Jak gwałtownie pozbyć się rybików cukrowych? Pułapkę można zrobić z rzeczy, które każdy ma w domu

kobieta.gazeta.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: avstraliavasin/iStock


Rybik cukrowy to niewielki, srebrzysty owad, który może pojawić się w naszej łazience bądź kuchni. Nie cieszy się ludzką sympatią i istnieją ku temu konkretne powody.
Rybik cukrowy żyje w symbiozie z człowiekiem i nie wyrządza mu krzywdy. Mimo to uważany jest powszechnie za szkodnika. Oto, co warto wiedzieć o rybiku cukrowym.


REKLAMA


Zobacz wideo Mrówki? Rybiki? Karaluchy? jeżeli masz je w domu - pozbądź się jak najszybciej. Doradzimy jak


Robaki w łazienkach - co warto o nich wiedzieć
Warto wiedzieć, iż robaki w łazienkach pojawiają się niezależnie od poziomu, na jakim utrzymujemy higienę. Nie żywią się one brudem, zatem bez znaczenia pozostaje dla nich fakt, jak często i dokładnie sprzątamy. Pojawiają się zarówno w starym budownictwie, jak i w nowych blokach czy domkach jednorodzinnych.


rybik cukrowy (zdj. ilustracyjne) Steven Lamonde, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons


Te niewielkich rozmiarów srebrzyste żyjątka nazywa się rybikami cukrowymi i choć co do zasady są one nieszkodliwe dla człowieka, to jednak traktuje się je jako szkodniki. Wynika to z faktu, iż bardzo chętnie pożywiają się celulozą, mogą więc na przykład poczynić spustoszenie w tapetach.
Gdy rybiki cukrowe pojawią się w naszej łazience, warto sprawdzić, czy mamy odpowiednio drożny system wentylacji. Owady te na swoje siedliska wybierają bowiem miejsca o wysokiej wilgotności, zatem ich pojawienie się w łazience może stanowić sygnał alarmujący nas o zbyt wysokim poziomie wilgotności powietrza w mieszkaniu. jeżeli nie osuszymy pomieszczenia, prędzej czy później możemy spodziewać się, iż na ścianach pojawi się pleśń, a choćby grzyb.


Robaki łazienkowe
Srebrzyste robaki łazienkowe zwane są rybikami cukrowymi ze względu na swe upodobania kulinarne. Ich pożywieniem jest skrobia i polisacharydy, a więc interesujący dla nich będzie zarówno cukier, jak i kleje czy martwe owady. Rybiki cukrowe posiadają też zdolność trawienia celulozy, zatem chętnie zjadają również papier. Potrafią skonsumować tapety wraz z klejem mocującym je do ścian.
Pojawiają się głównie w łazienkach, ale nie tylko, spotkać je można również w kuchniach, a co interesujące mogą występować także w piekarniach oraz innych wilgotnych i ciepłych miejscach, w których znajdą pożywienie dla siebie. Mogą osiągać długość od 7 do 10 milimetrów. Są bezpieczne dla człowieka, nie gryzą, nie roznoszą też chorób.
Żerują wyłącznie w ciemności i boją się światła. Z uwagi na swój nocny tryb życia mogą żyć pod jednym dachem z człowiekiem przez dość długi czas, pozostając niezauważone. Sprzyjającymi warunkami dla nich są wilgoć i ciepło. Żyją do ośmiu lat, a bez pożywienia potrafią przetrwać choćby rok. Ich naturalnymi wrogami są m.in. pająki i koty.
Pułapka na rybiki
Gdy w naszym mieszkaniu dostrzeżemy obecność tych niepożądanych lokatorów, pomóc może pułapka na rybiki. Możemy ją wykonać samodzielnie. Jak?


Wystarczy wziąć kawałek tektury, pociągnąć go miodem i umieścić w miejscu, w którym pojawiają się rybiki. Zarówno tektura, jak i miód zadziałają na owada wabiąco, gdyż są jego ulubionymi przysmakami. Gdy jednak rybik dotknie miodu, nie będzie już mógł opuścić pułapki.
Podobnie zadziała inna pułapka domowej roboty. Wystarczy, iż okleimy słoik chropowatą taśmą, by umożliwić rybikom dostanie się do środka, zaś we wnętrzu umieścimy odrobinę cukru. Owady chętnie i bez problemu wejdą do naczynia, ale nie będą już w stanie go opuścić.
Możemy też oczywiście kupić w sklepie z chemią domową jedną z wielu gotowych pułapek na rybiki. Ich działanie oparte jest na tej samej zasadzie: wyposażone są w substancje wabiące owady, a przy tym są bezpieczne w użyciu.


Jak się pozbyć rybików?
Osoby, które dostrzegły te owady w swoim mieszkaniu, zastanawiają się, jak pozbyć się rybików. Zastosowanie pułapki, czy to domowej roboty, czy kupnej, może w tym pomóc, pamiętajmy jednak, iż problem jest bardziej złożony. Choć pojawienie się rybików nie świadczy o brudzie, w pierwszej kolejności warto posprzątać te przestrzenie, w których możemy się na te owady natknąć. Należy też zadbać o obniżenie poziomu wilgotności powietrza, która sprzyja zarówno pojawieniu, jak i rozmnażaniu się rybików. Pomyślmy o tym, by nie suszyć prania w łazience - jeżeli akurat nie możemy skorzystać z balkonu czy tarasu, rozstawmy suszarkę w pokoju z lepszą wentylacją lub skorzystajmy z urządzenia elektrycznego. Zadbajmy o regularne wietrzenie łazienki, ograniczmy w niej liczbę tekstyliów, pierzmy ręczniki tak często, jak to możliwe.
Zadbajmy o dokładne doświetlenie łazienki. Postarajmy się zlikwidować wszelkie szczeliny, w których rybiki mogłyby czuć się bezpiecznie, pomocny może okazać się silikon przeciwgrzybiczy. Do zwalczania rybików można użyć środków chemicznych, na przykład boraksu (bezpieczny dla ludzi stanowi truciznę dla zwierząt domowych) lub permetryny (nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie), pomocne mogą okazać się preparaty z deltametryną, cypermetryną czy butoksylanem piperonylu.
Rybiki odstraszają jednak z powodzeniem silne zapachy przypraw (cynamon, goździki, lawenda, szałwia, rozmaryn) i olejków eterycznych (np. z drzewa herbacianego). Warto więc podczas sprzątania przecierać powierzchnie roztworem octu, kwasu cytrynowego czy naturalnych olejków eterycznych.
Zobacz też: Robaki kurzowe - jak je skutecznie zwalczać? Podpowiadamy sprawdzone sposoby
Idź do oryginalnego materiału