Jak często wymieniasz ręczniki? Większość osób robi to zbyt rzadko

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /Pixel


Ręczniki używane są codziennie, więc regularnie mają kontakt z naszą skórą. Wobec tego powinniśmy wiedzieć, jak często je wymieniać oraz jak o nie dbać, aby nie doprowadzić do infekcji i podrażnień. Podpowiadamy, co ile należy zmieniać ręcznik, aby nie przenosić na skórę zarazków oraz mikroorganizmów, a także wyjaśniamy jak prawidłowo prać tego rodzaju tkaniny.

Nieregularnie zmieniany ręcznik może przyczyniać się nie tylko do pogorszenia kondycji skóry, ale i powstawania wielu chorób. Wobec tego warto wiedzieć, jak często wymieniać ręcznik, aby zachować czystość po kąpieli. Podpowiadamy, co ile czasu to robić i w jaki sposób prać swoje ręczniki, aby były czyste i higieniczne.

Jak często powinniśmy zmieniać ręcznik?

Ręczniki po kąpieli chłoną dużą wody, co sprawia, iż przez wiele godzin pozostają one wilgotne. Jest to idealne środowisko dla niechcianych zarazków. W dodatku wycierając w nie ciało, musimy mieć świadomość, iż na każdym centymetrze ciała znajduje się 19 milionów komórek skóry oraz 650 gruczołów potowych. Martwe komórki tworzą 20 górnych warstw skóry.

Niektóre z nich niwelowane są pod prysznicem, jednak pozostałe mają kontakt z naszymi ręcznikami. Wobec tego niezwykle istotne jest to, aby regularnie wymieniać ręczniki. Według The American Cleaning Institute powinniśmy prać ręcznik po trzech użyciach. Wobec tego przy codziennych prysznicach należy wymieniać go co najmniej dwa razy w tygodniu. Pozwoli to pozbyć się zarazków, które zaczynają się w nim gromadzić.

Czytaj również: Skończył ci się dezodorant w kulce? Nie wyrzucaj opakowania, bardzo ci się przyda

Jednak w niektórych sytuacjach, eksperci zalecają częstsze wymienianie ręczników. Dotyczy to np. ręczników, które służą do wycierania potu na siłowni. Powinny być one prane po jednym użyciu. Dodatkowo pamiętajmy, aby nie zostawiać ich nigdy w torbie sportowej.

Co więcej, każdy ręcznik, który miał styczność z jakimkolwiek płynem ustrojowym, od razu powinien być wymieniany. Oprócz tego w przypadku, gdy w naszej łazience panuje wilgoć, powinniśmy wymieniać ręczniki już po jednym użyciu. Tak samo w momencie, gdy cierpimy na egzemę lub mamy wrażliwą skórę. Wtedy również powinniśmy prać ręcznik po każdym myciu.

Nie zapominajmy również o dokładnym suszeniu ręczników po każdej kąpieli. o ile mamy taką możliwość, wystawiajmy go na świeże powietrze. Pomoże to powstrzymać namnażanie się bakterii oraz grzybów.

Czemu używanie brudnego ręcznika to zły pomysł?

Pozostawienie i używanie brudnego ręcznika może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Tak, jak wspominaliśmy, na takim ręczniku gromadzą się nie tylko bakterie i wirusy, ale i grzyby. W przypadku, gdy będziemy używać takich ręczników, możemy niedługo zauważyć u siebie objawy świadczące o podrażnieniu skóry lub różnego rodzaju infekcjach, w tym także gronkowca.

Złym pomysłem jest także dzielenie ręczników z drugą osobą. Przyczynia się to do nabycia dodatkowych bakterii oraz grzybów. Zwłaszcza unikajmy tego, gdy druga osoba ma problemy ze zdrowiem. choćby jeżeli chodzi o najbliższych, sięgajmy po osobne ręczniki.

Jak prać ręczniki?

Nie bez znaczenia jest także to, jak pierzemy ręczniki. Należy robić to w temperaturze 60 stopni Celsjusza, dzięki czemu usuniemy większość szkodliwych drobnoustrojów z ich powierzchni. Do prania możemy także dodać ocet, który ma adekwatności antybakteryjne i równocześnie zmiękczające. Dodatkowo produkt ten pozwoli ochronić kolor tkanin przed płowieniem.

Oprócz tego zawsze postępujemy zgodnie z zalecaniami producenta, które umieszczone są na metce. Pamiętajmy także o regularnej dezynfekcji pralki, używając do tego odpowiednich detergentów. Podczas prania nie przeciążajmy również bębna, ponieważ jeżeli będzie w nim zbyt dużo prania, to ręczniki mogą nie zostać dokładnie wyczyszczone.

Zobacz też:

Ile kaw pijesz dziennie? Ekspert określa zdrowy limit

Tak gwałtownie pozbędziesz się wilgoci z łazienki. Nie potrzebujesz żadnych drogich środków

Farbujące ubrania to twoja zmora? Wlej odrobinę do pralki, a zapomnisz o problemie

Idź do oryginalnego materiału