Jak dbać o stopy? Krok po kroku

mooveme.pl 3 tygodni temu

Niezależnie od tego, czy ćwiczysz regularnie czy okazjonalnie, powinnaś dbać o stopy. Muszą być silne, żeby dźwigać ciało i znosić obciążenia. Jednocześnie muszą być elastyczne i mobilne, by mogły przystosowywać się do zmian podłoża. Stopy są częścią ciała, o którą często dbamy sezonowo, tymczasem to od ich kondycji w dużej mierze zależy nasz dobrostan!

Współczesny tryb życia bardzo obciąża nasze stopy, a problemy z nimi natychmiast wpływają na funkcjonowanie innych części ciała. Dlatego niezwykle ważna jest codzienna higiena i pielęgnacja stóp oraz zapobieganie odciskom, urazom i zmianom. Nie tylko latem, gdy chodzimy w klapkach czy sandałach, ale przez cały rok.

Stopy podczas uprawiania sportu

Najważniejszym elementem wyposażenia każdego sportowca, choćby amatora są dobrze dopasowane buty, bo to one stanowią gwarancję udanego treningu. Podstawą jest adekwatny rozmiar, dlatego buty sportowe, zwłaszcza do biegania najlepiej kupować po południu, gdy nogi są lekko zmęczone i spuchnięte. zwykle w czasie treningu stopy obrzmiewają, więc rozmiar dopasowany do „zmęczonej” stopy, sprawi, iż unikniesz otarć i uciskania podczas ćwiczeń. Ważna jest też twoja waga – im większa, tym amortyzacja podeszwy powinna być mocniejsza. Pozwala to nieco odciążyć stawy i kręgosłup.

Każde buty, a sportowe szczególnie, muszą być komfortowe od pierwszego założenia, więc nie licz na to, iż z czasem „dopasują się” do stóp. Przed wyborem butów do biegania, zdecyduj też, gdzie będziesz trenować. Do twardej nawierzchni (np. w mieście) przeznaczone są buty z większą amortyzacją, natomiast w przypadku treningu na nieutwardzonych ścieżkach (np. w lesie) – buty z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą, zapewniające dobrą przyczepność. Decyzję może ułatwić analiza biomechaniki stopy urządzeniem, które filmuje i mierzy jej ustawienie podczas chodu na bieżni. Usługa wykonywana jest przez specjalistów w wielu multibrandowych salonach, np. 4Faces.

Pielęgnacja dla aktywnych

Jeśli dużo ćwiczysz lub biegasz, musisz zadbać o stopy zarówno przed, jak i po treningu. Kosmetyki ochronne powinny zawierać przede wszystkim substancje o działaniu antyseptycznym: przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym. Oprócz tego w ich składzie powinny znajdować się składniki silnie nawilżające i wiążące wodę w naskórku (np. mocznik, glukoza, aminokwasy, gliceryna), a także uzupełniające struktury lipidowe (np. skwalen, ceramidy, cholesterol). Nie powinno w nich zabraknąć również substancji łagodzących (np. alantoina, panthenol, bisabolol, wyciąg z arniki) oraz odżywczych witamin A, C, E H i prowitaminy B5.

Z kolei do pielęgnacji najlepiej wybierać preparaty ze specjalnych serii, przeznaczonych do potrzeb skóry stóp osób uprawiających sport. Zwykły krem do stóp też się sprawdzi, ale pod warunkiem, iż ma w składzie wymienione składniki silnie zmiękczające, nawilżające i łagodzące czy naturalne olejki eteryczne. W przypadku, gdy na skórze pojawiają się otarcia, skaleczenia czy trudno gojące się ranki, warto zastosować antyseptyczny preparat, który odkaża i przyspiesza gojenie (np. żel Octenilin).

Nadpotliwość stóp

To częsty problem, zwłaszcza u osób intensywnie biegających czy uprawiających sport. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Domowe sposoby to zapobieganie nieprzyjemnemu zapachowi stóp przez stosowanie bawełnianych skarpetek i skórzanych butów, które przepuszczają powietrze, stosowanie specjalnych dezodorantów do stóp oraz wkładek wchłaniających pot. Ważna jest także pielęgnacja, bo nieprzyjemny zapach nie musi być efektem nadmiernego pocenia się, ale np. infekcji grzybiczej. W razie wątpliwości warto więc skonsultować się z dermatologiem. Możesz też wypróbować specjalne kosmetyki dostępne w aptece albo kąpiele ziołowe z rumianku, szałwii czy kory dębu.

Domowe metody często okazują się nieskuteczne u osób, które cierpią na tzw. potliwość idiopatyczną (ok. 5-10 proc. społeczeństwa), która objawia się nadaktywnością gruczołów potowych, szczególnie na dłoniach, pod pachami czy na stopach. Przypadłość ta jest bardzo uciążliwa i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Rozwiązaniem problemu jest albo usunięcie gruczołów potowych z określonego obszaru, albo ich zablokowanie podczas zabiegów medycyny estetycznej (np. ostrzykiwanie niewielką ilością toksyny botulinowej ogranicza pocenie się ciała na kilka miesięcy).

Pedikiur nie tylko dla urody

Styl życia wywiera duży wpływ na kondycję stóp. Ich skóra ma cienką warstwę wodno-lipidową, dlatego łatwo się wysusza, a niepielęgnowana gwałtownie staje się szorstka. Z tego powodu spękane pięty, zgrubiała skóra i otarcia zdarzają się prawie każdemu. Remedium na te problemy jest pielęgnacja dostosowana do potrzeb stóp. jeżeli odczuwasz dyskomfort, ból czy pieczenie warto rozważyć wizytę u podologa. Specjalista ten pomoże w przypadku pojawienia się takich zmian jak odciski, modzele, nagniotki, wrastające paznokcie czy pękające pięty. Pedikiur podologiczny to zabieg pielęgnacyjno-leczniczy, przeznaczony dla stóp ze zmianami, jak i zupełnie zdrowych, to po prostu rzetelna i dokładna pielęgnacja stóp. Ważne też jest ich obserwowanie – najlepiej działać już przy pierwszych zmianach i nie zwlekać z wizytą u podologa czy fizjoterapeuty. Wczesne zajęcie się problemem jest szansą na uniknięcie długiej rehabilitacji, a choćby operacji oraz szybszy powrót do komfortowego chodzenia.

Domowa pielęgnacja

Efekty po zabiegu podologicznym utrzymają się dłużej dzięki odpowiedniej pielęgnacji w domu. Oprócz adekwatnej higieny stóp, warto pamiętać o zabiegach zapewniających stopom gładkość i nawilżenie.

Peeling raz w tygodniu, aby dokładnie złuszczyć nadmiernie narastający martwy naskórek. jeżeli nie masz specjalnego preparatu do stóp, skorzystaj z tego, który stosujesz na ciało.

Krem nawilżający to produkt numer jeden w pielęgnacji stóp. W sytuacjach awaryjnych możesz skorzystać z balsamu do ciała. Osiągniesz jednak znacznie lepsze efekty, stosując systematycznie kosmetyk przeznaczony wyłącznie do skóry stóp. Dlaczego? Ponieważ preparat kosmetyczny przeznaczony do tego obszaru ciała musi spełniać określone zadania. Konsultacja ze specjalistą (podologiem lub pedikiurzystką) ułatwi ci wybranie odpowiedniego preparatu. Stosuj go codziennie, wmasowując w skórę, aby poprawić krążenie i wchłanianie zawartych w nim substancji aktywnych.

Przy zakupie kosmetyków pielęgnacyjnych do stóp, zwróć uwagę na to, żeby były to produkty o wysokiej zawartości nawilżających i natłuszczających składników. W ich recepturach powinny również znaleźć się substancje o adekwatnościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Są to najczęściej składniki naturalne i wyciągi roślinne: propolis, olejek z drzewa herbacianego, rozmaryn czy lawenda.

Od lewej: Balsam do stóp The Ritual of Jing, Rituals, cena 59 zł/75 ml; Krem do stóp Intensywna Regeneracja, The Rich Foot Cream, Herbus Cosmetics, cena 29,99 zł/50 ml; Zmiękczający krem do stóp Foot Care Dermaline, AVA Laboratorium, cena 29,90 zł/100 ml
,
Idź do oryginalnego materiału