zobaczcie zatem moje propozycje ubioru na imprezy rodzinno-kościelne. Przygotowałem zestawy zarówno konserwatywne, jak i bardziej nowoczesne. Pamiętajcie też o tym, iż ubiór jest narzędziem komunikującym szacunek lub jego brak. I chodzi tu przede wszystkim szacunek do osób, które was zapraszają, czyli najczęściej rodziców młodego człowieka. Możecie pluć na Kościół, możecie nie lubić miejscowego proboszcza, ale skoro przyjmujecie zaproszenie na taką uroczystość, to wypada ubrać się w sposób nienaganny, bo zakładam, iż dla osób zapraszających jest to ważne wydarzenie. Według mnie, takim minimum powinny być spodnie chino, koszula i marynarka.

Wiele zależy też od tego, jakie zasady (oczywiście takie niepisane) panują w twojej rodzinie. jeżeli tego typu wydarzenia zawsze mają podniosły charakter i również strój taki jest, to warto się do tego dostosować. Z kolei jeżeli przyjęło się w twojej rodzinie, iż każdy ubiera się po swojemu, to wówczas pole manewru jest znacznie większe.

GARNITUR

Bezpiecznym klasykiem na takie rodzinne wydarzenia zawsze będzie garnitur i biała koszula. Nie musisz kupować nowego, wykorzystaj ten który masz w szafie. Najlepszy będzie granatowy, szary, ale też mniej standardowe kolory, które w ostatnich sezonach sprzedają się w Polsce świetnie, czyli np. bordo, ciemna zieleń, jasny brąz.

Skoro to okres wczesnego lata, to jeżeli pogoda będzie upalna, dobrym wyborem będą także garnitury typowo letnie z mniej formalnych tkanin (np. z lnu). jeżeli chodzi o koszule, to oczywiście najlepsza będzie biała (bawełna lub len), ale niezłym wyborem będzie również jasny róż lub błękit. Czy krawat jest obowiązkowy? W dzisiejszych czasach wydaje się, iż nie, choć na pewno będzie mile widziany wśród osób najbliższych (ojciec, ojciec chrzestny). jeżeli chodzi o buty, to do klasycznych garniturów najlepsze będą czarne i ciemnobrązowe, ale do garniturów mniej formalnych mogą to być np. mokasyny i półbuty z jaśniejszych skór i/lub zamszu.

Garnitur Suitsupply, koszula Lancerto, krawat Wólczanka, pasek Sartolane, buty Crownhill Shoes
Garnitur Suitsupply, koszula Lancerto, krawat Wólczanka, poszetka Eton, pasek Scarocco, buty Crownhill Shoes
Garnitur Suitsupply, koszula Lancerto, poszetka Lancerto, pasek Scarosso, buty Crownhill Shoes
Garnitur Suitsupply, koszula Lancerto, poszetka POSZETKA, pasek Scarosso, buty Crownhill Shoes
Garnitur Bytom, koszula Eton, poszetka Lancerto, pasek Scarosso, buty Crownhill Shoes
Garnitur lniany Bytom, koszula POSZETKA, poszetka Lancerto, pasek Sartolane, buty Crownhill Shoes
Suitsupply
Morris
Pini Parma
Pini Parma
Boggi
Suitsupply
Suitsupply
Pini Parma
Pini Parma
Morris
Oscar Jacobson
Pini Parma
Cesare Attolini

ZESTAW KOORDYNOWANY

Klasyczny zestaw koordynowany na drabince formalności jest pomiędzy garniturami, a zestawem ze spodniami chino i nieformalną marynarką. Składa się on z granatowej marynarki wełnianej, białej koszuli, szarych spodni wełnianych oraz czarnych lub ciemnobrązowych półbutów. Szare spodnie można ewentualnie podmienić na piaskowe bawełniane z zaprasowanym kantem. W klasycznym zestawie koordynowanym powinien być również krawat. W tym mniej formalnym (ze spodniami bawełnianymi), można go sobie odpuścić.

Choć klasyczny zestaw koordynowany ma wiele plusów, to w Polsce spotyka się go bardzo rzadko. A szkoda, bo to taki zestaw ubrań, który na wielu wydarzeniach może być alternatywą dla garnituru i stylizacją bezpieczną pod wieloma względami.

Jeśli nie wiecie czy na daną okazję włożyć garnitur, czy sportową marynarkę i chino, to zestaw koordynowany może się okazać najlepszym wyborem. Bo gdy okaże się, iż wszyscy są jednak w garniturach, to zestaw koordynowany z granatową marynarką nie będzie mocno od tego odstawał. Z kolei jeżeli okaże się, iż wszyscy są w chinosach i bawełnianych marynarkach, to w zestawie koordynowanym też nie będziecie ubrani przesadnie overdressed.

Marynarka Suitsupply, koszula Lancerto, krawat Wólczanka, spodnie Roy Robson, pasek Sartolane, buty Crownhill Shoes
Marynarka Suitsupply, koszula Lancerto, poszetka Lancerto, spodnie Baldesarini, pasek Sartolane, buty Crownhill Shoes
Gutteridge
Gutteridge

SMART CASUAL

Jeśli źle się czujesz w garniturach, to nie będzie grzechem jeżeli na taką rodzinną imprezę założysz coś z kategorii smart casual w stonowanej kolorystyce, czyli może to być sportowa marynarka, spodnie chino i mniej formalna koszula. Oczywiście z tym casualem to nie przesadzaj np. dżinsy nie nadają się na taką okazję :)

Marynarka Tagliatore, koszula Lancerto, poszetka Lancerto, spodnie Baldesarini, pasek Sartolane, buty Crownhill Shoes
Marynarka Oscar Jacobson, koszula lniana Eton, poszetka Eton, spodnie Baldesarini, pasek Scarosso, buty Crownhill Shoes
Marynarka Lancerto & Mr. Vintage, koszula Eton, poszetka Lancerto, spodnie Masons, pasek Sartolane, buty Crownhill Shoes
Cesare Attolini
Hackett
Morris
Pini Parma
Oscar Jacobson
Hackett
Gutteridge
Cesare Attolini

A dla tych którzy kompletnie nie akceptują marynarek, to podsuwam jeszcze propozycję z kamizelką, która może być mniej formalnym zamiennikiem marynarki, aczkolwiek taki zestaw odradzałbym osobom najbliższym (ojciec, ojciec chrzestny).

Lancerto

Na koniec postanowiłem jeszcze odpowiedzieć na pytania, które na moją prośbę przesłaliście mi wczoraj na Instagramie.

Czy wypada iść w jasnym garniturze?
Jeśli pogoda temu sprzyja (jest ciepło i słonecznie), to jak najbardziej.

Przyjęcie komunijne w ogrodzie. Jak się ubrać?
Myślę, iż samo miejsce przyjęcia nie ma większego znaczenia, więc dowolny zestaw z tych zaprezentowanych przeze mnie powinien się sprawdzić. Chyba, iż w tym ogrodzie planowane są jakieś aktywności fizyczne :)

Nie lubię garniturów. Jaka alternatywa?
Zestaw koordynowany (granatowa marynarka + szare spodnie welniane lub granatowa marynarka i beżowe spodnie bawełniane z kantem) lub coś w stylu smart casual, czyli np. granatowe chino, szara marynarka w kratę i biała koszula.

Czy wypada iść w czarnym garniturze i czarnym krawacie na bierzmowanie (jako gość)?
Czarny garnitur uznałbym za najmniej odpowiedni na taką okazję z kilku powodów. Po pierwsze, gdy będzie słonecznie, to w kolorze czarnym będzie ci prawdopodobnie za gorąco. Po drugie, czerń jest kolorem wieczorowym i żałobnym, więc na uroczystości dzienne średnio się nadaje.


Czy można iść w mokasynach, a nie półbutach?
Jeśli tylko będą pasować do ubrań, to jak najbardziej. Ważne by były czyste, nie znoszone.

Jakie materiały wybrać, aby nie ugotować się w garniturze?
Sam materiał wierzchni garnituru to jedno, ale są jeszcze dwie warstwy w postaci koszuli i podszewki marynarki. jeżeli chodzi o koszulę, to najlepsza będzie bawełna royal oxford lub len. Oba te materiały mają tzw. splot otwarty, który ułatwia cyrkulację powietrza. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na skład surowcowy podszewki marynarki. Najlepsza będzie wiskoza, a najgorszy poliester. jeżeli chodzi o tkaninę zewnętrzną marynarki, to proponuję wełnę typu hopsack lub mieszanki wełny z lnem.

Lniane jasne spodnie + wełniana marynarka navy (dwurzędowa). Czy to dobre połączenie?
Nie za bardzo. Osobno każdy z tych elementów jak najbardziej, ale razem mogą wyglądać zbyt kontrastowo – spodnie lniane gwałtownie łapią zagniecenia, co w połączeniu z elegancką marynarką wełnianą będzie się „gryzło”. Do granatowej dwurzędówki najlepsze będą szare spodnie z wełny lub beżowe chino z zaprasowanym kantem.

Czy na komunię nadaje się lniany garnitur?
Jeśli pogoda będzie słoneczna, to tak.

Do garnituru tylko gładka koszula? Czy w prążek też może być?
Co prawda prążki bardziej kojarzą się z zestawami biznesowymi, a nie okazjonalnymi, ale jeżeli ktoś lubi, to nie widzę przeciwwskazań, by wykorzystać koszulę w drobny, stonowany prążek. Poniżej przykład.


Odkryte kostki (niewidzialne skarpety), czy tradycyjne skarpety?
Wiele zależy od ubrania, jakie będziesz miał i od butów. Przy klasycznych półbutach (oxfordy, monki, lotniki, derby) zdecydowanie powinna być zwykła skarpeta. Ale jeżeli będą to mokasyny i mniej formalny zestaw ubrań (np. chino albo garnitur lniany), to wówczas można odkryć kostkę i zastosować niewidzialne skarpety.

Idź do oryginalnego materiału