Jak gotować kaszę jaglaną?

go4taste.pl 2 tygodni temu

Kasza jaglana należy do jednych najzdrowszych kasz. Przede wszystkim jest kaszą bezglutenową, ma adekwatności alkalizujące i zawiera wiele przeciwutleniaczy. To tylko kilka z wielu powodów, które powinny przekonać was, iż włączenie jej do diety jest znakomitym pomysłem. Abyśmy mogli cieszyć się w pełni ze wszystkich walorów kaszy jaglanej, musimy wiedzieć jak odpowiednio ją przygotować. W tym artykule odpowiadamy na większość waszych pytań związanych z gotowaniem kaszy jaglanej na sypko, bez woreczka, na słodko i w innych różnych wariantach.

  • Artykuł został zaktualizowany i rozbudowany o nowe treści i autorskie zdjęcia 03.09.2024

Jak smakuje gotowana kasza jaglana?

Kasza jaglana wyróżnia się łagodnym, kukurydzianym smakiem z odrobiną słodyczy. o ile zdecydujemy się na uprażenie kaszy jaglanej przed gotowaniem, dodatkowo wydobędziemy charakterystyczny, orzechowy aromat i smak. Zaletą kaszy jaglanej jest jednak to, iż podobnie jak ryż bardzo dobrze wchłania smaki innych składników. Z kaszy jaglanej możemy zrobić danie na słodko jak i w wersji pikantnej. Wszystko zależy od tego, jakie składniki dodamy do wody czy wywaru, w którym będziemy ją gotować.

Gotowanie kaszy jaglanej

Gotowanie kaszy jaglanej na różne sposoby: na sypko, na słodko i pikantnie

1. Gotowanie kaszy jaglanej na sypko

Korzystając z tego przepisu, otrzymasz sypką, pyszną kaszę jaglaną, która sprawdzi się jako dodatek do różnych potraw, a także sałatek.

Składniki:

  • 1 szklanka surowej kaszy jaglanej
  • 2 szklanki wody (lub rosołu, jeżeli wolisz)
  • 1/4 łyżeczki soli, opcjonalnie
  • 1 łyżka masła niesolonego, opcjonalnie

Przygotowanie:

  1. Praż kaszę jaglaną a dużej patelni z grubym dnem lub w dużym rondlu. Podpiecz surową kaszę jaglaną na średnim ogniu przez 4-5 minut lub do momentu, gdy zmieni kolor na intensywny, złoty kolor, a ziarna staną się pachnące.
  2. Dodaj wodę i sól na patelnię i dobrze wymieszaj kaszę jaglaną.
  3. Zagotuj mieszaninę, a następnie przykręć i gotuj na wolnym ogniu.
  4. Dodaj masło i przykryj garnek. Masło zapobiega sklejaniu się kaszy jaglanej.
  5. Gotuj na wolnym ogniu, aż ziarna wchłoną większość wody ok. 15 minut. Mieszaj oszczędnie. Zbyt energiczne mieszanie rozbije ziarna i zmieni teksturę.
  6. Podobnie jak większość zbóż, kasza jaglana potrzebuje trochę czasu, aby w pełni wchłonąć płyn. Pozostaw na 10 minut pod przykryciem i zdejmij z ognia.
  7. Po tym czasie spulchnij kaszę widelcem i dopraw do smaku. Podawaj zaraz po przygotowaniu.
Kasza jaglana z owocami na śniadanie

2. Kasza jaglana à la owsianka na śniadanie

Składniki:

  • 1/3 szklanki kaszy jaglanej
  • 4 szklanki wody

Przygotowanie:

  1. Kaszę jaglaną przepłucz czystą wodą.
  2. Umytą kaszę zalej 4 szklankami wody w garnku. Dodaj więcej wody, jeżeli wolisz rzadszą owsiankę.
  3. Doprowadź garnek do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez 30 minut. Co jakiś czas mieszaj, aby nie przywierała.
  4. Dodaj szklankę mleka do ugotowanej kaszy jaglanej i przygrzej na średnim ogniu, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Wyłącz i odstawi mieszaninę na kilka minut.

Tak przygotowana kasza jaglana doskonale nadaje się na śniadania. Dodaj swoje ulubione posiekane owoce i orzechy; skrop łyżką miodu wielokwiatowego lub syropu klonowego, a Twoje smaczne i zdrowe śniadanie jest gotowe.



Kasza jaglana, wyraźny smak z Lubelszczyzny - 1kg – cena : 9,00 zł
Kup kasza jaglana sklep go4taste

3. Jak gotować kaszę jaglaną na mleku?

Jeżeli chcesz przygotować słodszą wersję kaszy jaglanej, najlepiej od razu ugotować ją na samym mleku (roślinnym lub krowim) lub w połączeniu mleka z wodą. Proporcje kaszy jaglanej i mleka zależą od tego, jaką konsystencję ostatecznie chcemy uzyskać — czy kasza jaglana ma być bardziej zwarta i zbita, czy też bardziej puszysta.

Składniki:

  • 1 szklanka kaszy jaglanej
  • 2-2,5 szklanki mleka (można użyć mleka krowiego lub roślinnego, np. migdałowego, owsianego)
  • Szczypta soli

Dobrym pomysłem jest również dodanie do gotującej się kaszy jaglanej pewnych dodatków, szczególnie jeżeli chcesz, aby była przygotowana na słodko. Na przykład ksylitol, syrop klonowy lub inny słodzik, który nada charakterystyczny smak. Idealnie komponują się z kaszą jaglaną także przyprawy, takie jak cynamon.

Przygotowanie:

  1. Kaszę jaglaną dokładnie przepłucz pod bieżącą wodą, najlepiej kilkukrotnie, aż woda stanie się przezroczysta. Możesz także przelać kaszę wrzątkiem, aby pozbyć się ewentualnej goryczki.
  2. W garnku zagotuj 2-2,5 szklanki mleka z odrobiną soli. Gdy mleko zacznie się gotować, dodaj do niego przepłukaną kaszę jaglaną. Zmniejsz ogień do małego i gotuj kaszę pod przykryciem przez około 15-20 minut. Warto co jakiś czas zamieszać, aby kasza się nie przypaliła. Kasza powinna wchłonąć większość mleka i stać się miękka.
  3. Po ugotowaniu możesz dodać słodzik według własnych upodobań (cukier, miód, syrop klonowy).
  4. Kaszę jaglaną możesz podać na ciepło, z dodatkiem owoców, orzechów, cynamonu czy innych ulubionych dodatków.

Wskazówki:

  • Jeśli kasza wydaje się zbyt gęsta, możesz dodać trochę więcej mleka, aby uzyskać kremową konsystencję.
  • Gotową kaszę jaglaną można także zblendować, aby uzyskać aksamitny pudding.
  • Aby uzyskać klasyczną, ryżową konsystencję, użyj 1 szklanki kaszy jaglanej na 2 1/2 szklanki wody lub bulionu. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień, przykryj i gotuj przez 15 do 20 minut, aż cały płyn zostanie wchłonięty.
  • Aby uzyskać lżejszy, bardziej puszysty efekt, gotuj z odrobiną mniejszej ilości wody (1 szklanka kaszy jaglanej na 2 szklanki płynu).
  • Aby uzyskać gęstą, kremową konsystencję (dobrą do płatków zbożowych lub polenty), użyj więcej wody (1 szklanka kaszy jaglanej na 3 szklanki płynu).

4. Kasza jaglana gotowanie na parze

Jeżeli dysponujesz w domu wysokiej klasy parowarem, możesz pokusić się o przygotowanie kaszy jaglanej na parze. Gotowanie kaszy w parowarze sprawi, iż będzie ona bardziej sypka, a same ziarna zachowają więcej wartości odżywczych, które nie zostaną wypłukane wraz z wodą. Gotowanie na parze to zdrowa metoda, która pozwala zachować maksymalną ilość składników odżywczych.

Przygotowanie:

  1. Dokładnie przepłucz kaszę pod bieżącą wodą, najlepiej kilkukrotnie, aż woda stanie się przezroczysta. Możesz także przelać kaszę wrzątkiem, aby pozbyć się ewentualnej goryczki.
  2. Przełóż przepłukaną kaszę jaglaną do specjalnego koszyczka do gotowania na parze. W przypadku, gdy parowar posiada kilka poziomów, najlepiej umieścić kaszę na środkowym poziomie.
  3. Wlej odpowiednią ilość wody do parowaru, zgodnie z instrukcją producenta urządzenia. Pamiętaj, aby nie przekraczać maksymalnego poziomu wody.
  4. Gotowanie kaszy jaglanej w parowarze zajmuje zwykle od 20 do 30 minut. Ustaw timer na odpowiedni czas, w zależności od mocy parowaru i preferowanej konsystencji kaszy.
  5. Po upływie czasu gotowania sprawdź, czy kasza jest miękka i odpowiednio sypka. jeżeli potrzebujesz bardziej miękkiej konsystencji, możesz dodać kilka dodatkowych minut gotowania.

Dodatkowe wskazówki:

  • Podgrzewanie ugotowanej kaszy jaglanej: Gotowanie kaszy jaglanej w parowarze to również doskonały sposób na odświeżenie wcześniej ugotowanej kaszy. Czasami zdarza się, iż przygotujemy zbyt dużą ilość kaszy, która zostaje po obiedzie. W takiej sytuacji nie należy jej wyrzucać — można ją przechować w lodówce w szczelnym pojemniku przez kilka dni. Niestety, kasza jaglana ma tendencję do obsychania, ale można ją łatwo odświeżyć w parowarze. Wystarczy włożyć kaszę do koszyczka i podgrzewać przez kilka minut, aby ziarna nabrały odpowiedniej puszystości.

Gotowanie kaszy jaglanej na parze to prosty i zdrowy sposób na zachowanie pełni wartości odżywczych i uzyskanie sypkiej, delikatnej konsystencji. Jest to idealna metoda dla osób dbających o zdrowie i smak swoich potraw.

Kasza jaglana ze sklepu Go4taste.pl (fot. Go4taste.pl/KB)

5. Kasza jaglana na pikantnie

Kasza jaglana doskonale wchłania smak i aromat różnych płynów, co sprawia, iż świetnie nadaje się do przygotowania pikantnych potraw. Aby wzmocnić jej smak w takich daniach, warto gotować ją bezpośrednio w bulionie warzywnym, wołowym lub drobiowym, co nada jej głębszego aromatu. Możesz także wzbogacić wodę, w której gotujesz kaszę, o różnorodne przyprawy, takie jak:

  • Liść laurowy – dodaje delikatnej, ale wyraźnej nuty aromatycznej.
  • Ziele angielskie – idealne do wzmocnienia smaku bulionu.
  • Papryka wędzona – doda kaszy charakterystycznego, dymnego smaku.
  • Kurkuma – nada nie tylko pięknego, złocistego koloru, ale i lekko pikantnego smaku.
  • Chili – dla tych, którzy lubią ostrzejsze potrawy.
  • Czosnek i cebula – zarówno w świeżej formie, jak i w postaci suszonej, dodają głębi smaku.

Gotową kaszę jaglaną można połączyć z pieczonymi warzywami, takimi jak papryka, bakłażan, cukinia czy pomidory, a także z dodatkiem oliwek, kaparów i ziół, takich jak tymianek, oregano czy rozmaryn. Świetnie komponuje się również z mięsem, na przykład w formie pikantnych kotletów lub jako dodatek do gulaszu.

6. Kasza jaglana na słodko

Aby przygotować kaszę jaglaną na słodko, warto gotować ją w mleku roślinnym, takim jak migdałowe, kokosowe, sojowe czy ryżowe, które nadadzą jej delikatnego, kremowego smaku. Dodatkowo można wzbogacić jej smak i aromat przy użyciu następujących składników:

  • Cynamon – klasyczny dodatek do słodkich potraw, który doskonale komponuje się z kaszą jaglaną.
  • Wanilia – dodanie ziarenek z laski wanilii lub ekstraktu waniliowego nadaje potrawie przyjemnego, słodkiego aromatu.
  • Kardamon – dla egzotycznego, korzennego smaku.
  • Imbir – świeży lub w proszku, doda kaszy jaglanej lekkiej ostrości, która doskonale balansuje słodycz.
  • Miód, syrop klonowy lub syrop z agawy – naturalne słodzidła, które wzbogacą smak potrawy.
  • Suszone owoce – takie jak rodzynki, daktyle, morele czy figi, dodają naturalnej słodyczy i ciekawej tekstury.
  • Świeże owoce – jagody, maliny, truskawki czy banany świetnie uzupełniają smak słodkiej kaszy.
  • Orzechy i nasiona – posypanie kaszy orzechami włoskimi, migdałami czy pestkami dyni doda chrupkości i dodatkowych wartości odżywczych.

Kasza jaglana na słodko sprawdzi się jako śniadanie, deser czy lekka kolacja, szczególnie w połączeniu z różnymi sosami owocowymi lub kremami na bazie orzechów czy kokosa.

Kasza jaglana z naszego sklepu (fot. Go4taste.pl/KB)

FAQ – najczęstsze pytania dotyczące gotowania kaszy jaglanej

Czy namoczyć kaszę jaglaną przed gotowaniem?

Wstępnie namoczyć czy nie namoczyć? To jedno z pytań, które z pewnością zadajecie sobie przed rozpoczęciem gotowania kaszy jaglanej. Moczenie kaszy jaglanej przed gotowaniem nie jest konieczne, ale warto to zrobić. W trakcie moczenia następuje hydroliza kwasu fitynowego. W ten sposób namoczona kasza jaglana jest łatwiejsza do strawienia, a składniki w niej zawarte lepiej wchłaniają się do organizmu. Minusem moczenia kaszy jaglanej jest to, iż zwykle jest to dość czasochłonny proces.

o ile planujesz przygotować posiłek z kaszy jaglanej, najlepiej namocz ją dzień wcześniej. W tym celu zalej kaszę jaglaną trzy razy większą ilością wody i pozostaw na co najmniej 7 osiem godzin. Po tym czasie odlej wodę z naczynia i dokładnie wypłucz.

Jeżeli nie masz tyle czasu w przygotowanie kaszy, nie musisz jej moczyć. Przed gotowaniem jednak dobrze ją wypłucz, aby pozbyć się nadmiaru skrobi.

Czy trzeba płukać kaszę jaglaną?

Możemy, ale nie musimy. Większość poradników kulinarnych płukanie kaszy jaglanej, ale o ile tego nie zrobisz nic się nie stanie. Kasza jaglana, w przeciwieństwie do sorgo, nie zawiera gorzkich tanin. Zawiera natomiast domieszkę saponin, które nadają jej lekko gorzkawy smak. Czy jest on zauważalny? Minimalnie. Współczesne metody obróbki kaszy są na tyle zaawansowane, iż ta goryczka nie jest wyczuwalna.

Płukanie kaszy jaglanej zalecane jest wtedy, kiedy nie została ona namoczona.

Jak gotować kaszę jaglaną, żeby nie była gorzka?

Warto najpierw wytłumaczyć, z czego może wynikać gorzki smak kaszy. W większości przypadków jest to efekt dwóch głównych przyczyn:

1. Zawartość saponin.

Kasza jaglana zawiera związek zwany saponiną. Saponiny to naturalne związki chemiczne zaliczane do glikozydów, które występują w wielu roślinach, nie tylko w kaszy jaglanej. Saponiny pełnią różnorodne funkcje w roślinach, w tym chronią je przed szkodnikami i patogenami dzięki swoim adekwatnościom przeciwdrobnoustrojowym. Mają one dobroczynne działanie na rośliny. Z punktu widzenia smakowego jednak odpowiadają za lekko gorzki posmak ziarenek kaszy. Obecnie, przy standardach produkcji kaszy jaglanej, ta goryczka nie jest jednak zbytnio wyczuwalna, i o ile nie przepłuczemy kaszy jaglanej przed przygotowaniem, nic się nie stanie.

Jak pozbyć się goryczki?

Jeżeli jednak chcemy, aby kasza jaglana miała bardziej orzechowy i słodkawy smak, płukanie jest koniecznością.

2. Zepsuta kasza jaglana.

O ile goryczka wynikająca z zawartości saponin nie jest problemem, to gorzki posmak kaszy wynikający z jej zepsucia już nim jest. Główną przyczyną jest naturalna zawartość tłuszczów w kaszy, które mogą ulec jełczeniu, jeżeli kasza jest przechowywana w niewłaściwych warunkach lub zbyt długo.

Jak pozbyć się goryczki?

W tym przypadku nic nie poradzimy. Zepsuta kasza nie nadają się do konsumpcji. Żadne sposoby przygotowania nie pomogą i nie jesteśmy w stanie zniwelować tego gorzkiego posmaku. Jedyne, co nam pozostaje, to wyrzucić zepsutą kaszę jaglaną do kosza.

Czy uprażyć kaszę jaglaną przed gotowaniem?

Dobrym sposobem na wzmocnienie orzechowego smaku jest uprażenie ziaren przed gotowaniem. Kaszę jaglaną prażymy w tradycyjny sposób na rozgrzanej patelni tak, aby nie przypalić ziarenek. Więcej na ten temat przeczytasz w: Jak uprażyć kaszę jaglaną?

Ile gotuje się kasza jaglaną (czas gotowania)?

Czas gotowania kaszy jaglanej zależy w dużej mierze od sposobu przygotowania. zwykle kasza jaglana w pełni ugotowana jest po 15 minutach.

Idź do oryginalnego materiału