Wiosna się rozkręca, a za nią już czeka upalne lato. Nic dziwnego zatem, iż planujesz zakup roweru. To jednak trzeba zrobić z głową. W naszym artykule dowiesz się, dlaczego wielkość ramy rowerowej ma znaczenie. Powiemy też, jak dobrać rower do wzrostu ze względu na rodzaj aktywności. W drogę!
Poprawny rozmiar ramy roweru
Aby zapewnić sobie przyjemność z jazdy na rowerze, należy kupić dobry sprzęt. Nie musi być drogi. Musi jednak sprawić, iż prawidłowa pozycja na rowerze będzie łatwa do osiągnięcia i – co ważniejsze – utrzymana przez cały czas. To klucz do optymalnych osiągów na trasie, jak i komfortu. Zwłaszcza po wielu godzinach jazdy cykliści narzekają na bóle pleców czy nadgarstków. Źle dobrany rozmiar ramy rowerowej może być ich źródłem.
W każdym sklepie można się dowiedzieć, jak dobrać rower do wzrostu użytkownika. Służą do tego proste kalkulatory i ogólnie przyjęte wytyczne. Według nich 175-180 cm wzrostu, chociażby, oznacza ramę w rozmiarze 43-46 cm w przypadku roweru górskiego. Niemniej musisz mieć na uwadze, iż to tylko jeden aspekt problemu. Najwyższy komfort jazdy oraz osiągi zależą od całej gamy czynników. Osobiste preferencje są jednym z nich. Typ dwukołowca również ma ogromne znaczenie.
Jak dobrać ramę roweru?
Pierwszą rzeczą jest określenie własnych celów. Wiadomo, rower trekkingowy to zupełnie inna kategoria niż rower miejski. Oba przykłady różnią się na dziesiątki sposobów. Geometria ramy roweru trekkingowego musi mieć odmienny charakter, ponieważ taki sprzęt jest przeznaczony do odmiennej aktywności i warunków. A jeżeli masz ambicje sportowe, inaczej powinieneś podejść do kwestii roweru na trening, a inaczej do rekreacyjnej przejażdżki ze znajomymi.
Choć długość rury podsiodłowej jest ważna, regulowana wysokość siodełka pozwala na wprowadzenie pewnych zmian. Pamiętaj jednak, żeby zachować adekwatny reach. A co to jest reach w rowerze? To parametr geometrii ramy, który wpływa na stopień nachylenia ciała. Tego już nie da się wyregulować jak w przypadku siodełka. Krótki reach oznacza pozycję bardziej wyprostowaną względem kierownicy. Dłuższy ? bardziej nachyloną. Sportowy rower szosowy ma zwykle dłuższy reach. Osoby o niższym wzroście nie mogą zatem przesadzić. Wyżsi cykliści z kolei nie powinni mieć pozycji zbyt wyprostowanej, ponieważ to zaburzy ich aerodynamikę.
Reach oczywiście idzie w parze ze stackiem. Stack rowerowy to drugi parametr budowy ramy. O ile reach określa kierunek poziomy, o tyle stack dotyczy pionu. Niski stack w rowerze ma decydujący wpływ na zachowanie aerodynamiki. Jest to zatem czynnik bardzo istotny ze względu na sportowe osiągi. Są i minusy. Mianowicie zbyt mocne nachylenie podczas jazdy rowerem przez dłuższy czas wpływa na dyskomfort. Może powodować zdrętwienie ramion lub choćby uporczywy ból kręgosłupa cyklisty. Wyższy stack w rowerze pozwala odciążyć poszczególne części ciała. Dobór roweru do wzrostu musi uwzględnić te czynniki pod kątem tego, co się chce na nim robić.
Długość nóg a rozmiar roweru
Nie jest rzadkie to, iż podczas postoju rowerzyści muszą stawać na palcach. Dzięki temu udaje im się uniknąć kolizji z górną rurą ramy. Taka sytuacja to niezaprzeczalny dowód na to, iż dwukołowiec został dobrany nieprawidłowo. Może też się skończyć bardzo, ale to bardzo bolesnym doświadczeniem w przypadku nagłego hamowania lub choćby kontaktu ze zbyt wysokim krawężnikiem. Inaczej mówiąc, za każdym razem musimy móc stanąć pewnie na obu stopach bez dotykania ramy.
Jaka powinna być odległość ramy od krocza? To zależy. 10 cm przestrzeni to optymalna wartość, jeżeli chodzi o rower górski. Przednie koło w tym przypadku powinno dać się podnieść o 15 cm do góry w trakcie postoju. To dlatego, iż styl jazdy MTB oraz warunki w terenie są z reguły ekstremalne. W przypadku roweru szosowego lub miejskiego jest oczywiście inaczej. W związku z tym odległość ramy od krocza nie musi być duża. Niemniej wciąż należy pamiętać o tym, aby nie stawać na palcach.
Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?
Jeśli interesuje Cię dobry rower na prezent dla dziecka, powyższe wskazówki mają takie samo zastosowanie co w przypadku osoby dorosłej. Oznacza to, iż nie należy kupować dwóch kółek w ciemno. Dobry sklep z rowerami online (https://www.mediaexpert.pl/rowery) ma sporo modeli do wyboru, jak i dokładne opisy. Znajdziesz tam rozmiary ram rowerowych szosowych, MTB i innych. Są tam też sugestie dotyczące wzrostu użytkownika.
Istotne jest to, żeby wcześniej zmierzyć długość nogi dziecka wraz z butami. Powinno się to zrobić od wewnętrznej strony od podłoża po krocze. Tylko w ten sposób będzie można określić minimalną wielkość ramy. Oznacza to, iż w celu zapewnienia najwyższego komfortu powinno się kupić rower wspólnie z dzieckiem.
Oto jak dobrać rower do wzrostu. Wszystko ma znaczenie tak naprawdę. Typ dwukołowca, cele na trasie, długość nóg… Warto skorzystać z kalkulatorów, jednak nie powinno się zapominać o wyżej wspomnianych czynnikach. Od tego zależy zarówno komfort jazdy na rowerze, jak i osiągi, o bezpieczeństwie już nie wspominając.