Jak się chronić przed oszustwami – Głos Seniora w Polskim Radiu 24

glosseniora.pl 16 godzin temu
Zdjęcie: głos seniora


Po raz kolejny prezes Stowarzyszenia MANKO – Głos Seniora i organizator prowadzonej od 10 lat kampanii „Bezpieczny Senior. Stop manipulacji – nie daj się oszukać”, Łukasz Salwarowski, został zaproszony do audycji pod tytułem „Portfel seniora”. To cykliczny program prowadzony przez redaktor Annę Grabowską, który jest emitowany w Polskim Radiu 24. Poprzednio tematem rozmowy była Ogólnopolska Karta Seniora, a tym razem – wszechobecne oszustwa i sposoby na uchronienie się przed nimi.

Ze względu na rosnącą liczbę prób wyłudzania pieniędzy i danych seniorów redaktor Anna Grabowska rozpoczęła cykl audycji, w trakcie których rozmówcy będą omawiać metody oszustw i techniki manipulacji stosowane przez przestępców. Tylko w 2023 roku oszuści wyłudzili ponad 141 milionów złotych dzięki rozmów telefonicznych.

Troska? Nie – zysk

Jako pierwszy został podjęty temat wciąż aktualnych prezentacji sprzedażowych. Telemarketerzy zwykle oferują darmowe badania, prezenty lub atrakcyjne zniżki na przedmioty użytku domowego. Tymczasem okazuje się, iż cena oferowanego produktu choćby z rabatem jest bardzo wygórowana. Pod pozorem troski o zdrowie seniora chcą zdobyć jego zaufanie, by koniec końców wyłudzić od niego pieniądze. W dzisiejszych czasach przestępcy są bardzo dobrze przygotowani. Wiedzą, z jakimi problemami mierzą się seniorzy, a zapraszając na bezpłatne konsultacje i spotkania w gronie rówieśników, odpowiadają na największe bolączki: samotność i kolejki do specjalistów.

– Przystojny, szarmancki i uprzejmy, nie znaczy uczciwy. Trzeba się zastanowić, dlaczego obca nam osoba w trakcie rozmowy telefonicznej interesuje się naszym zdrowiem, a do tego proponuje coś „za darmo”. Firma nastawiona na zysk ma przynosić dochód – tłumaczy prezes Łukasz Salwarowski.

Przypomina również, by nie oceniać seniorów, którzy poszli na prezentację i zostali oszukani. W trakcie pokazu sprzedawcy stosują szereg technik manipulacyjnych, w tym społeczny dowód słuszności. O czym mowa? Na spotkaniu znajdują się osoby, które mają potwierdzić korzyści i wspaniałe działanie oferowanych produktów. W takiej sytuacji seniorzy dopasowują swoje zdanie do zdania większości, trudniej zatem im odmówić, choćby jeżeli nie są przekonani do zakupu.

Prezentacje jako atrakcja

Pomimo edukowania z zakresu oszustw i manipulacji wciąż wiele osób nie rozpoznaje prawdziwych intencji stojących za pokazami handlowymi. Dla wielu seniorów, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, prezentacje sprzedażowe stanowią atrakcję i jedyną dostępną formę rozrywki. To pułapka szczególnie dla samotnych starszych kobiet, których jest zdecydowanie więcej, właśnie dlatego prezenter to przeważnie mężczyzna w wieku 30–50 lat. Aby zyskać przychylność, komplementuje panie, ale jednocześnie daje poczucie wyższości, by trudniej im było się sprzeciwić.

Audycji z gościnnym udziałem prezesa Łukasza Salwarowskiego posłuchacie na kanale Głos Seniora TV: https://www.youtube.com/embed/069cqnSDXlA

Idź do oryginalnego materiału