Jak czyścić plexi – na jakie chemikalia wrażliwe jest szkło akrylowe?

chemik24.pl 8 miesięcy temu
Zdjęcie: Jak czyścić plexi


Przezroczyste płyty akrylowe znalazły szerokie zastosowanie w życiu codziennym, handlu, usługach i przemyśle. Od lekkich przeszkleń, różnego rodzaju osłon i tablic informacyjnych, aż po ozdobne panele ścienne. Szkło akrylowe zyskało popularność dzięki swej trwałości i łatwości w utrzymaniu czystości. Jednak, aby w pełni cieszyć się tymi zaletami, musisz poznać tajniki prawidłowego czyszczenia i pielęgnacji tego materiału. Więc bez dalszej zwłoki sprawdźmy, jak utrzymać płyty plexi w doskonałym stanie!

Czym czyścić plexi?

Częstym błędem jest czyszczenie plexi przy pomocy standardowych środków. Preparaty czyszczące do szyb i innych powierzchni zawierają często składniki, które mogą uszkodzić powierzchnię plexi. Zamiast nich lepiej sięgnąć po łagodne mydła lub specjalne płyny przeznaczone do czyszczenia akrylu i innych tworzyw sztucznych. Zwykle najprostsze i najtańsze rozwiązanie to po prostu letnia woda z odrobiną mydła lub delikatnego płynu do naczyń. Ważne jest też zastosowanie miękkiej ściereczki – najlepiej z mikrofibry, która nie zarysuje powierzchni. Zacznij od dokładnego spłukania ewentualnych zabrudzeń. Dzięki temu nie zarysujesz powierzchni plexi drobinkami piasku czy innymi zabrudzeniami, które na niej osiadły.

Jakich chemikaliów unikać w trakcie czyszczenia plexi?

Chociaż płyty plexi przezroczyste znane są ze swej wytrzymałości, istnieją pewne substancje chemiczne, których należy stanowczo unikać podczas ich czyszczenia. Na tej czarnej liście znajdują się między innymi:

  • Rozpuszczalniki: aceton, benzen, rozcieńczalniki do farb – te substancje bezpowrotnie zniszczą powierzchnię akrylu, powodując matowienie czy pękanie.
  • Środki czyszczące na bazie amoniaku: popularne w gospodarstwie domowym płyny do mycia szyb z amoniakiem mogą reagować ze szkłem akrylowym, pozostawiając nieestetyczne ślady i zacieki.
  • Detergenty ścierne (abrazyjne): proszki czyszczące, mleczka z granulkami, gąbki z powierzchnią ścierną – może się wydawać, iż skutecznie usuwają uporczywe zabrudzenia, ale w rzeczywistości rysują i matowią delikatną powierzchnię akrylu.
  • Płyny do dezynfekcji na bazie alkoholu: alkohol także uszkodzi strukturę plexi. Z tego względu w branży medycznej o wiele szersze zastosowanie mają płyty PETG, które można dezynfekować alkoholem. PETG jest wizualnie dosyć podobne do plexi, cechuje się jednak nieco lepszą odpornością chemiczną.

Zamiast tych substancji, postaw na łagodne mydła lub ewentualnie specjalistyczne preparaty do pielęgnacji plexi.

Czym wyczyścić porysowaną pleksi?

Nawet przy zachowaniu największej ostrożności, czasem na powierzchni bezbarwnej plexi pojawią się drobne zarysowania. Na szczęście istnieją sposoby, aby je usunąć i przywrócić szkłu jego dawny blask.

W przypadku drobnych rys i zmatowień sprawdzi się pasta polerska przeznaczona specjalnie do obróbki akrylu. Po wyczyszczeniu i wypolerowaniu efekt nie będzie co prawda idealny. Uważny obserwator przez cały czas zauważy pozostałości po uszkodzeniach. Polerowanie pozwala jednak zniwelować mniejsze zarysowania. W przypadku większych rys najszybszym rozwiązaniem jest po prostu zamówienie nowego elementu z plexi na wymiar i jego wymiana.

Pamiętaj, iż regularne czyszczenie i pielęgnacja akrylu pozwolą uniknąć poważniejszych uszkodzeń i przedłuża żywotność elementów z plexi.

Czy plexi żółknie?

To pytanie nurtuje wielu użytkowników szkła akrylowego. W końcu nikt nie chce, aby jego przejrzyste powierzchnie straciły swój blask i przybrały niepożądany, żółtawy odcień. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie, plexi nie żółknie. To tworzywo sztuczne posiada tzw. stabilizację UV w samym materiale. Oznacza to, iż płyty bezbarwne plexi są odporne na promieniowanie UV i można stosować je w miejscach narażonych na działanie światła słonecznego. Producenci plexi gwarantują, iż nie zmieni ona swojego koloru przez co najmniej 10 lat. W zastosowaniach wewnętrznych, bez bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne ten okres zwiększa się do choćby 25-30 lat.

Idź do oryginalnego materiału